Výtvarné umění
Barcelonská výstava Antoni Tàpiese je poctou jeho ženské múze

Barcelonská výstava T for Teresa katalánského umělce Antoniho Tàpiese je souborem grafických listů a koláží věnovaných jeho ženě.
Podmanivě melancholický i radostný Kamil Lhoták

Kamil Lhoták, jehož výstavu Retrospektiva lze spatřit v Obecním domě, je fenoménem proplouvajícím časem změn a proměn obecného vkusu.
Odstranění Waterhousova díla: Ne zcela povedená performance

Na konci ledna se rozhodla Art Gallery v Manchesteru dočasně odstranit ze své expozice dílo Johna Williama Waterhouse Hylás a nymfy. Její rozhodnutí, motivované zobrazováním žen a ženského těla v galeriích, rozpoutalo debatu o cenzuře.
Podivnosti Jaroslava Vožniaka v Museu Kampa

Jaroslav Vožniak je fenoménem české výtvarné scény druhé poloviny 20. století. Byl kreslířem, grafikem, malířem i autorem objektů či asambláží. Jeho tvorba odrážela světové dění, zůstávala však spjata s domácí atmosférou.
V Česku se zrodila umělecká hvězda. Jmenuje se Luboš Plný

Dříve Luboš Plný zkoumal moč a sledoval na vlastním těle práh bolesti. V uplynulých letech se začal věnovat kresbě a koláži a zbavil se označení „chorého“ umělce. V těchto dnech lze spatřit průřez jeho tvorbou v Centru současného umění DOX.
Emil Filla mezi surrealismem a kubismem

Dva zajímavé kulturní počiny přineslo téma Emil Filla a surrealismus s titulem Muž s hořící hřívou! Malíř a sochař láme rekordy v aukčních síních, avšak obvykle je spojován s kubismem. Výsledkem je mimořádná výstava v Muzeu Kampa i krásná kniha.
Umělecká legenda Basquiat má výstavu v Londýně

Dílo Jeana-Michela Basquiata dílo budí pozornost dodnes. Platí to i jeho současné výstavě Boom for Real, která bude až do ledna 2018 k vidění ve slavném Barbican Centre v Londýně.
Švéda, malíř civilizace směřující ke katastrofě

Výstava Jakuba Švédy v kutnohorském GASKu je apelativní, aktuální i angažovaná. Nejde však o pouhou agitku.
Když sochy zdobí veřejný prostor Českých Budějovic

Nápad uspořádat výstavu soch ve veřejném prostoru města se zrodil, když chtěl sochař Michal Trpák vystavit svou diplomovou práci na českobudějovické Lannově třídě.
Zářící a sebezničující kometa jménem Boudník

V Muzeu hlavního města Prahy probíhá výstava Vladimíra Boudníka, grafika a experimentátora v umění i v životě. Ačkoli žil v době marasmu, dokázal si nalézt cestu k nezávislé tvorbě.
Nepolapitelná struktura Miroslava Velfla

Galerie umění Karlovy Vary prezentuje mimořádně vytříbenou a s vnitřní logikou budovanou soukromou sbírku Miroslava Velfla. Veřejnost se s ní mohla doposud seznámit jen výjimečně. Vybrané kusy byly jen občas zapůjčeny na autorské přehlídky Huga Demartiniho, Karla Malicha či Zdeňka Sýkory.
Neklidné bezčasí Jaroslava Róny

Časy se mění, ale Jaroslav Róna se nadále prohlubuje. Když měl v roce 1997 první velkou retrospektivu, bylo zjevné, že je solitérem na naší výtvarné scéně. V těchto dnech se představuje na stejném místě, v pražském Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.
Jak dnes rozumět českému konstruktivismu

Pražské výstavy Zdeňka Sýkory (Galerie Zdeňka Sklenáře) a Radoslava Kratiny (Museum Kampa) jsou pozoruhodné připomínkou dobového vrcholu umění i inspirativní, neboť nastolují pojem subjektu.
Pištěkovy obrazy jdou až k okraji viditelného

Jan Pištěk je v soukromí až pedantský, jako malíř se však nenechává spoutat ničím. Vznáší se nad všemi vyzkoušenými postupy a neustále přichází s něčím novým. Přesvědčit se o tom lze v pražské Galerii Václava Špály.
Zrcadlová zpovědnice Jiřího Davida

V Topičově salonu na Národní třídě byla k vidění výstava Jiřího Davida. Byť umělec tvrdí, že jde o shodu náhod, pravdou je, že zanedlouho bude mít další přehlídky. Jednu v brněnské vile Tugendhat, druhou – autorskou – v Galerii umění v Pardubicích. David je zkrátka činný a stále při chuti. Rád chodí s kůží na trh. A má s čím.