Státní dluh
Problém Evropské unie: Jak pokračovat se společnou měnou euro

Diskuse o euru a jeho budoucnosti budou v příštích pěti letech živé. Nejasné směřování Evropské komise ohledně eura by mělo tvrdé dopady, proto bychom neměli zavírat oči před mračny nad ním.
Hodnocení dlužnické spolehlivosti Česka se zlepšilo o jeden stupeň
Po 17 letech se Česko dočkalo zvýšení úvěrového ratingu od jedné z nejvýznamnějších světových agentur. Americká Moody’s ocenila snižující se zadlužení země, pozitivní hospodářský vývoj a také reformy na trhu práce a v oblasti podpory výroby s vyšší přidanou hodnotou známkou Aa3. Navíc změnila výhled ratingu z pozitivního na stabilní.
Zamýšlené financování Národní investiční plán významně nenaplní

Fond národního rozvoje ČR, jejž ohlásil premiér Andrej Babiš, by měl být jedním ze zdrojů financování Národního investičního plánu ČR. Kapitál do tohoto fondu by měl být z dobrovolného odvodu z dividend českých bank, investorem tedy i jejich akcionáři. Každá koruna je dobrá, ale toto financování sporné.
Penzijní reforma: Kdo vychová víc dětí, bude oceněn

„Teď jsem dostal od Jiřího Rusnoka návrh důchodové reformy, jež už byla na stole v roce 2004. Stojí na tom, že lidi se nemohou spoléhat jen na stát. Příjem ve stáří by měl plynout ze společného vkladu zaměstnavatele, zaměstnance a státu. Každý by měl spořit a zavést si individuální účet,“ říká v rozhovoru premiér Andrej Babiš (ANO).
Dluhová závislost imperiální elity USA: Dosud nevídané výšiny

Zadluženost USA nebyla v dobách míru ještě nikdy stejně vysoká jako dnes, kdy se blíží 20 bilionům dolarů. Úpadek impérií nastává, když od svých „provincií“ sice nadále vybírají tribut, ale výměnou za něj už jim nedokážou poskytovat „řád“, v tomto případě zvaný Pax Americana, ale naopak spíše sama vyvolávají chaos. Píše László Bogár.
Sociální stát je opium lidstva

Evropa nepřiměřeně závisí na bankách. Ty se z předchozí finanční krize nepoučily a na případnou budoucí hospodářskou recesi nejsou připravené. Hlavní dnešní drogou potom jsou dávky, podpory, garance a výhody.
Čínský ekonomický zázrak možná skončí velkou katastrofou

Čínský ekonomický růst od roku 2008 závisí více na rostoucích domácích investicích než na exportu. Investice jdou především do stavebnictví, jež tvoří zhruba pětinu čínského HDP.
Neumíme-li odhadnout dopady, vytvořme si finanční rezervu

Jedno z prvních doporučení nové Národní rozpočtové rady zní: Nachystejme si peníze pro špatné časy. „Krizi takřka nelze přesně předvídat. Ale můžeme si ukázat jednotlivé hrozící problémy, u nichž budeme doufat, že nevybuchnou,“ říká v rozhovoru předsedkyně rady Eva Zamrazilová.
Hrubý domácí produkt: Nejhorší nástroj k měření prosperity země

Pokud jde o HDP a jeho růst, kvantita neznamená kvalitu, jeho umělá expanze nemívá dlouhého trvání. Údaj o růstu nic neprozradí, pokud jej nehodnotíme v kontextu. A hříchů schovaných za zkratkou HDP je mnohem víc.
Jak dlouho ještě zůstane francouzský sociální stát štědrý?

Ve Francii neustále rostou sociální výdaje. V roce 1984 činily zhruba čtyři, ale v roce 2015 již více než 18 miliard eur. Francouzský střet o příspěvek na bydlení pak ukazuje, že západní politici mají strach prosadit radikální reformy. Namísto nich dělají jen kosmetické úpravy, přičemž doufají v hospodářský růst. Píše Matěj Široký.
Většinová vláda v Itálii zřejmě nevznikne
Ani pro jednu ze tří skupin, které vzešly z italských parlamentních voleb 4. března, nepřichází v úvahu neformální dohoda o rozdělení moci. Proto bude nesmírně komplikované vytvořit většinovou vládu. A pokud i vznikne, komplikace zůstanou, a tudíž pravděpodobně čtyři roky nevydrží.
Kapitalismus umírá na vlastní předávkování

Kapitalismus dostaly na smrtelné lože tři trendy. Za prvé, zpomalování ekonomického růstu, zvýrazněné zejména po událostech roku 2008. Za druhé, nárůst zadluženosti kapitalistických zemí – vlád i domácností. Za třetí, ekonomická nerovnost, jež v minulých desetiletích extrémně narůstala.
Argumenty pro vysokorychlostní železnice jsou lehce vyděračské

Poslanci jednali o výstavbě vysokorychlostních železničních tratí v Česku. Lobbistický tlak stavebních firem je obrovský, ale ministerstvo dopravy by mělo vyargumentovat, jaké bude v případě realizace vysokorychlostní železnice dodatečné zatížení státu.
Krizi eurozóny vyvolalo i porušování pravidel

Krizi eurozóny údajně selhání vlády nebo trhu. Je ale i možná důsledkem krize institucionální. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Když to uznáme, bude se, nebo nebude lépe hledat konsensus?
Češi mají zbytečně finanční mindrák

Z odpovědí na tři jednoduché otázky z financí vyplývá, že obyvatelé takzvaných vyspělých západních zemí nejsou žádní nadlidé. Češi na tyto otázky neodpovídali, ale zdá se, že z hlediska gramotnosti v zacházení s penězi jsou na tom zhruba stejně.