Články autora

Profesor Jiří Chýla: Premiér o problematice hodnocení výzkumu neví vůbec nic

V civilizovaném světě posuzují smysluplnost investic do výzkumu z hlediska strategického a jeho kvality a efektivity. Ne tak Jiří Rusnok.

8.10.2013

Úskalí volby rektora Univerzity Karlovy: Kandidáti z vlastní stáje

Dokud se zásadně nezmění současná praxe, kdy se adepti na rektora musejí zavděčit hlavně studentům, může UK o evropské špičce jen snít.

28.9.2013

Penzijní reforma aneb Druhý pilíř na mýtince

Nastavení důchodové reformy odradilo každého zodpovědného člověka, který myslí na své stáří, píše profesor Jiří Chýla.

13.7.2013

Prezident Svazu průmyslu a dopravy je nepoučitelný

Jiří Chýla polemizuje s výrokem Jaroslava Hanáka, že „když vložíte sto korun do aplikovaného výzkumu, získáte 250 korun zpátky“.

29.5.2013

Iniciativa Mozek aneb Jak má vypadat vládní podpora výzkumu

Barack Obama oznámil 2. dubna zahájení projektu na systematický výzkum mozku, jehož cílem je léčba nejen Alzheimerovy choroby.

Iniciativa Baracka Obamy je skvělým příkladem efektivního příspěvku státu k inovacím, které jsou primárně záležitostí podniků samých.

Mnoho povyku kvůli temné hmotě (zatím) pro nic

Snímek pořízený astronautem Ronem Garanem 12. července 2011 na vesmírné stanici ISS. V popředí detektor AMS, vpravo „zaparkovaný“ raketoplán Atlantis, zcela vlevo ruský Sojuz.

Mediální nadšení z minulého týdne, že jsme jen krůček od konečné identifikace složení temné hmoty, brzdí profesor Jiří Chýla.

12.4.2013

Je to opravdu on, Higgsův boson

Grafická reprezentace částic vzniklých ve srážce protonu s protonem při těžišťové energii 8 TeV, zaznamenaných detektorem CMS.  Případ vykazuje charakteristiky očekávané v rozpadu Higgsova bosonu standardního modelu na pár bosonů Z, z nichž jeden se rozp

Profesor Jiří Chýla vysvětluje, proč nejnovější výsledky z experimentů na urychlovači LHC nasvědčují tomu, že byl Higgsův boson nalezen.

19.3.2013

Návratnost investic do firemního výzkumu 250 procent? Pohádka!

Prezident mocného Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák šíří číslo, které je na první pohled nesmyslné, píše profesor Jiří Chýla.

6.3.2013

Šebo, nebo Höschl?

Cyrilu Höschlovi (vpravo) vadí, že Peter Šebo označil členy vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace za „strýce“.

Jak by měla fungovat vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace? Do polemiky na stránkách ČESKÉ POZICE se přidává profesor Jiří Chýla.

7.1.2013

Penzijní reforma: Nevstupujte do pilíře bláznů!

Druhý pilíř důchodové reformy je ekonomicky nevýhodný pro každého a za každé situace, píše profesor Jiří Chýla.

Veřejná podpora firemních inovací odporuje zdravému rozumu

Místo toho, aby si firmy vlastní výzkum objednávaly u vysokých škol či Akademie věd a platily za něj, tahají peníze ze státního, píše Jiří Chýla.

7.8.2012

Jak se hodnotí věda ve světě a jak uniknout ze slepé české uličky

Profesor Jiří Chýla se zamýšlí nad chystaným projektem hodnocení a financování výzkumu, vývoje a inovací.

7.8.2012

Peníze do vědy jen podle kafemlejnku? Omyl, Vaše Magnificence.

Rektor Univezity Karlovy Václav Hampl tvrdí, že rozpočet na vědu by měl reflektovat doložitelně dosažené vědecké výsledky.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl se nemusí znepokojovat, návrh rozpočtu pro českou vědu zákon respektuje, píše profesor Jiří Chýla.

13.7.2012

Tajemná částice je na světě!

Na semináři v CERN byly v úterý 13. prosince představeny výsledky hledání Higgsova bosonu.

Vlastnosti pozorované částice jsou takové, jaké má mít Higgsův boson, ale zatím z nich neplyne jednoznačně, že to Higgsův boson být musí.

5.7.2012

Jak změřit, ve kterém oboru je česká věda nejlepší?

Rozdělovat peníze do vědy a výzkumu místo metodiky „kafemlejnek“ dle relativního citačního indexu oboru je nebezpečné, míní profesor Chýla.

O autorovi

Jiří Chýla

Jiří Chýla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesor fyziky, působí ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Zabývá se teorií elementárních částic. Od počátku 90. let přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzitě Karlovy a s kolegy z MFF UK a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT vede Centrum částicové fyziky, jehož týmy se podílejí na důležitých experimentech v hlavních světových laboratořích fyziky částic, včetně CERN v Ženevě. Je autorem řady odborných studií.