Švédsko
Prospívá Evropě mozaika sociálních systémů?

V aktuální Debatě se komentátor LN Jan Macháček ptá: „Profituje Evropa z konkurence a barevnosti různých sociálních systémů? Lze roubovat severský systém na jih Evropy?“
Západ v agónii

Řadu století Evropa a její kultura dominovaly světu. Evropa dala lidstvu zásadní vědecké objevy a největší umělecká díla. Rovněž lidská a občanská práva, demokracie a svobodný obchod. Nyní se však zdá, že je Evropa u konce s dechem.
Kdo bude uchovávat telekomunikační údaje občanů?
Současná situace, pokud jde o uchovávání telekomunikačních údajů, je neudržitelná. Bude třeba nalézt rovnováhu mezi ústavními požadavky ochrany soukromí a potřebami boje proti terorismu a závažné trestné činnosti.
Složité makroekonomické modely jsou k ničemu
Je smutným faktem, že nejsledovanější ekonomické a finanční statistiky bývají zpravidla nejméně spolehlivé, například HDP či nezaměstnanost. Ekonomie a finance jsou zhruba na úrovni medicíny před objevem krevního oběhu. Definice základních veličin se často mění a podléhají propagandě. Ekonomie není radostná věda. Píše Pavel Kohout.
Digitální ohrožení soukromí: Stálý státní dohled

Našel by se v Česku s více než deseti miliony obyvatel stejný počet lidí jako v půlmilionových rakouských Korutanech, kteří by se kvůli evropské Směrnici o uchovávání telekomunikačních údajů obrátili na soud? Píše právník Miroslav Uřičař.
Co takhle financovat českou infrastrukturu netradičně...

V mnoha zemích se na financování infrastruktury podílejí mechanismy vyčleněné z přímého okruhu veřejných financí, píše Juraj Draxler.
Čínský vývoj, americko-evropský výzkum

Investice do výzkumu a vývoje rostou v Číně rychleji než ve zbytku světa. Do osmi let by mohly ohrozit dlouhodobé prvenství Spojených států.
Budou operátoři nadále uchovávat naše údaje?

Takzvaná Data Retention směrnice je prý neslučitelná s Listinou základních práv EU. Co to v praxi znamená? Zamýšlí se Miroslav Uřičař.
Prognostik Miloš Zeman opět ve formě

Čtrnáct poznámek k článku expremiéra Miloše Zemana publikovaného v Právu pod titulkem Co navrhuji pro budoucnost České republiky.
Východní partnerství: Co udělá Moldavsko a Gruzie po dezerci Ukrajiny?

Po oznámení Kyjeva, že na vilniuském summitu nepodepíše asociační dohodu s EU, Rusko zřejmě zvýší tlak na Kišiněv. Tbilisi ji prý parafuje.
Byli by Češi bez dabingu zdatnější v cizích jazycích?

Studenti nedávno otevřeli velké téma: Dabovat, nebo nedabovat? A našli i silného spojence, ministra školství v demisi Dalibora Štyse.
Obamova „stopka“ podpoře uhlí našla odezvu

Severské státy nebudou po vzoru USA financovat uhelné elektrárny. Ještě tak o tom přesvědčit i Čínu.
Tři argumenty, proč nepospíchat s rozhodnutím o gripenech

Česká vláda by měla místo úvah, jak nejrychleji uzavřít kontrakt o dalším pronájmu gripenů, věnovat více pozornosti strategii vyjednávání.
Švédské akademické „buzny“ v průvodu hrdosti

Homosexuálové elitní výzkumné organizace Karolinska Institutet ve Stockholmu založili spolek Queerolinska. Prošlo by to v Česku?