Ústava

Vládnout si neumíme. Evropo, vrať se!

Stvořili jsme ústavní systém, který by jinde při určité vyspělosti společnosti mohl fungovat, ale pro nás je prokazatelně nedostatečný.

Vláda odpovědnost za amnestii nese. Co kdyby se prezident zbláznil?

Ve společném průzkumu vrcholných manažerů, právníků a advokátů je dle 57 procent z nich vláda spoluodpovědná za amnestii Václava Klause.

Bude premiér kontrasignovat vlastní milost?

Prezidentova amnestie v důsledku způsobí závažnou škodu, za niž je zodpovědný předseda vlády, který ji bez vědomí kabinetu posvětil.

Přímá volba prezidenta v Cimrmanových stopách

Příští generace nám budou vděčné, že jsme během přípravy voleb hlavy státu občany vyznačili slepé uličky, jimž se samy budou moci vyhnout.

Jsou Kalousek a Zeman totálně nekompetentní, nebo nestydatě lžou?

Komentátor Jan Schneider glosuje vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska a prezidentského kandidáta Miloše Zemana.

Mají Okamura a Dlouhý ještě šanci?

Prováděcí zákon je nepovedená rychlokvaška, podobně příslušná novela Ústavy. Projdeme-li s nimi bez úrazu volbou prezidenta, bude to úspěch.

Ústavní kreativec Václav Klaus

Prezident nechtěl vrácením zákona o církevních restitucích podrobovat koalici dalším zkouškám. Těm nyní bude podrobena společnost.

Knížecí rada Miloši Zemanovi i Karlu Schwarzenbergovi

Z diskuse kandidátů na prezidenta v pořadu Partie televize Prima vyplývá, že by se měli vyvarovat silných slov, nejen v zahraniční politice.

Jan Schneider 5.11.2012

Hrad: Útok na prezidenta je útokem na demokracii

Příčiny útoku na prezidenta existují minimálně od úřednické vlády Jana Fischera, kdy se začala depolitizovat politika, píše hradní analytik.

Rekviem za českou státnost

Stát, jenž plní své funkce, se v Česku začíná vytrácet. Proto jej již nelze nadále ničit, a současně předstírat, že funguje dostatečně.

Jan Fischer navazuje na Havla. A distancuje se od Klause.

Stane-li se Fischer prezidentem, prosadí zřejmě jen málo ze svých mnoha programových iniciativ, protože politické strany je budou sabotovat.

Nápady prezidentských kandidátů vyžadují revizi Ústavy

Prezidentští kandidáti: zleva Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer.

Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg chtějí volit poslance přímo a většinově, Vladimír Dlouhý zase volební právo pro 16leté. A Jan Fischer?

Co takhle zvýšit počet stran, které se dostanou do sněmovny?

Vícebarevná sněmovna by byla méně „pravo-levá“ a vznikl by v ní jakýsi polštář, jenž by se uplatnil v mnohačetných vládních koalicích.

Jiří Payne: Funguje vůbec český stát?

Jiří Payne stál u zrodu ODS, a poté i Strany svobodných občanů. Dnes je místopředsedou Svobodných.

Bude-li přijat zákon o církevních restitucích, jediným možným důsledkem je totální odluka státu a církví, říká poradce prezidenta Klause.

Zpěvák Vojta Dyk: Chci být váš příští prezident!

Vojta Dyk a jeho skupina Nightwork slibovali překvapení již delší dobu...

Na prezidentskou kandidaturu je moc mladý, proto chce populární zpěvák Vojtěch Dyk nejprve změnit Ústavu.