Články autora

Konec neposlušných neutrin

Lze světlo předběhnout i ve vakuu? Zatím se zdá, že nikoliv a že se neutrina chovají spořádaně podle Einsteinovy teorie relativity.

10.4.2012

Vysokoškolská reforma: Jaképak omezování svobod a nezávislosti?

Snížení maximálního zastoupení studentů v Akademických senátech z poloviny na třetinu vítám, ba dokonce si myslím, že pokud chceme mít opravdu špičkové univerzity, které budou přitahovat studenty z domova i zahraničí, studenti by do volby rektora neměli

Věcný záměr nového zákona může přispět k lepšímu fungování a větší otevřenosti veřejných vysokých škol, domnívá se profesor Jiří Chýla.

10.2.2012

K čemu vlastně potřebujeme tajemný Higgsův boson?

Experiment ATLAS v ženevském CERN.

Profesor Jiří Chýla vysvětluje, jak se hledá Higgsův boson a proč je jeho nalezení v důsledku několika nepříznivých okolností tak obtížné.

22.12.2011

Někde ve městě by se měl skrývat ostýchavý pan Higgs

Na semináři v CERN byly v úterý 13. prosince představeny výsledky hledání Higgsova bosonu.

Profesor Jiří Chýla interpretuje nejnovější informace o hledání Higgsova bosonu pomocí vojenské terminologie.

14.12.2011

Kdo se mýlí v neutrinech, která jsou rychlejší než světlo?

Detektor Atlas v italském Gran Sassu je klíčová součást urychlovače částic, v níž se měří rychlost neutrin letících z ženevského CERNu.

Další měření sice potvrdila nadsvětelnou rychlost částic, vysvětlení však stále chybí. Pokračování fyzikální revoluce komentuje profesor Chýla.

21.11.2011

Roztrhne se vesmír?

Za co vděčíme letošním laureátům Nobelovy ceny za fyziku? Za nepříjemné poznání, že nerozumíme vakuu kvantové teorie.

Pozorování letošních nobelistů za fyziku ukázala, že se rozpínání vesmíru zrychluje. Co to může znamenat, přibližuje profesor Jiří Chýla.

12.10.2011

Kdo zpomalí neutrina?

Technik kontroluje magnety, které nasměrují protony k projektu CNGS. Vzniklá neutrina pak míří do 732 kilometrů vzdáleného Gran Sasso v Itálii.

Že by mohly částice létat rychleji než světlo, je pro většinu fyziků nevítaná zpráva. Nyní se budou soustředit na „zabití“ výsledků měření.

29.9.2011

O autorovi

Jiří Chýla

Jiří Chýla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesor fyziky, působí ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Zabývá se teorií elementárních částic. Od počátku 90. let přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzitě Karlovy a s kolegy z MFF UK a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT vede Centrum částicové fyziky, jehož týmy se podílejí na důležitých experimentech v hlavních světových laboratořích fyziky částic, včetně CERN v Ženevě. Je autorem řady odborných studií.