Západočeská univerzita

Plzeňská právnická fakulta získala nazpět pozitivní perspektivu

Děkan právnické fakulty Jan Pauly.

Devět let po plagiátorské aféře byla plzeňské právnické fakultě udělena dlouhodobá akreditace. „Škola je v normální kondici a už se nic výjimečného neodehrává,“ říká v rozhovoru Jan Pauly, šestý děkan Právnické fakulty Západočeské univerzity.

Jak také může vypadat parádní univerzitní web

Univerzita Karlova po letech inovovala své internetové stránky. Novinka je v pilotním provozu, takže se snad ještě zlepší.

Osvědčil se boloňský recept na vysokoškolské studium?

Různě připravení vysokoškoláci podle Boloňského procesu: vyvaření tříletí bakaláři (Bc.), navazující dvouletí magistři (Mgr.) a jako nejlepší a exkluzivní chod doktoři (Ph.D.).

Systém, jenž dělí studium na bakalářské, magisterské a doktorské, má podle kritiků řadu chyb. Přinesl ovšem i evidentní výhody.

Nejlepší práva jsou... v Brně

Kdo by chtěl nejlépe porozumět a naučit se právu, měl by podle médií zamířit do Brna.

Kde studovat práva? Hospodářské a nově i Lidové noviny doporučují jako nejlepší právnickou fakultu v Česku tu při Masarykově univerzitě.

Sbohem, plzeňská práva?

Před budovou MŠMT jásali plzeňští studenti i jejich děkan Jan Pauly.

Ministerstvo školství omezilo přijímání magisterských studentů na práva Západočeské univerzity. Děkan už hovoří o likvidačním kroku.

Šavlovačka právních vzdělanců o školství, díl IV.

Disputatio aneb zkoumání je z pohledu římského práva zkoumáním a také (veřejnou) diskusí o právních otázkách. Disputaci vysvětluje moderní slovník cizích slov jako „vědeckou rozpravu více účastníků k vytříbení názorů na odbornou otázku, učenou hádku, deb

V reakci na článek profesora Karla Eliáše přišel do Lidových novin další kontr, tentokrát hodně nesmlouvavý: od právníka Tomáše Richtera.

Čeští vědci, seznamte se s tímhle Američanem!

„Nemyslím, že by Češi potřebovali nějak příliš pomoci, ale někdy je užitečné ukázat na konkrétní osoby, překlenout mosty,“ říká Paul J. Bellaire z National Science Foundation.

Zástupce americké National Science Foundation je v Česku. Pomůže kontaktům našich vědců v USA a poradí s hodnocením vědy.

Profesor Karel Eliáš vyzývá: Šavle vzhůru, profesoři!

Jeden z autorů nového občanského kodexu Karel Eliáš patří dle Lidových novin ke třem intelektuálně nejvlivnějším tuzemským právníkům.

Podle známého právního teoretika čekají na nového ministra školství tři zásadní resty: Akreditační komise, habilitace a plzeňská práva.

Akreditační komise: Strážce vysokoškolské kvality, nebo malá inkvizice?

Spor o pečeť kvality s otiskem Vladimíry Dvořákové hýbe Českem a zdejším školstvím.

Ministerstvo školství kvůli plzeňské kauze komisi tvrdě kritizovalo, k plánům na vznik Národní akreditační agentury ale zarytě mlčí.

Profesor, který se stydí, a výzva našim vzdělancům

V průběhu Týdne neklidu debatovali na ČVUT se studenty prorektor UK Stanislav Štech a také ČVUT Vojtěch Petráček, sekundoval jim v černém svetru i ostravský sociolog Jan Keller.

V době, kdy se v českém školství dějí věci vskutku pozoruhodné, se nenajde mnoho akademiků, kteří by vstoupili do veřejné debaty.

Plzeňská rektorka: Nejsme jenom práva

„Máme hotové veškeré analýzy, nejen v počtu studentů. Máme vše rozepsáno po jednotlivých ročnících, po okresech a po krajích, z nichž studenti jsou,“ říká Ilona Mauritzová.

Západočeská univerzita není jen právnická fakulta, ale i technická centra excelence, upozorňuje rektorka Ilona Mauritzová.

Poplzeňské rozpravy: Je ministr Dobeš zachránce, feudál nebo podfukář?

Bývalý ministr školství Josef Dobeš

Sobotní deníky se vyjadřují k prodloužení akreditace pro plzeňskou právnickou fakultu. Ministr školství už čelí i trestním oznámením.

Dobešova plzeňská klička. Takže teď je to válka.

Ministr Josef Dobeš dnes přednesl jedno ze svých zatím nejtěžších rozhodnutí.

Ministr školství Josef Dobeš vyhlásil válku Akreditační komisi. Její šéfka Vladimíra Dvořáková hovoří o rozvracení vysokého školství.

Nepříjemné čtení pro studenty z Plzně: Dostudování je nejisté

Fakultu práv opustí asi tři desítky vyučujících.

Podle Jiřího Nantla, ředitele odboru vysokých škol MŠMT, závisí osud 1400 plzeňských studentů na okolnostech mimo kontrolu státu i školy.

Vášně kolem plzeňských práv aneb Jaké je to rušit vysokou školu. Díl I.

Fakultu práv opustí asi tři desítky vyučujících.

Odebrat akreditace špatným oborům je určitě správný a rázný krok. Ukazuje se však, že s ním vlastně v Česku nikdo příliš nepočítal.