Státní rozpočet
Na každou diagnózu musí být alespoň jeden bezplatný lék

Zákon definuje lékové skupiny, v nichž má být aspoň jeden preparát, za nějž pacient nic neplatí. Je jich 195, ale jsou značně široké a vybraný plně hrazený lék není vždy vhodný pro každého. Ústavní soud konstatoval, že takový stav odporuje ústavnímu pořádku. Resort zdravotnictví proto pracuje na změně pravidel. Miliardy zaplatí stát.
Neumíme-li odhadnout dopady, vytvořme si finanční rezervu

Jedno z prvních doporučení nové Národní rozpočtové rady zní: Nachystejme si peníze pro špatné časy. „Krizi takřka nelze přesně předvídat. Ale můžeme si ukázat jednotlivé hrozící problémy, u nichž budeme doufat, že nevybuchnou,“ říká v rozhovoru předsedkyně rady Eva Zamrazilová.
Důchodová reforma: Téma pro politiky, nebo zloděje?

Politická hantýrka, že se musí uskutečnit důchodová reforma, aby senioři měli důstojný život, je předzvěstí něčeho, čeho je třeba se obávat, aby nešlo o „zlodějnu“ soukromých fondů. Uzákoňte oddělený důchodový účet – mimo státní rozpočet – a vraťte do něj vklad, který byl vykraden, a valorizujte jej.
Důchod není pojistka před pádem do bídy

Proč mnoha důchodcům zůstává po úhradě povinných plateb tisícovka na živobytí na měsíc? Alena Vitáskova navrhuje řešení a nápravu.
Naplánovaný deficit státního rozpočtu na rok 2018 může být nižší

Česko bude příští rok hospodařit s 50miliardovým schodkem. I kdyby však prošla schvalovacím procesem nynější verze, rozpočet může dopadnout jinak. Výši deficitu totiž v uplynulých letech ovlivňovalo čerpání evropských peněz, což se nedaří.
Nikdo nemluví o tom, co má stát lidem poskytovat

„Ať už povládne kdokoliv, jednou bude muset s mandatorními výdaji něco udělat. Rostou sociální výdaje, zejména důchody, a i náklady ve zdravotnictví mají rostoucí trend. Cílem pravicové strany je nemít maximální příjmy, ale v takové výši, aby zajistily bezproblémový a bezpečný chod státu,“ říká v rozhovoru ekonom ODS Jan Skopeček.
Žádná domnělá velká důchodová reforma není třeba

„Neustále se mluví o důchodovém účtu, ale žádný neexistuje, je jen virtuální, neboť je součástí státního rozpočtu. Vždy bude na rozhodnutí státu, jestli a kolik dá na důchody. Když se podíváte, kolik peněz chybí, začínali jsme asi na 50 miliardách, dnes je schodek asi 16 miliard,“ říká v rozhovoru ekonomický expert ČSSD Michal Pícl.
Kybernetické hrozby jsou větší než fyzické

Vládami sponzorované kyberútoky jsou na úplně jiné úrovni, než s čím se uživatelé setkávají. Na to, že by je ochránil jejich antivirový program, mohou rovnou zapomenout. „Dnešní technologie na to nestačí,“ říká v rozhovoru ředitel izraelské National Cyber Bureau Eviatar Matania, přítel a spolupracovník premiéra Benjamina Netanjahua.
Výsledek hospodaření za rok 2016: Česko mezi světovou elitou

Bilance státního rozpočtu za rok 2016 skončila v plusu poprvé od roku 1995. Vláda Bohuslava Sobotky bude vymýšlet, za co utratí historicky nejvyšší částku na konci ročního hospodaření – 61,8 miliardy korun.
Je třeba pokročit v debatě o změně systému sestavování rozpočtu

„V rozpočtovém procesu není žádný trest za to, že rozpočet nedočerpáte. Přitom státní rozpočet je zákon, a nevyčerpání přidělených prostředků jeho nedodržení. Dříve byla pojistkou, že to, co jste nevyčerpal, vám sebrali a o tuto částku do příštího rozpočtu dali méně,“ říká v rozhovoru šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.
Státní kasa je plná. Budoucnost však zůstává nejistá.

Za rekordní přebytek 40,6 miliardy korun v polovině roku může lepší výběr daní i pokles investic. Do schodku se nicméně veřejné finance dostanou ve zbytku roku. I dlouhodobý výhled je dosti nejistý. Mohou se na něm negativně podepsat rizika globální i evropské ekonomiku, z nichž největším je brexit.
NATO zavelí do boje s hackery i moskevskou propagandou

Ministr obrany Martin Stropnický a náčelník generálního štábu Josef Bečvář reprezentovali Česko na summitu NATO ve Varšavě. V dvojrozhovoru na „své“ lidi nedají dopustit.
Čerpání peněz na investice zlepší plánování

Ve studii OECD se o Česku píše, že nedokáže utratit peníze určené ve státním rozpočtu na investice, o evropských finančních prostředcích ani nemluvě. Jan Macháček se ptá: Čím to je?
Když eurozóna naráží na německé představy...

Německo si nejnověji stěžuje na negativní úrokové míry a kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky. Evropská komise by naopak měla být kritičtější k německým přebytkům. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Co si myslíte o roli Německa?
Český stát zatím výdajům na obranu přednost nedává

Nyní je Česko na chvostu NATO a budou nutné vyšší výdaje a pozornost, aby se situace změnila. Zatím u nás vítězí máslo nad zbraněmi.