Vesmír

Aby z Curiosity na Marsu nebyla jen kuriozita...

Vozítko Curiosity pohání radioizotopový termoelektrický generátor využívající rozpadu plutonia 238, má za úkol zjišťovat, zda na Marsu nebyly v minulosti podmínky vhodné pro život.

Marsovský projekt Curiosity přišel téměř na 52 miliard korun. Prezident USA Barack Obama hned po přistání vyzval firmy ke spolupráci s NASA.

Bláhové snění (23.) Jak utvářet vlastní osud

Přesunem „satana“ z vesmíru do lidské psychiky v každém člověku nacházíme dvě protichůdné psychologické síly – energii dobra a zla.

Slovo „satan“ znamená protivníka, opozici, odpor a s nimi spojenou trucovitost, remcavost, vyčůranost, obcházení pravidel, neplnění povinností.

Benjamin Kuras 24.7.2012

Je aritmetika nad Bohem? Nebo je Bůh aritmetika?

Matematicky lze vysvětlit i pojem Bůh, nikoli však už všechna od něho odvozená tvrzení různých náboženství o věcech mezi nebem a zemí.

Bláhové snění (17.) Dva léky na padoušství

Latinské přísloví, že múzy ve válce mlčí, na Řeky ani na Židy neplatí.

Benjamin Kuras 12.6.2012

Jak si vedou čeští biovědci? Už dohánějí Evropu?

K přilákání vědců z ciziny nestačí pouze výplaty, ale také renomé institucí, přístrojové vybavení i kvalitní gastronomie v místě a mateřské školky.

Květnový časopis Vesmír porovnal citovanost českých vědců v živých vědách. Za evropskou špičkou i srovnatelnými zeměmi Česko zaostává.

Sci-fi, nebo věda? Stopy ufonů na Měsíci mohou hledat i dobrovolníci

Neskrývá se třeba i pod měsíčním kráterem 308 někdejší mimozemská základna? Arizonští vědci chtějí prohledat celý měsíční povrch; i s pomocí dobrovolníků u počítačů.

Zapojením nadšenců u počítačů můžeme najít vzkazy mimozemšťanů nebo dokonce zbytky podzemní měsíční základny, píší vědci.

Roztrhne se vesmír?

Za co vděčíme letošním laureátům Nobelovy ceny za fyziku? Za nepříjemné poznání, že nerozumíme vakuu kvantové teorie.

Pozorování letošních nobelistů za fyziku ukázala, že se rozpínání vesmíru zrychluje. Co to může znamenat, přibližuje profesor Jiří Chýla.

Nobelova cena za objev zrychleného rozpínání vesmíru

Ocenění astrofyzikové: zleva Brian Schmidt (Australian National University), Saul Perlmutter (University of California, Berkeley) a Adam Riess (Johns Hopkins University, Baltimore).

Plaketu získali tři astrofyzikové Saul Perlmutter, Brian Schmidt a Adam Riess za výzkum explodujících hvězd.

Skončil kosmický věk uzavřením amerického programu Space Shuttle?

: V rámci programu Apollo se dostalo na Měsíc celkem dvanáct kosmonautů. Dvanáct apoštolů.  Od té doby tam nikdo nebyl. Už několik desetiletí.

Space Shuttle byl ve srovnání s programem Apollo co do cílů krokem zpět, sestupem z Měsíce na dráhu kolem Země.

Janos Sebeök 14.9.2011

Jsou dějiny ekologie dějinami omylů?

Žádný z omylů ekologických hnutí nesvědčí proti jejich oprávněnosti hledat řešení škod na životním prostředí a zvyšovat politický vliv.

Ruská vize: Pět dní ve vesmírném hotelu za 16,4 milionu korun

Podle ruské společnosti Orbital Technologies si budou vesmírní výletníci hovět na oběžné dráze už někdy v roce 2016.

Společnost Orbital Technologies oznámila plány na výstavbu kosmohotelu 320 kilometrů nad Zemí. Vzniknout má do roku 2016.

Konec raketoplánů prý odtáhne od astronautiky nejlepší mozky planety

Start mise STS-132 se konal na Floridě loni v květnu. Nyní se Atlantis vydá na celkově 135. a poslední cestu raketoplánů do vesmíru.

Z amerického vesmírného programu odcházejí chytří lidé: astrofyzici, matematici i sami astronauti. Optimismus v oboru schází.

Šifra mistra Jurije aneb K jakým hvězdám?

Záhada ze zdi. Znamená anglický nápis a) Nakročme ke hvězdám, b) Sáhnout si na hvězdy nebo c) Vzhůru ke hvězdám? A kdo je Jurij?

Kdo je tajemný Jurij, skrytý pod maskou s písmeny CCCP? A co vlastně Pražákům vzkazuje? Rýsují se tři pravděpodobné možnosti.

Kapitola 21. Předávkování ženskou energií

Anglikánský teolog přeškolený na zen-buddhistického guru Alan Watts (1915–1973) na základě znalosti orientální filozofie a moderní vědy představuje vesmír jako zábavný mumraj.

Neomarxismus a feminismus, pacifismus, ekologismus, New Age... Pomocným motorem toho všeho je ženský pohled na svět.