Články autora

V hodnocení nelze odlišný názor nahradit kritickým myšlením

Sociální bublina.

Pokud chceme více kritického myšlení, musíme ve veřejné aréně budovat prostor pro konstruktivní nesouhlas a otevřenou svobodnou diskusi, v níž se můžeme učit argumentovat beze strachu, že se zmýlíme, a kde mohou být tvrdé názorové konfrontace. Záleží-li na pravdě, musíme přemosťovat zákopy a učit se spolu hovořit. Píše Adam Růžička.

9.3.2019

Lesk a bída neurovědy

Mozek a mysl.

V uplynulých 20 letech zažíval neurovědecký výzkum explozi nadšení, ale posunu k pochopení lidské mysli nebylo tolik, jak se očekávalo. V současnosti může zásadní vhled o lidské mysli přijít odkudkoliv. Budoucnost kognitivní neurovědy může být optimistická, ale až se vzdáme receptu na rozklíčování duševních obsahů. Píše Adam Růžička.

30.12.2018

RŮŽIČKA: Cynismu je třeba se vzepřít. A to vyžaduje odvahu

Liberální demokracie.

Co znamená žít v pravdě a milovat člověka? Proč je demokracie lepší než osvícená a benevolentní diktatura? Nakolik lze ukrajovat z osobní svobody? Na tyto důležité otázky není Adam Růžička zvyklý odpovídat, ale chce se to naučit, poněvadž na těchto odpovědích záleží.

29.12.2018

Není radno poddat se řádu ani chaosu

Jordan B. Peterson, 12 Rules for Life: An Antidote to Chaos

Protijed proti chaosu netkví ve skupině, ale v jedinci a v přebírání osobní odpovědnosti za sebe, své blízké a svět. Nikoliv skupina, ale jedinec je společenskou jednotkou, na níž stojí a padá budoucnost světa.

15.8.2018

Petersonova kniha: Úvahy, jak se chovat ve složitém světě

Chaos.

Na článek Terezy Matějčkové Feminizace ničí společnost o knize Jordana B. Petersona 12 Rules for Life: An Antodote to Chaos zareagoval Adam Růžička, doktorand na University College London. Připadá mu přinejlepším zavádějící, přinejhorším nečestný.

4.8.2018

O autorovi

Adam Růžička

Adam Růžička, doktorand na University College London. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Po studiu psychologie na Masarykově univerzitě odešel na University College London, kde několik let působil jako badatel v oblasti kognitivní neurovědy a zkoumal lidský mozek se zaměřením na řečový systém. Zabývá se teoretickým ukotvením vztahu mysli a mozku, metodologickými limity neurovědeckého výzkumu a názorovou diverzitou v univerzitním prostředí i jinde. V současnosti působí v Praze.