Technika

Budoucnost masa? Ze zkumavky.

Alternativní výroba masa by oproti běžné vyžadovala jen procento dosavadní plochy a dvě procenta vody. Skleníkové plyny by klesly na desetinu.

Hazardující miliardář Elon Musk: Podaří se mu zemřít na Marsu?

Důvod k oslavě: elektřinou poháněný sedan Model S míří k zákazníkům. Ředitel automobilky Tesla Motors Elon Musk ve firemní továrně v kalifornském Fremontu 22. června 2012.

Vizionářskému konstruktérovi nízkonákladových raket a elektromobilů už se nikdo nevysmívá. Ani když teď říká, že dobude Rudou planetu.

Dan Macek 10.4.2013

Buďme obezřetní: Westinghouse nabízí pro Temelín revoluci

Reaktor AP 1000 se na první pohled odlišuje od konkurentů vnější „štítovou“ budovou, která není plnohodnotnou ochrannou obálkou, tzv. kontejnmentem..

Viceprezident amerického Institutu jaderné energetiky J. Scott Peterson nedávno v rozhovoru pro ČESKOU POZICI odmítl argument, že technologie reaktoru Westinghouse AP 1000 přináší revoluci, zatímco konkurenční nabídka ruského Rosatomu pro Temelín „jistější evoluci“. Uznávaný český odborník na atomovou energii František Hezoučký s ním však nesouhlasí a v článku pro ČESKOU POZICI vysvětluje proč.

Sabotáž: Časované bomby v produktech, které kupujeme

Je to jen zákon schválnosti, že tiskárna nebo pračka přestanou často fungovat krátce po vypršení záruky? Není.

Hitem v módním průmyslu se stává 3D tisk

Šaty z letošní kolekce Voltage od Iris van Herpenové byly „ušity“ pomocí technologie 3D tisku.

Po vlně nostalgie a retrománie se módní svět nyní upíná k novým technologiím a očekává třetí průmyslovou revoluci spojenou s digitalizací.

Nanočástice: Technologický zázrak, nebo hrozba pro lidské zdraví?

Při dlouhodobé expozici mohou mít nanočástice toxické účinky, říká průkopník nanotoxikologie v Česku Jan Topinka z Akademie věd.

Zapomeňte na zedníky, vytiskněte si vlastní dům

Převratná technologie 3D tisku pokročila k další metě. Vydaří-li se experimenty, zcela to změní architekturu i budoucnost stavebnictví.

Nový pilíř Facebooku změní ekosystém internetu

Mark Zuckerberg představil vlastní aplikaci pro vyhledávání. Ohrozí jeho „Graph Search“ nadvládu Googlu?

Největší sociální síť představila vlastní vyhledávání. Vlivní opinion makeři se mohou těšit na lavinu „lajkovací“ korupce.

Degustujte víno – mobilem!

Co před pár týdny věštil gigant IBM, start-up Adamant Technologies počátkem roku představil: čipy, které mají schopnost cítit a chutnat.

Sex s roboty – již příští rok!

Než staneme s robotem před oltářem, vlezeme s ním do postele. A budoucnost sexuální turistiky? Zapomeňte na Thajsko, leží v Amsterodamu.

Blíží se návrat vzducholodí

Společnost Hybrid Air Vehicles chystá několik létajících konceptů Airlander 20 či 50.

Výhodou hybridních létajících prostředků je značná vytrvalost letu a úžasná nosnost. Zajímají se o ně ropné společnosti i armáda.

Google představil budoucnost: Technologie chytřejší než uživatel.

„Já si vlastně nemyslím, že lidé chtějí, aby Google odpovídal na jejich otázky. Lidé chtějí, aby jim Google říkal, co mají dělat.“

Japonsko-korejská televizní válka

Japonské duo Sony & Panasonic oznámilo uvedení „televize nové generace“ na trh v roce 2015, korejští giganti Samsung a LG však chystají první OEL TV s úhlopříčkou 55 palců již letos.

Firmy Sony a Panasonic chtějí spojit síly při vývoji nové generace OEL televizorů a pokusit se dnes dominujícím „Korejcům“ vrátit úder.

Bankovní kartou jste vy

Zákazníkům japonské banky bude k identifikaci u bankomatů stačit jen vlastní dlaň. Jednou by mohla sloužit i jako „identifikátor“ jedince.

Naše Angela aneb S Němci jsme spojeni už od Keltů

Spolková kancléřka v Praze ukázala všem, kteří chtějí vidět, že česko-německé vztahy jsou historicky dobré a obohacující.