Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Armstrong je strom, za nímž se skrývá les

Případ fenomenálního cyklisty obviněného z dopingu může předznamenat budoucnost profesionálního sportu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M.C.

25. 8. 2012 21:22
Nemám rád, když se diskuze
Nemám rád, když se diskuze pod nějakým článkem promění v osobní výměru názorů. Tenhle článek je poměrně vyvážený, ale obsahuje chyby, tak jsem se ozval. Jestli chcete, klidně můžeme pokračovat v diskuzi - přes profil mě můžete klidně kontaktovat osobně. Psaním se neživím, z kritiky Armstronga nic nemám, ale cyklistika je moje srdeční záležitost a vidím, že v českém tisku se objevuje spíš obhajoba LA než kritika a mám pocit, že je třeba dát fakta na stůl. Jeho hájení je založené na víře stejně jako obhajoba náboženství, které jste zmínil, a fakta, zdá se, obhájce jednoho ani druhého moc nezajímají.
0 0
možnosti

Urvisu

26. 8. 2012 3:37
Diskuze pod článkem je totéž jako článek nad diskuzí – jedná se o samostatné publicistické formáty. Ale o tom nechci záměrně mluvit. Osobní výměna názorů je naprosto ideální nástroj pro hledání pravdy (Sókratés). Článek je poměrně vyvážený a obsahuje především pozitivní způsob myšlení, protože dám krk na to, že zástupce šéfredaktora jezdí na silničním kole (anebo tak něco) a svrběla ho klávesnice. Ale v tom není sám.
0 0
možnosti

Pocono

25. 8. 2012 21:14
Komedie
Celé to zavání jen posedlostí Francouzů konečně pokořit někoho, kdo 7x za sebou pokořil je. A američtí lovci čarodějnic se na tom přiživili. To, jaké má Armstrong jméno, jasně symbolizuje jediný fakt. V den, kdy mu "odebrali" triufy z Tour, přišlo do jeho nadace o třetinu víc peněz než obvykle. To je bez komentáře.
0 0
možnosti

Urvisu

25. 8. 2012 20:22
Rozdrbané okresky
Lance Armstrong, který má dva americké tituly v triatlonu a přesedlá na silniční kolo, je totéž co Martina Sáblíková, která je světovou mistryní v rychlobruslení a občas si v Česku dojede pro vázu i na galuskách. Z velmi zátěžových sportů si tito lidé přinesli do silniční cyklistiky fyzickou kondici (spíš vypracovanou tělesnou konstituci) a velký objem plic, což je posouvá o třídu jinam před ostatní. Je to totéž, jako když si afroameričanka odskočí vydělat peníze z kladivářského sektoru do Wimbledonu :) Jinými slovy – současné řeči okolo Lance Armstronga jsou o ničem. Na galuskách jezdím posledních 12 let, mám černý TREK, černé kamaše, žlutý dres, žluté boty… říká se, že napodobování je nejupřímnější formou lásky, Lanci :), a já to silniční kolo miluju! Rozdrbané okresky, vítr ve vlasech, lány podél cest, lesní stromy a ten typický žiletkovitý zvuk dvanácti atmosfér. Máš v tom prsty.
0 0
možnosti

M.C.

25. 8. 2012 18:34
Vytrvalostní trénink
Vytrvalostní trénink nezkvalitníte, nezáleží na talentu, zázraky přírody. To jsou mi vědecké důkazy. Trénink se zkvalitňuje neustále, stejně jako stravovací režim i materiální vybavení. Armstrong se vymkl kontrole přírody jen tím, že se vymkly kontrole jeho buňky, když dostal rakovinu. Tím to končí. Jinak se jeho výkony po nemoci dají docela jednoduše vysvětlit dopingem, jak je podle všeho ochotno pod přísahou dosvědčit tucet lidí, kteří s ním spolupracovali. Kdysi jsem byl velký fanoušek Armstronga a když se začaly objevovat první náznaky, že něco není v pořádku - v souvislosti s jeho dlouholetou spoluprací s dr. Ferrarim, který celou svou kariéru založil na krevním dopingu, překládal jsem pro česká média oficiální obhajobu Lance Armstronga proti těmto obviněním http://www.protext.cz/zprava.php?id=5846 a http://www.protext.cz/zprava.php?id=5825. A věřil jsem jí, protože jsem zrovna četl jeho knížky a zdálo se mi nemožné, aby všechno byly jen lži.  Analogie z našeho prostředí je Jarmila Kratochvílová. Tu jste mezi zázraky přírody zapomněl zahrnout. Všichni ví, že její výkony jsou bez dopingu nevysvětlitelné, i když nikdy nebyla pozitivní. Ale všechno tomu nasvědčuje. Jejích zastánců ale stále ubývá a dneska jich je jako šafránu. Ona ale byla spíš obětí systému. Armstrong ho pomáhal vytvořit.
0 0
možnosti

Urvisu

25. 8. 2012 19:42
Fanouškem Lance Armstronga ani (amatérským) cyklistou jste nikdy nebyl. Jarmilu Kratochvílovou, Danielu Iraschko, Martinu Navrátilovou, Caster Semenya a celou řadu dalších specifických ženských šampiónek jsem neuvedl záměrně… přirozená nadprodukce testosteronu je dopingem stejně, jako když si jej heterosexuální žena stříkne do žíly.
0 0
možnosti

Urvisu

25. 8. 2012 18:05
Z vaší interpretace na netu posbíraných informací je jasné, že se sportem nemáte nic společného, o sportu (a zřejmě o čemkoliv od Petra po Pavla) si jen rád povídáte. V rámci vytrvalostních sportů nelze trénink zkvalitnit, lze jen zvětšit jeho objem, vytrvalostní disciplíny nestojí na talentu. Velký objem tréninku není záležitostí minulosti ani přítomnosti, jak spekulujete, nýbrž konkrétního individuálního přístupu sportovce… jako je například Lance Armstrong!, který se vymknul kontrole přírody. Takoví sportovci jsou vždy jen vyjímečnými úkazy jednou za velmi dlouhou dobu (Bob Beamon, Carl Lewis, Emil Zátopek, Usain Bolt, Sergej Bubka, Jan Železný, Rafael Nadal, Diego Maradona a desítky dalších nadlidí). Lepším kolem ani dokonalejším dopingem zázraky přírody nezpochybníte.
0 0
možnosti

Zed70

25. 8. 2012 0:03
Pro m.c.
Pokud začneme zkoumat vzorky staré 8 let u všech sportovců, myslím že můžeme vymazat 80% výsledků. To je na hlavu. Dnešní vrcholový sport obecně se nedá provozovat bez lékařů, fyzioterapeutů, biochemiků a koho všeho já vím ještě. Zkrátka Tour de France se na špagety objet nedá. Otázkou ovšem je, kde začíná doping. Dám úplně jednoduchý příklad: U vytrvalostních sportů je důležitý počet červených krvinek. Jejich počet lze uměle zvýšit následujícími způsoby:1/ pobyt ve vysokých nadmořských výškách2/ spaní v takzvaném kyslíkovém stanu (prostě vám to na noc ubírá kyslík)3/ transfuze vlastní krve4/ užití EPO 4 metody, stejný výsledek, ale dvě z toho jsou zakázané. Doporučuji shlédnout tento dokumenthttp://http://www.csfd.cz/film/238218-vetsi-silnejsi-rychlejsi/
0 0
možnosti

M.C.

25. 8. 2012 17:28
Většina dopingových případů z
Většina dopingových případů z poslední doby u opravdu špičkových sportovců vycházela nikoli z pozitivního testu ale z jiných důkazů (Marion Jones, Jan Ullrich, Ivan Basso, Alejandro Valverde, Barry Bonds, Roger Clemens a mnoho dalších). Sportovci a hlavně jejich lékaři se naučili testy obcházet a proto je dobře, že je možné je suspendovat i jinak, než na základě pozitivního testu. Je to jediná cesta k tomu, aby byl sport aspoň trochu spravedlivý. Vzdát to a říct, ať si každý bere co chce, je cesta do pekel.Když se podíváte na 10-20 let staré záznamy z Tour de France, musíte se smát, jak všichni vpředu, nejen Armstrong, ty kopce prakticky vysprintovali. To dneska nevidíte, špička je o 5-10% pomalejší, přestože mají lepší kola a jsou nejspíš i lépe trénovaní, protože i trénink jde kupředu.Armstrong je podle všeho podvodník, lhář, vyděrač a neskutečný cynik. Svými knihami a příběhem si vytvořil stádo obdivovatelů a obhájců, kteří přehlížejí všechny náznaky toho, že se jedná o jednoho z největších sportovních podvodníků všech dob. I já jeho knížky hltal a neskutečně jsem ho obdivoval, co dokázal. Ale jemu nestačilo mu být jedním z nejlepších cyklistů, musel být nejen nejlepší své doby, ale dokonce historie. Na to doplatil a to je dobře.
0 0
možnosti

M.C.

24. 8. 2012 21:32
správné rozhodnutí
Nejprve faktická poznámka - Armstrong byl v roce 1999 během TdF pozitivně testován na kortikosteroid, nikoli EPO - to bylo v té době nezjistitelné.  Potrestání se vyhnul tím, že si opatřil zpětně! lékařské osvědčení, že kortikoidy používal na opruzeniny zadní části těla. Představoval tak pozitivní příklad špičkového cyklisty vyléčeného z rakoviny, který se vrátí ještě mnohem lepší než byl dřív, že si UCI nedovolila ho vyloučit.Jeho krev navíc obsahovala EPO po zpětném anonymním vyhodnocení krevních vzorků z roku 1999, které ovšem nebylo určené k potrestání viníků, jen ke statistickým účelům poté, co byl vyvinut test na EPO. Novinářům z L''Equippe se podařilo dohledat, komu vzorky patřily a Armstrongovi patřilo 6 vzorků pozitivních na EPO. Procesně ovšem nemohl být potrestán. Mimochodem testy ukázaly, že drživá většina testovaných cyklistů EPO nebrala. Není tedy pravda, že v té době brali všichni a Lance byl nejlepší mezi ostatními nadopovanými cyklisty. Proti Armstrongovi svědčí tolik nepřímých důkazů (je pravda, že za ruku ho nikdo nechytil), že bylo jen otázkou času, kdy spadne klec. Nakonec ho dostalo to, že jeho kolegové nedokázali žít s tím, že budou celý život jenom zapírat a svědčili proti němu. Těch 38 vzorků krve ukazovalo jen na abnormality po jeho návratu k cyklistice, což by ovšem nikdy nestačilo k tomu, aby mu bylo možné vzít jeho 7 titulů z TdF - ty mu odeberou na základě jiných důkazů.
0 0
možnosti
A co to otočit?
Profesionální sport je především showbyznys. A druhý, obrovský a z veřejných zdrojů placený byznys, je boj proti dopingu v něm. Přitom v jakékoliv jiném segmentu showbyznysu nikoho nezajímá, jestli jakákoliv "celebrita" poskakuje na podiu "čistá" nebo zhulená?Čili - zrušit antidopingové výbory a nechat věcem volný průběh. Kdo chce zobat, ať zobá. A nese následky na svém zdraví. Ušetřené prostředky na boj proti dopingu dát na sport dětí.
0 0
možnosti

Samboush

24. 8. 2012 21:48
Lidi jsou opičky
V případě volných pravidel se vrátíme do arény kde poteče krev. Nijak mi to nevadí, je to stále lidská přirozenost. A je dost pravděpodobné, že se v následujícím vývoji civilizace podíváme do různých zákoutí našich potlačovaných primárních instinktů.  
0 0
možnosti