Uhlí
Problémem jsou škodlivá evropská pravidla, nikoli žárovky

Evropská komise prosazuje i špatné návrhy a ekologické organizace je kritizují. Tuzemští komentátoři však reálné potíže nechávají na starosti nevládním organizacím či ministrům progresivních států EU. Místo toho se trefují do laciných, vděčných cílů, jako je zákaz tradičních žárovek.
Projekt Nord Stream 2 mění plynárenskou mapu střední Evropy

Plánovaný plynovod Nord Stream 2 by zvýšil tlak na diverzifikaci zdrojů plynu ve směru sever–jih včetně LNG. V takovém případě by mohl být pro ČR a další státy přínosem. Nikoli však, pokud by tento plynovod na pevnině pokračoval z Německa na jih Evropy novým plynovodem přes Rakousko a Švýcarsko.
Světlík má v Turecku veliký problém. Nestihne termín.

Hnědouhelná elektrárna Yunus Emre, již v Turecku buduje skupina Vítkovice, nebude dokončena včas, což pro ni může být nejen reputační problém. Pravděpodobně totiž turecký investor, firma Adularya, uplatní po dokončení stavby sankční poplatky, jež by mohly dosáhnout až 25,5 milionu eur.
Bakala s uhlím skončil. NWR ovládnou zahraniční fondy

Ještě před několika lety byl Zdeněk Bakala obdivovaným podnikatelem a uhlobaronem, majitelem bývalých OKD. Nyní už s uhlím nebude mít nic společného. Akcií se zbaví a NWR ovládnou věřitelé – zahraniční investiční fondy, které se kvůli ovládnutí NWR sdružily do uskupení Ad Hoc Group.
Kauza OKD: Sociální pomoc nemusí být předražená

Odbory chtějí OKD znárodnit a zachovat práci a výdělky horníkům. Krajští lídři požadují, aby stát těžbu ve ztrátové firmě financoval. Obě řešení jsou ale drahá. Nejracionálnější je najít propuštěným lidem jinou práci. V regionu je nyní poptávka po řemeslnících.
Je finanční systém ohrožen omezením emisí oxidu uhličitého?
Splasknutí uhlíkové bubliny – zásadní a náhlý pokles ceny veřejně obchodovaných energetických společností – s největší pravděpodobností nehrozí. Lze spíše očekávat, že nadnárodní koncerny budou postupně přehodnocovat své strategie a snažit se adaptovat na nové podmínky.
Český stát by mohl od OKD koupit důl Frenštát – za korunu

O budoucnosti OKD začne jednat nový speciální tým, v němž bude sedm lidí za vládu a sedm za firmu NWR. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek oprášil loňský nápad zestátnit bonitní a zatím nevyužívaný důl Frenštát, který OKD musí draze udržovat v zakonzervovaném stavu. Podle něho má pro stát smysl si jej udržet jako strategickou rezervu.
Má polostátní ČEZ nakoupit německé doly?

ČEZ se rozhodl zúčastnit soutěže na východoněmecké povrchové doly, jež chce zakoupit od firmy Vattenfall. Spolupracovník LN Jan Macháček se také ptá: Nezdá se vám zvláštní, že jsme od nikoho z vlády neslyšeli žádný názor na tuto možnou akvizici polostátní společnosti ČEZ?
Češi touží po dolech v Německu

Se zájemci o německé hnědouhelné elektrárny a doly se v Česku roztrhl pytel. Předběžné nabídky ještě těsně před Vánoci předložila společnost ČEZ i podnikatelé Daniel Křetínský, Petr Kellner a Pavel Tykač. Šance českých uchazečů na úspěch přesto není příliš velká, mezi favority totiž rozhodně nepatří.
Greenpeace německé doly nezíská. Šance Čechů jsou i tak malé

Českým firmám ČEZ a EPH – i podnikateli Pavlu Tykačovi – odpadá soupeř v soutěži o elektrárny a doly švédské společnosti Vattenfall ve východním Německu. Přesto nic nenasvědčuje, že by po vyřazení Greenpeace, byli zájemci z Česka blíž dohodě.
Veřejnost versus těžaři: O výsledku nerozhodnuto

Výroba elektrické energie se začíná vyvíjet jinak než dříve. Jedinou podstatnou změnou u nás je vládní souhlas se zrušením limitů na hnědouhelném dole Bílina. Obyvatelé Černic a Horního Jiřetína však zůstali tam, kde byli před ním. Jak dlouho?
Vláda posvětila rozšíření těžby. Zatím jen na lomu Bílina...

V pondělí 19. října česká vláda schválila – poprvé od října 1991 – prolomení těžebních limitů ve velkolomu Bílina. Hnědé uhlí tu dobývají Severočeské doly, polostátní firma ČEZ. Pokračování těžby v lomu ČSA, jenž patří soukromé společnosti Severní energetické, vláda nepodpořila.
Padnou limity? Ministři nejsou jednotní

Během několika týdnů musí vláda jasně říct, jestli prolomí limity těžby. Ve hře jsou čtyři možnosti. Půjde zřejmě o letošní nejsledovanější ortel vlády. Členové kabinetu však zatím nemají ve věci jasno.
Jak se přepisují těžební limity...

Vaše připomínky očekávám nejpozději do deseti pracovních dnů. Pokud nebudou vloženy, budu považovat vaše stanovisko za souhlasné. Dopis s touto výzvou odešel letos 12. srpna z kanceláře ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) do všech ostatních resortů. Takovým způsobem se nyní rozhoduje o prolomení limitů povrchové těžby uhlí.
Jak obsadit důl aneb Vzpoura proti oteplování

Od vytouženého rypadla dělí aktivisty dvě stě metrů a kordon policistů. Není jiné možnosti než zkusit vyšplhat na další platformu a nadběhnout je... Reportáž Kristiny Klosové.