Články autora
Jak tři vězenkyně zachránily své potomky z transportu
Britská spisovatelka Wendy Holdenová se dozvěděla o třech ženách, které v Osvětimi zatajily těhotenství a v dubnu 1945 porodily. Nedávno přijela do Prahy představit svou knihu Narodili se, aby přežili – a s ní i tři „děti“. Vydali se do Horní Břízy na Plzeňsku, kde přednosta stanice Antonín Pavlíček zorganizoval v dubnu 1945 pomoc.
Dobře utajený Terezín
Památník Terezín se pravidelně umisťuje v první dvacítce nejnavštěvovanějších turistických destinací v Česku. Loni do pevnostního města přijelo 270 tisíc návštěvníků. Kromě autobusových zájezdů do bývalého ghetta míří také individuální turisté, kteří však v Terezíně marně hledají informační centrum.
Baťova indicko-kanadská stopa

Baťův muž František Baránek pracoval 18 let pro obuvnickou firmu v indickém Batanagaru. Ať baťovským manažerem v Indii nebo se podílel na výcviku československých vojáků a později vydával krajanský časopis v Kanadě, valašský svět vždy přenesl do nového domova.
Jak napsat bibli přes noc

Knihař Jiří (Fogl) v rozhovoru říká, že řemeslo se může naučit každý, kdo má trpělivost a chuť zkoušet něco nového. Ve své žamberské dílně vyrobil kopii největší rukopisné knihy na světě Codexu gigas – Ďáblovy bible. Ta je nyní vystavena v brněnském Letohrádku Mitrovských.
Kde se v lidech rodí zlo

Růžena Vacková byla jednou z prvních profesorek Univerzity Karlovy. Za protinacistický odboj byla v roce 1945 odsouzena k trestu smrti. A nezlomil ji ani vykonstruovaný proces v roce 1952, ani 15 let vězení.
Jaromír 99: Vizionář Kafka. Předvídal 50. léta.

Komiksy Alois Nebel či Zámek spojuje jméno Jaromír 99. Kde tento výtvarník, ale i zpěvák, kytarista a skladatel nachází inspiraci pro svou tvorbu? Nejen na tuto otázku se snaží odpovědět v rozhovoru.
Česká pouta francouzského generála

Generála Maurice Pellého pojil s malířkou Zdenkou Braunerovou nejen zájem o umění, ale i rodinné vazby. Oženil se s její neteří. Jejich česko-francouzský svět představuje výstava ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.
Baťovci měli tvrdý režim, ale ničeho nelitovali

Kniha Tomáš Baťa zblízka představuje soukromý život zakladatele slavné firmy. Její autor Pavel Hajný v rozhovoru mimo připomíná Baťovy výroky, které jsou stále aktuální.
Nansenův pas: Zachraňovali Židy, politikům navzdory

Norský cestovatel Fridtjof Nansen pomáhal uprchlíkům po celé Evropě. Jeho syn Odd pak získal víza pro desítky Židů z okupovaného Československa. Jejich příběh prostudovala a pro LN popsala nordistka Eva Dohnálková.
Procházka světem, kde je slyšet čeština. Z Dobrušky.

Brazilka Camila v úterý 18. srpna dostala vysvědčení, že absolvovala měsíční kurz češtiny ve východočeské Dobrušce. Od července do srpna si vzala dovolenou a přijela do Čech pokořit záludnosti češtiny. Stejně jako 70 jejích spolužáků ze 30 zemí světa.
Brněnský kryt 10-Z aneb Jak se žilo v totalitě

V centru Brna byl desítky let přísně střežený objekt. V polovině června byl zpřístupněn, vzniká v něm nová expozice. Brněnský historik Pavel Paleček, který ji rok připravoval, by zde rád přiblížil komunistickou totalitu – návštěvníci krytu uvidí záběry válečného i komunistického Brna a uslyší vzpomínky pamětníků.
Alanova válka aneb Po stopách amerického vojáka

Na letošní 8. květen se francouzský výtvarník Emmanuel Guibert těšil 21 let. V roce 1994 náhodou potkal amerického veterána Alana Copea, jednoho z prvních vojáků osvoboditelů v květnové Plzni. Jeho příběh popsal v komiksové trilogii Alanova válka. Minulý týden přijel do Česka, aby zahájil svou výstavu v Plzni. A aby se vydal po Alanových stopách.
Po transportu smrti: Příběh pokračuje

Pět uprchlíků z osvětimského vlaku smrti přežilo poslední válečné měsíce díky pomoci české vesnice na Kolínsku. LN koncem ledna jejich příběh publikovaly. Několik dnů poté se na základě otištěné dobové fotografie ozvala čtenářka a autorce článku vyprávěla, jak tito přeživší žili po válce.
Konečně domů. Jak Praha vítala naše letce v roce 1945

Fotograf Ladislav Sitenský dokumentoval život našich pilotů v Anglii i jejich návrat do Prahy v srpnu 1945. Jeho snímky jsou k vidění na výstavě Perutě, která probíhá v Českém centru Praha.
Ztracený víkend v „kulturní“ Plzni
Plzeň je letos Evropským hlavním městem kultury. V půlce ledna se tam konalo velkolepé zahájení celého projektu. Jak evropské město funguje pár týdnů po zahájení?