Brněnští srdcaři před cílem: Medicínské centrum ICRC uspělo v Bruselu

Středisko vznikne v brněnské nemocnici U Sv. Anny v součinnosti s americkou Mayo Clinic. Evropská dotace činí 2,5 miliardy korun.

Martin Rychlík 12.4.2011
Propojení amerického lékařského know-how s českým je jedním z hlavních cílů projektu ICRC. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Propojení amerického lékařského know-how s českým je jedním z hlavních cílů projektu ICRC. | foto: © US NavyČeská pozice
Propojení amerického lékařského know-how s českým je jedním z hlavních cílů projektu ICRC. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Výzkumný medicínský projekt, International Clinical Research Center (ICRC) Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně, na němž se podílí i americká Mayo Clinic, se blíží realizaci. Středisko, jež má hledat poznatky v boji proti nemocím srdce, uspělo v pátečních jednáních v Bruselu o přiznání dotace 2,5 miliardy korun. Čeká již jen na definitivní podpis.

Finální rozhodnutí Evropské komise by mělo padnout začátkem května.„Finální schválení Evropskou komisí a následné rozhodnutí ministerstva školství by mělo padnout na začátku příštího měsíce,“ řekl ČESKÉ POZICI Vít Dočkal, projektový manažer ICRC. Centrum bude zasvěceno živým vědám – zejména medicíně se zaměřením na kardiovaskulární a neurologická onemocnění. Vznikne v areálu Fakultní nemocnice u Sv. Anny.

Čtyři projekty ve finále

„Naše páteční jednání k ICRC v Bruselu dopadlo dobře; podařilo se odblokovat a vysvětlit otázky veřejné podpory také pro tento projekt. Celkem tedy již máme čtyři projekty ve fázi před podpisem rozhodnutí. Kdy k samotnému podpisu dojde, nelze zatím předjímat,“ sdělil ČESKÉ POZICI Jaroslav Kuba, vrchní ředitel EU fondů na ministerstvu.

V očekávání komisařova podpisu jsou vedle ICRC a superlaseru ELI ještě multioborový CEITEC v Brně a superpočítač IT4 Innovations v Ostravě. Pátečních jednání se účastnili jak zástupci vznikajícího centra, tak i ministerstva a odpovědných unijních odborů DG Competition a DG Regio.

Díky úspěšnému jednání mohlo dojít k předání podkladů pro Evropskou komisi, které vedou k poslednímu kolu administrace. Zástupci ICRC také oceňují osobní účast vrchního ředitele Kuby a Jana Kříže, ředitele Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), z nějž je záměr financován. Podílí se na něm i ministerstvo zdravotnictví.

Co nabídne ICRC

Integrované středisko by se mělo zaměřit na kardiovaskulární a neurovědní výzkum. Do první kategorie patří transplantační chirurgie, tkáňové inženýrství i vývoj metod vedoucích ke snížení srdečních onemocnění v populaci. Druhým směrem se ubírají obory namířené k lepší diagnostice i léčbě epilepsie, poruch hybnosti, ale i Alzheimerovy nemoci či roztroušené sklerózy. Velkolepě koncipované ICRC slibuje urychlení výzkumu v těchto oblastech:

  • výzkum v oblasti kardiochirurgie a transplantační medicíny;
  • diagnostika a terapie kardiovaskulárních onemocnění;
  • výzkum v oblasti neurověd.

A kdy se naplno rozjede slibovaná spolupráce s Mayo Clinic, renomovanou americkou sítí nemocnic a výzkumných pracovišť? „Spolupráce s Mayo v oblasti výzkumu a vzdělávání úspěšně probíhá od roku 2001 a je v mnoha směrech považována za příkladný projekt transatlantické spolupráce v oblasti špičkového lékařského výzkumu. Schválení projektu FNUSA-ICRC však umožní vytvořit novou dimenzi této spolupráce, zejména rozvoj zcela nové logistiky klinického výzkumu v rámci mezinárodního centra,“ řekl ČESKÉ POZICI docent Tomáš Kára, náměstek nemocnice pro ICRC.

Dle ideálních představ by pod Špilberk měli zamířit i vědci z Rochesteru. V letech 2004 až 2010 již nemocnice vyslala na Mayo Clinic téměř dvacet svých odborníků, zejména mladých vědců. „Všichni odborníci se po ukončení studijního pobytu vrátili či hodlají vrátit zpět do Brna, a to zejména díky perspektivě, kterou jim ICRC nabízí. Počtem umístěných expertů na špičkovém zahraničním pracovišti a zejména dosud ,nulovým odlivem‘ odborníků se náš koncept řadí mezi nejúspěšnější v EU,“ tvrdí Kára.

Dle jeho slov jen v průběhu května, kdy je očekáván eurokomisařův podpis, přijedou do Brna tři špičkoví odborníci z USA, kteří se mají ihned zapojit do výzkumných programů.