Ústava

Kdo po Klausovi?

V současnosti jsou možnými kandidáty na prezidenta (zleva doprava a zdola nahoru): Miloš Zeman (Strana Práv Občanů ZEMANOVCI), Jan Fischer, Vladimír Špidla (ČSSD), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Přemysl Sobotka (ODS), Jan Švejnar, Miroslava Němcová (ODS).

Pokud se vládní koalice nedohodne s ČSSD a nedají dohromady většinu minimálně 120 hlasů, příštího prezidenta bude opět volit parlament.

Příručka pro prezidentské voliče. I kandidáty...

Český občan má historickou šanci a povinnost prosít zrno od plev. Co by měl vzít v úvahu?

Až prezident Zeman jmenuje Klause premiérem...

Pánové by hypoteticky mohli vytvořit tandem značné síly způsobilý roztínat i velké problémy.

Expředseda ČSSD není bytostný levičák, ale pragmatik v hávu nadstranickosti, a proto není jeho podpora ODS ve druhém kole nepředstavitelná.

Kdo na Hrad: Havel II., anebo partajník jako řemen?

Ve výzkumech dosud virtuálních volebních preferencí je zatím „miláček národa“ Miloš Zeman druhý se zřetelnou ztrátou na prvního Jana Fischera.

Stranicky vyhraněný prezident opírající se o politickou stranu a silný mandát z přímé volby by mohl otevřít cestu k prezidentskému systému.

Pokazí nám vládní krize přímou volbu prezidenta?

Co by následovalo, kdyby se funkční období současného prezidenta chýlilo ke konci, ale neexistoval by prováděcí předpis pro volbu nového?

Stranické befely možná brání chaosu v Parlamentu. Jsou ale protiústavní.

V dnešní době si může zahrávat s „vládou stran“ jen stranicky omezený mozek či historií naší země nedotčený politický dobrodruh.

Kdo bude se zbraní v ruce umírat za Spojené státy evropské?

Většina vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ se domnívá, že by problémy EU nevyřešila její federalizace například podle vzoru USA.

Na co nám Marek Benda stále neodpověděl

Obávají-li se poslanci zneužitelnosti policie, proč se nestarají o to, aby nebyla ani v podezření, že by mohla být politicky zneužívána?

Marek Benda reaguje na článek „Chtějí poslanci válku?“

Komentář Jana Schneidera vychází v případě omezování poslanecké imunity ze špatných premis, píše předseda ústavněprávního výboru.

Jak uvažují politici? Příklad Benda.

Marek Benda v nedávném televizním vystoupení odhalil, nejen jak politici vnímají svou zodpovědnost, ale i jak je při tom podporuje ČT.

Směřuje Egypt zpět k diktatuře?

Po pádu Husního Mubaraka v zemi celou dobu vládne armáda a o demokracii se nanejvýš mluví. Nedivme se proto, co se v Egyptě děje.

Jeden nápad, jak zacvičit s poslaneckou imunitou

České pojetí poslanecké imunity má jednu velkou vrozenou vadu, která je pouze hodně skrytá očím veřejnosti.

Jan Vavrečka 14.6.2012

Možná by na Škárku stačil starý dobrý ostrakismus

Poslanec Jaroslav Škárka (na snímku) byl mimo jiné odsouzen i k desetiletému zákazu výkonu funkce poslance.

Většina právníků oslovených ČESKOU POZICÍ považuje rozhodnutí soudu zakázat Jaroslavu Škárkovi výkon funkce poslance za neústavní.

Vzestup a pád Davida Ratha aneb Jak na ČSSD dopadla morová rána

Je to kruté říct to v jeho situaci otevřeně, ale ve vedení ČSSD je dost těch, kterým by se Rathovým odchodem „tam“ ulevilo.

Nová „rudá záře“ nad Českem?

Na „premiérový“ projev šéfa komunistů Vojtěcha Filip na prvomájových oslavách ČSSD v Chomutově zareagoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chladně. Je třeba vyčkat, až si ČSSD a KSČM vyjasní vzájemný vztah a „velké“ volby je donutí vyjít s barvou ven.

Pokud by se mělo stát posilování dvou levicových stran trendem, mohli bychom se jejich společné vládě přiblížit nejvíc od listopadu 1989.