Univerzita Karlova

Nejlepší vysoké školy světa. Ale trochu jinak.

Japonské školství v žebříčku QS skončilo podle výkonu škol a počtu obyvatel jen tři příčky před Českem: na 25. místě. V žebříčku má do 700. místa 34 škol, Češi zatím čtyři.

V celosvětovém srovnání podle výkonu nejlepších univerzit v žebříčku QS World University Ranking patří České republice 28. místo.

Novinky o tom, jak se lidé vzdělávají za „kopečkama“

Jak se vzdělávají vysokoškoláci ve světě? Své by věděl i vybírající čtenář poblíž tokijské univerzity Waseda. Nový web může přenést dobré zkušenosti z ciziny do českých studoven.

Experti Pedagogické fakulty UK spustili zpravodajské stránky o vysokoškolském vzdělávání ve světě. Česku to může jenom prospět.

Spontánní start projektu Markething.cz

Studenti Univerzity Karlovy naostro spustili vlastní web, který sleduje hlavní události a trendy v marketingu, médiích, reklamě a PR.

Petr Bušta 2.4.2012

Akreditační komise: Strážce vysokoškolské kvality, nebo malá inkvizice?

Spor o pečeť kvality s otiskem Vladimíry Dvořákové hýbe Českem a zdejším školstvím.

Ministerstvo školství kvůli plzeňské kauze komisi tvrdě kritizovalo, k plánům na vznik Národní akreditační agentury ale zarytě mlčí.

Pád Wilhelmovy legendy. Čeká ho „elektrické křeslo“?

Rektorské předávání žezla mezi Václavem Hamplem (vlevo) a Ivanem Wilhelmem z UK se uskutečnilo 23. února 2006. Nyní budou spolupracovat na reformě českého vysokého školství,

Mnozí akademici mimo záznam připouštějí, že náměstkovské angažmá u Josefa Dobeše emeritnímu rektorovi UK nebývale uškodilo.

Dravost, nebo drzost? Na děkana matfyzu se hlásí 25letý kandidát!

Na věku nezáleží, jako by s karikovaným Albertem Einsteinem říkali mladíci mířící za řízením vědy.

Do vysokých akademických funkcí míří mladíci. Jsou životní zkušenosti k vedení fakult se stamilionovými rozpočty nezbytné?

Plzeňská rektorka: Nejsme jenom práva

„Máme hotové veškeré analýzy, nejen v počtu studentů. Máme vše rozepsáno po jednotlivých ročnících, po okresech a po krajích, z nichž studenti jsou,“ říká Ilona Mauritzová.

Západočeská univerzita není jen právnická fakulta, ale i technická centra excelence, upozorňuje rektorka Ilona Mauritzová.

Ano, Josef Dobeš by rezignovat měl. Jde o to proč.

Studentský Týden neklidu pokračoval středečním pochodem z Palachova náměstí až k úřadu Vlády ČR. Podle policie se jej zúčastnilo asi 7000 studentů a sympatizantů.

Vysoké školy zdaleka nefungují jen bezvadně, což by měly více přiznávat. Nicméně debatu blokuje osoba ministra školství.

Proč v Česku nevzniknou první soukromá „práva“

Projekt soukromé vysoké školy magisterského práva shodila Akreditační komise ze stolu.

Akreditační komise zamítla soukromé vysoké škole VŠMIE výuku magisterského oboru právo, ač nabídla silný 51členný učitelský sbor.

TOP20 institucí v českém výzkumu

Českou vědu čekají debaty o měření vědeckého výkonu i práce na nové metodice jak nejlépe a objektivně hodnotit pestrou šíři vědeckých disciplín – od fyziky až po historii a slavistiku.

Mezi dvacítkou nejlepších organizací se celých pět let udržuje třináctka fakult a ústavů, které potřebují stabilnější financování.

„Best of české vysoké školy“: Tentokrát podle expertů z Pedagogické fakulty UK

Volba rektora Masarykovy univerzity se uskuteční 18. dubna, zájem dosud projevilo přinejmenším pět kandidátů.

Páteční Lidové noviny přinesly hodnotící přehled veřejných vysokých škol, na něž se dostávají tři čtvrtiny uchazečů. Kterou zvolit pro studia?

Co je to umění? Tohle by namalovala i opice!

Krásné dílo, není-liž pravda? Autorem je Bakhari. Nejde ale o zapomenutého expresionistu.

Výstavy, které ukazovaly umění v mezikulturním náhledu, už tu dávno byly. Nyní běží v Londýně první mezidruhová výstava umění.

Vysokoškolská reforma: Jaképak omezování svobod a nezávislosti?

Snížení maximálního zastoupení studentů v Akademických senátech z poloviny na třetinu vítám, ba dokonce si myslím, že pokud chceme mít opravdu špičkové univerzity, které budou přitahovat studenty z domova i zahraničí, studenti by do volby rektora neměli

Věcný záměr nového zákona může přispět k lepšímu fungování a větší otevřenosti veřejných vysokých škol, domnívá se profesor Jiří Chýla.

Nejlepší české vysoké školy dle HN. Šok v chemii.

Ekonomii vévodí Univerzita Karlova v Praze, v chemii se na čelo novinářského žebříčku vyšvihla Univerzita Palackého v Olomouci.

Návrh vysokoškolské reformy je špatnou reakcí na nesprávný cíl

„Neregulované otevření dveří většinově nekvalitním soukromým školám vedlo k inflaci titulů, poklesu kvality a postupnému upevnění názoru, že vzdělání si lze koupit (doslova),“ píše Stanislav Štech. Tento názor jistě pomohly upevnit i například aféry s pl

Komentář prorektora UK Stanislava Štecha, „průměrného, do sebe uzavřeného českého akademika, který se brání modernizaci vysokého školství“.