Zdravotnictví

Ďábel alkohol má nového „neškodného“ sourozence

Řádně se opít bez ohledu na chuť? Britský expert pracuje na „zdravé“ alternativě lihových nápojů. Rauš bez kocoviny a rizika závislosti je v dohlednu.  

Jak chtějí čeští politici řešit obezitu?

Rozruch kolem tloustnoucí populace pomalu dosahuje stejných rozměrů jako třeba strach z globálního oteplování.

Čekání na konopí

Zakleté rostlinky konopí (cannabisu) doprovázejí lidstvo nejméně od časů Hérodotových.

Americký deník The Washington Post kritizuje české (ne)zavedení léčby konopím do lékařské praxe.

Budoucnost léčebného konopí závisí i na zámečnících ze Slušovic

Ministerstvo zdravotnictví udělilo první povolení k nakládání s léčebným konopím. Absurdní příběh „legalizace“ tím zdaleka nekončí.

Leoš Heger: Jak drahé bude léčebné konopí?

„Když se konopí bude vyrábět oficiálně a bude extrémně drahé, není to rozumné,“ říká exministr zdravotnictví. Je tedy lepší si vypěstovat vlastní?

Mikrobiolog Jaroslav Hrabák: Vracíme se jakoby do doby před objevem penicilinu

Bakterie Klebsiella pneumoniae či Serratia marcescens jsou rezistentní téměř ke všem dostupným antibiotikům.

Častější spotřeba antibiotik vede ke vzniku superbakterií, se kterými si ani kombinace nejnovějších léků nemusejí poradit, říká vědec.

Martin Rychlík 30.10.2013

Bude výsledek umělé inteligence ještě člověk?

Dle amerického futurologa je v lidské přirozenosti překračovat své hranice, k čemuž patří i překonávání biologických omezení – nesmrtelnost.

Petr Pietraš 30.10.2013

Léčebné konopí v Česku: Všechno špatně!

„Není možné, aby možnost se tímto způsobem léčit mělo pouze pár procent pacientů s příjmem přesahujícím padesát tisíc korun. A to ještě jen ti s méně závažnými nemocemi, protože na více závažnou diagnózu těch třicet gramů jednoduše nestačí,“ upozorňuje T

Adiktolog Tomáš Zábranský v rozhovoru varuje, že Českem zvolená cesta zavádění léčebné marihuany bude opakováním holandského neúspěchu. 

Kdyby cigarety nehořely aneb Jak zachovat kuřákům jejich rituál

Bylo by vhodné pokusit se o nějaké jiné přístupy k tabákovým regulacím, píše Petr Havel v reakci na schválení unijní „tabákové“ směrnice.

Zaměstnanci nemocnic jsou připraveni stávkovat, varuje odborový svaz

Odboráři z OSZSP dva týdny před volbami vyvíjejí tlak na politiky, aby vysvětlili, jak budou dlouhodobé problémy ve zdravotnictví řešit.

Stane se ze stínové vlády ČSSD reálný kabinet?

Pod Svatoplukem Němečkem, který má u sociálních demokratů na starosti resort zdravotnictví, se zakývalo křeslo, jež vlastně ještě nedostal.

Lobbing kolem tabákové směrnice: Souboj dvou titánů

Zpravodajka nové evropské legislativy Linda McAvanová čelí podezření z napojení na farmaceutickou lobby. Té jde totiž o miliardy eur.

Bacha na volně prodejné léky!

Jde o miliardový byznys, přesto řada volně dostupných léků neplní, co slibuje. Vyplývá to z aktuální studie organizace Stiftung Warentest.

Přemysl Sobotka: Proč bychom měli hlasovat proti zpřísnění tabákové směrnice

„Je velmi spekulativní, zda bude mít nová směrnice takový zdravotní užitek, jak to předkladatelé tvrdí,“ píše místopředseda českého Senátu.

Největší evropská ocelárna zřejmě zabila stovky lidí

Uvěznění majitelů oceláren ILVA, konfiskace majetku a řízená ekologizace. Italové se brání velkému znečišťovateli. A co Češi?

Jan Charvát 30.9.2013