Westinghouse
Jaderný megatendr: Babiš odmítl vládní garanci, chce s ČEZ smlouvu

Sněmovní sál praskal minulý týden ve švech. Téma dostavby jaderných bloků přitáhlo nejen pozornost ruského obra Rosatomu, americko-kanadské skupiny Westinghouse nebo francouzsko-japonského konsorcia Atmea, dostavili se také nejrůznějších tuzemských lobbistů, právníků, vysokých státních úředníků či bývalých vysoce postavených politiků.
Překvapila mě rozdělenost americké společnosti

„Mám pocit, že hovořím s několika administrativami současně. Je výrazně odlišné, pokud mluvím s lidmi z Národní bezpečnostní rady a pak se zaměstnanci ministerstva zahraničních věcí,“ říká v rozhovoru nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.
Američané mají v Temelíně šanci

Společnost ČEZ chystá nový miliardový tendr na jaderné palivo pro Temelín. Westinghouse, jediný konkurent ruského Tvelu ze skupiny Rosatom, má šanci na návrat tam, kam palivo dodával již v prvním desetiletí tohoto století. S reaktory ruského typu má Westinghouse zkušenosti i odjinud.
Rosatom politickým turbulencím mezi Ruskem a EU odolá

„Rozhodnutí nevyhlásit výsledek temelínského tendru bylo správné,“ říká v rozhovoru Kirill Komarov, první viceprezident státní korporace Rosatom. Od vrcholného představitele ruské jaderné energetiky to zní překvapivě.
Rozšíření Temelína a Dukovan: Půjdeme maďarskou cestou?
Českým jaderným odvětvím se šíří „zaručená“ zpráva – vláda nebude chtít, aby polostátní elektrárenská společnost ČEZ vypisovala nový tendr na stavbu nových bloků v Temelíně a Dukovanech. Nestandardní postup kabinetu by mohl výrazně zúžit výběr zájemců o jejich rozšíření.
Jediný dodavatel jaderného paliva představuje riziko

Americká energetická firma Westinghouse pracuje na vývoji paliva pro jaderné reaktory ruského typu v Evropské unii. Všech osmnáct těchto bloků včetně temelínských a dukovanských zásobují Rusové a Evropská unie volá po diverzifikaci, upozorňuje v rozhovoru Pavel Janík, šéf Westinghousu pro Českou republiku.
Výstavba jaderného bloku není jako investice do soustruhu

Temelínský tendr probíhal skoro pět let a jeho účastníci museli do přípravy svých nabídek vložit stovky milionů korun. „Ty byly rozhodnutím o zrušení soutěže znehodnoceny,“ říká v rozhovoru šéf plzeňské Škody JS Miroslav Fiala.
Šance Francouzů v Temelíně i Dukovanech vypadají mizivě
Budou to tři roky, co francouzsko-české vztahy dostaly tvrdou ránu. Tuzemská elektrárenská společnost ČEZ tehdy vyloučila francouzskou Arevu z tendru na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. Poškodili jste naši pověst, znělo z Paříže. Postupem času se ukazuje, že francouzské jaderné firmy si „úspěšně“ ničí pověst samy. A v celé Evropě.
Další jaderný tendr v Česku: Hrozí znovu krach?
Česká vláda slibuje rozvoj jaderné energetiky a výstavbu nových reaktorů v Temelíně a Dukovanech. A plánuje další výběrové řízení pro budoucího dodavatele technologie. Jenže všichni mají v živé paměti loňský krach zrušeného temelínského tendru. Nalákat přední světové hráče teď bude složitější.
Westinghouse má šanci na návrat do Temelína
EU žádá diverzifikaci dodávek jaderného paliva. Češi před nedávnem čelili podezření, že plánem na výstavbu vlastního závodu na výrobu paliva nahrávají Rusům. Nyní se začíná mluvit o novém tendru na dodávky paliva do Temelína od roku 2020.
Boj o palivo pro Temelín není válka USA s Ruskem

Bude americká firma Westinghouse dál bojovat o zakázku na výstavbu jaderných bloků v Česku? „Záleží na tom, s čím teď přijde česká vláda,“ říká v rozhovoru nejvyšší šéf společnosti Danny Roderick.
Dana Drábová: Temelín může mít palivo z USA i z Ruska
Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v rozhovoru také říká, že v dnešním světě se nevyhneme úvahám, co by kdyby… To, že by se dodávky jaderného paliva používaly jako prostředek nátlaku, ale zatím považuje za spikleneckou teorii.
Šance Česka zbavit se jaderné závislosti na Rusku
Ukrajinská krize přináší nečekané důsledky. Překvapivou příležitost v evropské jaderné energetice získává americký Westinghouse. Ten se chce vrátit k výrobě jaderného paliva pro Temelín. A ruské dodavatele by mohl vytlačit z Dukovan.
Ministr energetiky USA: Cenu ropy manipulovat nesmíme

Kdo očekává, že USA použijí své objemné strategické rezervy ropy jako zbraň proti Rusku, bude zklamán. Vyplývá to z rozhovoru ČESKÉ POZICE s americkým ministrem energetiky Ernestem Monizem. „Strategické rezervy máme proto, abychom mohli reagovat na nouzové situace. Jejich smyslem není manipulovat ceny ropy,“ říká Moniz. A dále vysvětluje, že nové bloky Temelína se budou Česku hodit. Stejně jako temelínská elektřina Německu.
Přijede Obama kvůli Temelínu?

Čtvrtstoletí poté, co Praha přešla zpoza železné opony do sféry vlivu Washingtonu, pozbyla dvoustranná relace výjimečnost. Není ale od strategicky nezajímavé středoevropské zemičky vlastně trochu domýšlivé předpokládat, že s ní bude světová supervelmoc udržovat zvláštní styky?