Veřejné finance
Místo daňové byrokracie měsíční paušální odvod a malá daň z příjmu

Úvahy hnutí ANO a Asociace malých a středních podnikatelů o úlevě od daňové byrokracie výměnou za aspoň minimální platbu daně mohou uspět. U politiků i živnostníků. Předpokládá se 500 korun, celkem zhruba 5,5 tisíce. Opatření by se vztahovalo na podnikatele s ročním příjmem do milionu korun a živnostník by se vyhnul daňové kontroly.
HLAVÁČ: Kdo vyčíslí náklady dotačního systému na členský stát EU?

Při poskytování evropských dotací se podvádělo, podvádí a podvádět bude. Jsou nemorální ze dvou důvodů. Za prvé, nahrazují individuální úsilí o získání peněz od investorů či donátorů administrativním úkonem, druhou je kontrolní a poradní aparát, jenž se na systém nabalil, čímž přerostl v netransparentní monstrum. Píše Tomáš Hlaváč.
Pokles výkonu ekonomiky: Škrty ve státním rozpočtu na rok 2020

Predikce příjmů v roce 2020 je neblahá: počítá, že oproti letošku stát vybere o 13,5 miliardy méně na daních, o více než osm miliard méně na sociálních odvodech, více než třímiliardovou sekeru zatne zrušení karenční doby. Dohromady je to za 49,9 miliardy. Ministerstvo financí navrhuje škrty na provozu i investicích skoro v této výši.
Miliardové přilepšení teplárnám přezkoumá Brusel. Může ho zrušit
Těsně před Vánocemi se tři radní Energetického regulačního úřadu rozhodli, že navýší podporu teplárnám s kombinovanou výrobou o skoro miliardu ročně. Zdůvodnění? Emisní povolenky jsou čím dál dražší a výrobcům je třeba pomoci, aby to neodnesla spotřebitelova peněženka. Přilepšení teď přitáhlo pozornost Evropské komise.
ČNB se musí orientovat podle vývoje v eurozóně
Česká národní banka se musí se zajímat o dění ve světě. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Bere ČNB při svých posledních krocích v úvahu především evropské faktory, nebo globální trendy jako zpomalení v Číně či obchodní válku mezi USA a Čínou?
Vedení Českých drah je opět kompletní. Přichází i cizinec

Představenstvo státního dopravce doplní manažer slovenských drah Michal Vereš a exšéf polského těžaře Michal Heřman. Přicházejí v klíčový čas. Státní dopravce totiž v současnosti bojuje se soukromníky v krajích o zakázky. V řadě případů přitom prohrává. Mimo jiné proto, že konkurence nabízí krajům nižší cenu.
Tvrdý brexit: Pokles českého HDP o více než 50 miliard

V důsledku rozvodu Evropské unie s Velkou Británií by neměly problémy jen tuzemské firmy, ale i společné evropsko-britské vědecko-výzkumné projekty podporované EU, kde jsou v konsorciích i české organizace. Největší dopad by případný „divoký brexit“, kdy by se vyjednavači nedohodli, měl na automobilový průmysl a výrobce elektroniky.
Zdanění církevních restitucí skončí u Ústavního soudu

Většina poslanců ve středu 23. ledna rozhodla, že stát byl při schvalování církevních restitucí příliš velkorysý a aspoň část dohodnutých peněz chce zpátky. Konkrétně se mají od příštího roku danit náhrady za majetek, jejž nešlo vydat. Stát by získal jedenáct miliard do rozpočtu. Katolíci již avizovali, že se obrátí na Ústavní soud.
Více lidí má šanci zbavit se dluhů. I senioři a samoživitelky

Od schválení novely 22. ledna, zákon nestanovuje procentní hranici splacení dluhů, pod níž by nemohl být člověk oddlužen. O smazání dluhů lidí, kteří po pěti letech nesplatí 30 procent svých závazků, bude poté rozhodovat soud. Zbývající dluhy škrtne těm, kdo během pětileté lhůty vynaložili veškeré úsilí k uspokojení svých věřitelů.
Český stát může přednostně obsadit ložiska důležitých surovin

Vize premiéra Andreje Babiše (ANO) byla, že lithiová ložiska na Cínovci se ve veřejném zájmu Australanům vyvlastní a těžbu převezme státní Diamo. Antimonopolní úřad sice odblokoval aktualizaci surovinové politiky, kde se vypočítávají zásoby, na něž si vždy přednostně sáhne stát, ale vláda musí hledat dohodu s australskou firmou EMH.
Pitná voda pro všechny: 26 miliard korun do nových trubek či vrtů

Ministerstvo zemědělství shromáždilo data z celé země, aby bylo zřejmé, kde se musejí hloubit nové vrty, postavit větší vodojemy či propojit a rozšířit skupinové vodovody, jež odolají suchu snadněji a déle než studny a menší zdroje. Projekty, které se za 26 miliard korun vybudují, zajistí dodávky pitné vody pro 3,5 milionu obyvatel.
Odškodnění v případě úmrtí by mělo značně navýšit

Novela zákoníku práce počítá s výrazným růstem jednorázového odškodnění, jež v současnosti činí 240 tisíc korun pro manžela, registrovaného partnera a nezaopatřené děti zemřelého. Zaměstnavatelé navrhují růst odškodnění na 720 tisíc, odbory 600 tisíc. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce oproti dnešku jen sto tisíc korun navíc.
Zázračný lék na karuselové podvody má před sebou ještě dlouhou cestu
Českou republikou prosazované plošné zavedení přenesené daňové povinnosti má před sebou ještě více než složitou cestu schvalování v Evropské unii. A i pokud se nakonec tento instrument prosadit podaří, nebude příliš důvodů proč jásat. Od června 2022 by totiž v EU měl začít platit nový jednotný systém DPH.
Sociální stát je opium lidstva

Evropa nepřiměřeně závisí na bankách. Ty se z předchozí finanční krize nepoučily a na případnou budoucí hospodářskou recesi nejsou připravené. Hlavní dnešní drogou potom jsou dávky, podpory, garance a výhody.
Bez práva určit si výši daní není suverenita
Evropská komise hodlá harmonizovat daňové základy v členských zemích EU a navrhuje, aby v daňových záležitostech mohla Evropská rada hlasovat na základě většinového principu. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Mají se v EU harmonizovat daně?