Univerzita Karlova

Jedna bratislavská lekce aneb Jak vyprat akademické prádlo

Nebývalé představení sledují slovenští sousedé, kde poprvé v historii došlo k zatýkání předních akademických pracovníků.

Okolnosti kolem zatýkání rektora i kvestora Akademie policejního sboru jsou děsivé; kam až může člen akademické obce klesnout?

Češi umějí spočítat, kolik kde může vymřít druhů

Zebra stepní (Equus quagga) je nejrozšířenějším druhem zeber. Její vzácnější poddruh, zebra kvaga (Equus quagga quaga), který měl pruhování jen na hlavě a na krku, dnes už vyhynul.

Ekologové publikovali v časopise Nature studii, která nastiňuje univerzální matematický vztah mezi počtem druhů a plochou.

TOP10 „nejvlivnějších právníků“ v Česku

Jeden z autorů nového občanského kodexu Karel Eliáš patří dle Lidových novin ke třem intelektuálně nejvlivnějším tuzemským právníkům.

Ideově nejvlivnějším právníkem v Česku je podle Lidových novin profesor Karel Eliáš před Zdeňkem Kühnem a Pavlem Holländerem.

Martin Rychlík 28.6.2012

Na výzkum půjde 26 miliard. Bude to pro všechny dost?

Českou vědu čekají debaty o měření vědeckého výkonu i práce na nové metodice jak nejlépe a objektivně hodnotit pestrou šíři vědeckých disciplín – od fyziky až po historii a slavistiku.

Vláda schválila vědní rozpočet pro rok 2013, který dle očekávání ubere peníze Akademii věd ČR a přidá grantovým agenturám.

Jak předejít kulturnímu šoku? Vysokoškolákem nanečisto.

„Mladí lidé mají studovat to, co chtějí. Musí je to bavit, musejí z toho mít...

Gymnazisté si rok před maturitou zkoušejí týden na univerzitě. Jejich zážitky stojí za zaznamenání.

Martin Rychlík 20.6.2012

Kanceláře jsou špinavější než toalety. Jak s tou zprávou naložit?

Díváte se na tisíce mikrobů: na jediném tlačítku počítačové klávesnice jich v průměru najdete 284, uvádí výzkum mikrobiologa Charlese Garby.

Prosté vědecké zjištění. Jak je interpetovat a jak ním mediálně pracovat, to už je o dost barvitější.

Martin Rychlík 13.6.2012

Válka žurnálů: Kdo vysosá peníze z vědeckých článků?

Za přístup do nejprestižnějších odborných časopisů typu Science, Nature nebo Cell se platí horentní sumy, které se neustále zvyšují. Vysoké školy mají naopak nižší rozpočty.

Odborné časopisy jsou stále dražší. Kolik peněz za ně vydávají české univerzity? A jaké jsou trendy v přístupu ke zdrojům?

Většina českých občanů souhlasí se zákazem kouření v restauracích

Provozovatelé hospod by dle průzkumu Univerzity Karlovy a agentury Ipsos mohli na zákazu cigaret vydělat až šest miliard korun ročně.

Český vysokoškolský systém? „Pěkná“ 26. příčka!

Komparativní studii vysokoškolských systémů publikovalo sdružení Universitas 21.

Organizace Universitas 21 nabízí srovnání vysokých škol, ale nikoliv jednotlivě, nýbrž u celých národních vysokoškolských systémů.

Univerzita Karlova rozjíždí největší investici po revoluci: kampus za 2,4 miliardy

Letos by měla proběhnout architektonická soutěž na objekty kampusu. Ze státního rozpočtu na ni bylo navrženo devět milionů korun.

Moderní Biocentrum a Globcentrum na Albertově mají zajistit důstojné zázemí pro pražské přírodovědce, mediky a matematiky.

Proreformní výzva novému ministrovi školství. A dál?

Profesor Rudolf Haňka dlouhá léta působil na cambridgeské univerzitě.

Podle informací ČESKÉ POZICE se zvažovala i myšlenka jakési on-line petice, jež by upozornila na potřebnost změn v terciárním vzdělávání.

Jiří Nantl je prvním náměstkem nového ministra školství Petra Fialy

„V souvislosti s probíhající organizační změnou jsem považoval za nutné ukončit již dva týdny trvající diskusi mezi panem ministrem, panem náměstkem a mnou tím, že ke dni 31. ledna t. r. rezignuji jako ředitel odboru vysokých škol,“ napsal Jiří Nantl v e

Rekonstrukce ministerstva školství pozvolna začíná: Ladislav Němec už není prvním náměstkem, skončil i šéf kabinetu Martin Krejza.

Porušil elitní profesor pravidla vědecké etiky?

Profesor Karel Bezouška publikoval v řadě prestižních časopisů jako Nature i Cell.

S významným přírodovědcem Karlem Bezouškou, jenž přispěl i do časopisu Nature, rozvázal ústav Akademie věd pracovní poměr. 

Můžou si učitelé číst Blesk?

„Děti by se hlavně měly naučit ptát se, otvírat svět jako něco neznámého, koukat do něj a přicházet na to. Vědět dnešní pravdy je sice užitečné, ale musíte vědět, že jsou určeny k tomu, aby byly překonány,“ řekl Ondřej Hausenblas v pořadu ČT24 Před půlno

Pedagog Ondřej Hausenblas brojí proti biflování, učitelům by zakázal číst veřejně bulvární škvár a na školách by zavedl kulturu oblékání.

Ztracená data z Grantové agentury ČR. Verze 2.00

Několik týdnů před uzavřením grantových soutěží spadly GAČRu systémy a ztratila se data, dokonce i zálohy. Kritizující informatici nechápou, jak se něco takového mohlo vůbec stát.

Chyba, kvůli níž se ztratila data z grantových soutěží, se našla. Kritici z univerzit ale chtějí více informací o firmě, která systém vytvářela.

Martin Rychlík 12.4.2012