Bruselský glejt pro výzkumný Biocev: Začíná cesta k léčebným divům?

Biocev ve Vestci u Prahy je pátým velkým výzkumným projektem, který z většiny zaplatí Evropská unie. Čeká se již jen na šestý SUSEN.

Tak bude vypadat centrum Biocev, z nějž se mají sypat biotechnologické klenoty. Bude tomu tak i ve skutečnosti, anebo je záběr centra příliš široce rozkročen? Ukáží další roky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © BiocevČeská pozice
Tak bude vypadat centrum Biocev, z nějž se mají sypat biotechnologické klenoty. Bude tomu tak i ve skutečnosti, anebo je záběr centra příliš široce rozkročen? Ukáží další roky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pokud vše klapne podle plánů, dočkáme se v Česku brzy biotechnologických zázraků. Čeho všeho? Léků „šitých“ na míru. Protinádorových látek a antivirotik. Lepších tkáňových náhrad. Rozklíčování genů odpovědných za různé nemoci srdce, jater i nedoslýchavost. Tím vším by se mělo zabývat Biotechnologické a biomedicínské centrum (Biocev), jež ve Vestci za 2,3 miliardy korun budují ústavy Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Toť ideální stav.

Jak již ČESKÁ POZICE referovala, velkolepý projekt hrazený z peněz Evropské unie čekal v minulých týdnech již jen na formální potvrzení (jako energetický projekt SUSEN) od eurokomisaře pro regionální politiku Johannese Hahna. Toho se dočkal dnes, jak informovala mluvčí projektu.

„Biotechnologický průmysl nemůže fungovat bez odpovídajícího zázemí – špičkových vědců, technologií nebo souvisejícího vzdělávání. A Biocev takové zázemí poskytne,“ řekl ministr školství Josef Dobeš o pátém velkém projektu v Operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Nejen mezi vědci se šušká, že původně homogenní projekt je dnes lehce rozháranýCentrum vyroste ve Vestci u Prahy do roku 2015. V plném provozu bude zaměstnávat až 600 osob a uplatnění zde najde víc než 200 postgraduálních a magisterských studentů. Vzniknout má i unikátní Centrum fenogenomiky s takzvanou „myší klinikou“. Vědecký program bude zacílen na funkční genomiku, buněčnou biologii a virologii, strukturální biologii a proteinové inženýrství či biomateriály...

Potud krásné plány a vize. Realita bude zřejmě složitější. Nejen mezi vědci se šušká, že původně homogenní projekt, na němž pracoval před svým odchodem manažer Peter Šebo, působí dnes lehce rozháraně a vztahy mezi participující Akademií věd a kolegy z Univerzity Karlovy nejsou idylické... Třeba však jde jen o zlé řeči konkurentů a sdružení biovědci z Vestce vytřou všem škarohlídům během nejbližších let zrak.

Již dříve podepsané velké výzkumné projekty: