Zdraví

Invalidních důchodců kvůli nemoci duše přibývá

Deprese (ilustrační obrázek).

Každému pátému člověku v Česku, jenž nově dostává invalidní důchod, chodí peníze kvůli duševní nemoci.

Zdání, že zdravotnictví je zadarmo, není dobré

Přednosta Kliniky hepatogastroenterologie v pražském IKEMu Julius Špičák.

Spoluúčast pacientů je v Česku jedna z nejnižších v Evropě. Společnost to nechce slyšet, ale měla by být víc motivovaná, říká Julius Špičák, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie v pražském IKEMu. Nevytvoříme-li dostatečné podmínky pro kvalitní absolventy, zůstanou tu jen staří, hloupí a lumpové.

Onkologii už prostě nejde dělat v okresních nemocnicích

Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Rakovina patří k nejdražším a nejkomplikovanějším chorobám. „Pokud by byli v nemocnici dva, tři onkologové, neumím si představit, že by zvládli celou škálu tohoto onemocnění,“ zdůrazňuje předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Konkurence zdravotních pojišťoven versus superpojišťovna

Vznikne v Česku superpojišťovna?

Na českém trhu působí sedm zdravotních pojišťoven. Jak zajistit, aby se zdravotní pojištění začalo konečně chovat jako pojistka, a nikoliv jako daň? Sloučením zdravotních pojišťoven, jak si ve svém záměru vytyčila současná vláda? Nebo naopak tím, že se pojišťovnám umožní ve větší míře než dosud soutěžit mezi sebou?

Řešení globální chudoby: Zvýšit IQ jódem a železem

Chudoba, válka a inteligence

Válka – chudoba – intelekt. Nerozlučná trojice. Pokud by se pronikavě zvýšily intelektové schopnosti obyvatel nestabilních zemí, konkrétně například Afghánistánu, Iráku či Sýrie, přispělo by to k řešení problému chudoby a k omezení válečných rizik. Myšlenka, jak toho dosáhnout poměrně lacino, se v poslední době objevila v několika studiích.

Pavel Kohout 5.10.2014

Rakovina ani násilí si nevybírají

Generální ředitelka společnosti Avon Cosmetics pro Českou a Slovenskou...

Víte, že ještě před 17 lety se o rakovině prsu mluvilo na veřejnosti jako o „nádorovém onemocnění“? A že zatímco před deseti lety byla odhalena již v raném stadiu u 40 procent žen, tak v současnosti je to u 70 procent? Což je určitě skvělý posun, protože u nádorů odhalených v raném stadiu je téměř stoprocentní šance, že se žena uzdraví?

David Kasl 24.7.2014

Polsko: Zbytečný povyk kvůli katolickým lékařům

Polští katoličtí lékaři, Deklarace víry, montáž Richard Cortés

Vykonávat lékařské povolání s nejlepším vědomím a svědomím přikazuje lékařům v Česku i v Polsku zákon. Jak je možné, že mnozí považují polskou Deklaraci víry, jejímž cílem je v prvé řadě lidský život a zdraví chránit, za pravý opak – co je ohrožuje?

Světový den bez tabáku: Naše vláda by neměla pomáhat kouření

Cigarety Start - ilustrační foto.

Kabinet Bohuslava Sobotky by měl vnímat závěry Světové zdravotnické organizace pozorněji a snažit se omezit nebezpečný zlozvyk. Nebo se snad chystá dát k 31. květnu dárek tabákovým firmám ve formě miliard „ušetřených“ na dani? Píše Luboš Hejcman.

Léčebné konopí a tmářství na ministerstvu zdravotnictví

Televizní vystoupení Leoše Hegera lze brát jako důkaz, že systémově tají informace, které musí z působení v čele resortu zdravotnictví znát.

Spotřební daň na tabák: Chybnou strategií přichází stát o miliardy

U tabáku stát vytváří výhodnější daňové podmínky pro dvě třetiny trhu s levnými cigaretami a rovněž pro trh s řezaným tabákem.

Australské fiasko s jednotným balením cigaret

Extremistické opatření proti tabáku počet kuřáků nesnížilo.

Jak chtějí čeští politici řešit obezitu?

Rozruch kolem tloustnoucí populace pomalu dosahuje stejných rozměrů jako třeba strach z globálního oteplování.

Čekání na konopí

Zakleté rostlinky konopí (cannabisu) doprovázejí lidstvo nejméně od časů Hérodotových.

Americký deník The Washington Post kritizuje české (ne)zavedení léčby konopím do lékařské praxe.

Přemysl Sobotka: Proč bychom měli hlasovat proti zpřísnění tabákové směrnice

„Je velmi spekulativní, zda bude mít nová směrnice takový zdravotní užitek, jak to předkladatelé tvrdí,“ píše místopředseda českého Senátu.

Prezident Zeman má pravdu. Antikuřácký džihád infantilizuje společnost.

Roman Joch po jedenácti a půl letech znovu chválí Miloše Zemana – jeho kritiku zvažované protitabákové směrnice Evropské unie. Ta totiž přistupuje k dospělým jako k majetku státu. Chceme společnost svobodných a odpovědných lidí, z nichž si někteří kvůli svým špatným volbám zničí život? Nebo takovou, v níž se nad lidmi tyčí nesmírná a protektorská moc, jež si klade za úkol zajistit jejich požitky a držet ochrannou ruku nad jejich osudem?