Uhlí
Dostavba jaderných bloků je jedním z hlavních témat politiky

Bývalý generální ředitel ČEZ a expert na energetiku Jaroslav Míl vstoupil do diskuse o dostavbě jaderných elektráren. V rozhovoru říká, že stát by měl z hlediska bezpečnosti země k věci přistupovat opatrně a pečlivě a že nové jaderné bloky by měl zaplatit polostátní ČEZ. A nabádá, aby se do jednání zapojili všichni političtí hráči.
Prodloužení provozu Dukovan je rozumné hospodaření

„Musíme přemýšlet, čím nahradíme v příštích 25 letech uhlí,“ říká v rozhovoru Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti.
Sníží zelené zdroje závislost Ukrajiny na ruském plynu?

Jaká je energetická politika Ukrajiny, trh s elektřinou a současný i potenciální budoucí podíl obnovitelných zdrojů energie? Dočká se transparentního trhu s elektřinou?
Diskuse o ceně za zvládnutí změny klimatu je jako absurdní drama

Chceme dát peníze na tuzemské továrny a výstavbu větrných elektráren, rychlou veřejnou dopravu a elektromobily, nebo je pošleme Kremlu za ropu a plyn či Kypru za uhlí, jež vytěžily firmy Pavla Tykače?
Má člověk šanci nevyloučit se z kosmicko-planetární evoluce?

Na Zemi se nyní odehrávají dvě evoluce. Přírodní, kosmicko-planetární, která je biologická, samoregulační, bezodpadová, jež stvořila i dnešního člověka. A umělá, civilizační, nebiologická, tragicky odpadová, již vytvořil člověk. Současnou civilizaci však nebude přírodní evoluce za dvě až tři generace schopná hostit. Píše Jan Foff.
Češi stále víc preferují obnovitelné zdroje energie

V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR, odpovědělo na otázku, zda mohou obnovitelné zdroje energie (OZE) nahradit jádro a uhlí, poprvé víc Čechů kladně (49 procent) než záporně (42 procent), pro 68 procent je však nepřijatelné kvůli podpoře OZE zvyšovat ceny energií.
Po roce 2025 se v Rakousku nebude vyrábět žádná elektřina z uhlí

Podle rakouského energetického experta Güntera Pauritsche Rakušané používají jako Němci pojem Energiewende, ale pokračují ve své dřívější politice. Rakousko nemá jaderné elektrárny, jen uhelné a 70 procent elektřiny vyrábí z obnovitelných zdrojů energie. Rakouská fotovoltaika se na rozdíl od Česka rozbíhá až nyní, říká v rozhovoru.
Polsko se hodlá plynově propojit i s Českou republikou

„Potřetí za mého veřejného působení probíhá projekt plynovodu z Norska a Dánska. Teď Baltic Pipe, Baltský plynovod, provádíme a je ambiciózní – má jít rychle a skončit do roku 2022,“ říká v rozhovoru polský státní tajemník pro energetickou strategii Piotr Naimski.
Až se na konci uhelného tunelu objeví světlo…

Podpora vlády a Parlamentu čistým domácím obnovitelným zdrojům rozhýbe využívání levnějších a udržitelných zdrojů energie a předá podstatnou část výroby elektrárenských firem obcím, malým podnikům, zemědělcům a občanům.
Ozonovou maturitu jsme zvládli. Uspějeme v klimatické státnici?

Letos je tomu 30 let, kdy začala úspěšná globální reakce na poškozování ozonové vrstvy freony a dalšími látkami. A ta od začátku tohoto století sílí. Budeme za 30 let podobně vzpomínat na řešení klimatických změn?
Dozorčí radu ČEZ by neměla zajímat jen cena elektrárny Počerady

Poté, co dozorčí rada ČEZ zamítla prodej dceřiné firmy Elektrárna Počerady, by měl management ČEZ vyjednat novou smlouvu. Vršanská uhelná by měla zaplatit nejméně osm miliard v hotovosti, či více v předem stanovených fixních splátkách s tím, že elektrárna zůstane v zástavě do úplného zaplacení.
Energetika stojí na rozcestí. A všechny cesty vedou do pekel

Zdá se, že bitvy o zdroje fosilních paliv a uranové rudy utichnou, a začnou boje o vodní zdroje. Evropskou spotřebu energií ovlivňuje demografie a technologický pokrok. Prezident USA Donald Trump se odmítnutím amerického podpisu pod pařížskou klimatickou dohodou ukázal jako politik plnící sliby svým voličům.
Čechy zajímají obnovitelné zdroje více než jejich senátor

Centrum pro otázky veřejného mínění se zeptalo na finanční podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE): 68 procent pro, proti pouze 20 procent. Pokud je u nás veřejná podpora OZE na úrovni vyspělých evropských zemí, bylo by načase odstartovat i komunitní energetiku.
Dovoz kapalného plynu z USA vytlačuje ruský plyn
Energetika není ochotná přijmout fakt, že její pozice slábne. Než se s ním smíří, uplyne mnoho času při rozhodování o potřebnosti dalších plynovodů Nord Stream nebo Temelínů či o jiných zásadních, nicméně překonaných záležitostech.
Ukrajina stojí na energetické křižovatce
Staré pořádky se v ukrajinské energetice nevídaně rychle hroutí – nastává ústup od zemního plynu a uhlí k většímu využití jádra a obnovitelných zdrojů energie. Jaké má Ukrajina v této oblasti plány a cíle?