Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Centrální bankéři na celém světě snižují sazby ze zoufalství

Globální ekonomika se pohybuje po neprozkoumaném území. Nikdo, ani šéfové nejuznávanějších centrálních bank nevědí, co by měli dál udělat.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

Marek Kyncl

8. 7. 2012 11:57
A jaká je v tom věda nazvat
A jaká je v tom věda nazvat věci pravými jmény? Monetární ekonomické nástroje přivedly systém do cyklické závislosti namísto tržní rovnováhy. Proč? Základním nástrojem peněz je být prostředkem směny. Tuto funkci mohou peníze vykonávat, pokud je jejich možství zhruba rovno množství zbož a služeb násobených jejich cenami. Jenže peněz bylo vydáno už zhruba 40 krát více (měřeno v hlavních rezervních měnách), a to je pouze velmi kozervativní odhad. Přebytečné peníze jsou vázány v naprosto netržních instrumentech, jako jsou státní dluhopisy, penzijní závazky, dlouhodobé hypotéční závazky, deriváty (atp.). Netržní proto, že vzhledem k jejich konstrukci se jedná o závazky typu balonových úvěrů (bude zaplacen druhým úvěrem). Ve skutečnosti se tedy jedná o peníze mimo oběh zboží a služeb, s tím, že tento trh deformují umělým zvyšováním cen (proto se například mohou stavět byty za ceny, které nemůže běžná rodina splatit, stavět kancelářské budovy za ceny, které nikdy nemohou být uhrazeny z nájemného atd). Hospodářské spomalení má tedy velmi prostou příčinu: pracujícímu člověku, pracujícími podniku, tedy komukoliv, kdo vytváří jakékoliv reálné hodnoty bereme z každé jeho vydělané koruny řekněme 20 procent a tyto peníze nevracíme do ekonomiky ale systematicky je vyvádíme. Tento systém je čím dál výhodnější pro čím dál menší skupinu lidí. Pokud chtěí centrální bankéří opravdu tak strašně moc pomoci, tak by měli za zápornou úrokovou sazbu začít půjčovat především podnikům a státu. To by k ekonomickému oživení přispělo.  
0 0
možnosti
S

Samboush

8. 7. 2012 0:52
Třeba kapitalismus naráží na limity.
Přetavování základních vstupů jako jsou suroviny, prostor, lidská práce, know how na hodnotu a distribuování na základě zásluhovosti náráží na omezení. Drahé suroviny, omezený prostor, drahá práce, a omezení expanze. Růst byl vždy něčím dotovanej. Levnejma surovinama, levnou praci, novejmarozvíjejícíma trhama a podlední době, nějakou ideovou bublinou, jako bydlení pro všechny atd.. Ale co teĎ? Nevím jak chceme čelit problémům budoucnosti, které nás statisticky prostě dříve nebo později čekají, když máme takové problémy s ekonomickým chováním a třeba i takovým zakladem,jako mít kde spát, co jíst a umět číst a psát .To je mi fakt záhadou. Zajímalo by mne, jestli někdo uvažuje nad tím, že stagnace může trvat třeba 100vky let, než se zase nakopnem a vytěžíme sluneční soustavu např. Nebo dojde k nějakému fatal objevu v otázce energetiky. Přitom je to podle mne tak jednoduchý. Máme Slunce a z toho je živo vše.  Tzn i my se musíme naučit jak z něj v kludu přežít. Možná je tu problém i s motivací, prostě v dnešní životní úrovni to bububu pojdeš hlady, bububu odnese tě čert už nefunguje. Chtělo by to nějakou motivaci novou poplatnou době.
0 0
možnosti
K

Knight

7. 7. 2012 6:04
Evropa vs USA
To, ze monetarni expanze v Evrope s fiskalni restrikci nefunguje dohromady a jeji efekt je minimalni asi moc prekvapujici neni nicmene v USA je to jina pisnicka. Evropa diky nezodpovednemu chovani v minulosti ztratila manevrovaci schopnosti ve fiskalni politice a monetarni neni schopna povzbudit upadajici poptavku. Politici a bankeri ztraci vliv na ovlivnovani ekonomiky. V USA co neprokonzumoval stat zvladli siroke nizsi vrstvy. Ceka nas ztracena dekada mozna cela generace.
0 0
možnosti