Sociologie

Jsou boháči náchylnější k nečestnému jednání? Nejde jen o Romeše.

Jedním z testů, který psychologové dali svým probandům, byla také svolnost k divočejšímu počínání za volantem. Roman Janoušek, ale i milionáři na tokijské Ginze by mohli jistě říci své.

Sedm pokusů ukázalo, že lidé s vyšším socioekonomickým statusem snadněji sáhnou k podvodům, nekalostem i bezohlednému řízení.

Index ocejchovaných zlodějů per, odklaněčů a udřených koní

Ač prezident Václav Klaus napsal devět knih ke svým funkčním letům v úřadě, mediálně vše přebíjí jedno vložené chilské pero do kapsy prezidentského obleku. Mediální stigma jako hrom.

Taková víkendová hra s mediálními stigmaty: Doplňte si sami českého politika a k němu jeho společensky převažující přívlastek.

Společnost nedůvěry. Už jsme na dně?

Sociologové znají pojem společnost důvěry, jak píše například Miloslav Petrusek. Současný stav české společnosti trpí spíše jejím ohromným nedostatkem.

Co asi chybí době, v níž se v souvislosti s vládní (!) stranou nejčastěji objevuje slovo lež? Píše o tom už i vědecký časopis Vesmír.

V Evropě se rodí opozice – vůle ochránit národní identitu

V roce 2001 bylo 40 procent obyvatel Londýna jiného než britského původu.

Člověk si ze své přirozenosti uvědomuje, že někam patří. Touží být členem společenství, jež vykonalo velké skutky a chce dokázat velké věci.

Titulománie v Česku přežije i v novém VŠ zákoně

Tituly, kam se podíváš. Písmenka Čechy fascinují, favorizované jsou zejména malé doktoráty jako JUDr. a PhDr. Češi o ně nepřijdou ani v nejbližších letech.

Na zachování malých doktorátů tlačí společenský úzus, akademické tradice, ale i ekonomické zájmy fakult. Proto tu nejspíše zůstanou.

Kapitola 61. Deset front, na nichž pácháme sebevraždu

K záchraně západní civilizace před krachem je třeba naučit se rozlišovat mezi tvořivostí a ničivostí, a to v deseti oborech zároveň.

Stanou se univerzity jen služkami systému?

Pěstujeme si na vysokých školách místo jedinečných osobností tak trochu masově vyráběné roboty? Kde skončí utilitárnost vzdělání, jemuž chybí onen klasický vzdělanostní korpus?

Podle sociologů stojí před univerzitami velký úkol: spojit tradiční vzdělanost a enormní tlak na praktickou využitelnost vědění.

Vánoční rituál proti šílenství

Jedna z posledních posvátných chvil. Lidé žlutí, černí, červení, bílí, křesťané i ateisté mají dny určené k proklouznutí do jiného času, jiného stavu.

Odsuneme svou paměť na internet?

Internet umožňuje, aby se na jeho diskusních fórech organizovali nejen chvályhodné aktivity, ale i dívky s bulimií, rasisté či neonacisté.

Studium nálad přes Twitter: Víkendy = více happy ;-)

Studie zahrnovala 2,4 milionu uživatelů Twitteru v 84 zemích.

Sociologové z Cornellovy univerzity studovali textuální analýzou nálady twitteristů. Nejsmutnější jsou po poledni.

Politická strana jako automobilka

To, co ve světě spotřebního zboží vypadá jako nabídka nového produktu, působí v politice jako chaos a neschopnost držet se kurzu.

Kluci jsou blbější srabíci!

Počet dětí, které odkládají nástup do první třídy základních škol, se zvyšuje.

Včasný nástup do prvních tříd odloží letos 22 procent dětí. Víc se to týká „vzhledem k pomalejšímu psychickému vývoji“ chlapců.

Proč se maturanti vyhýbají překážkám?

V pohodě. Náročnější variantu testu z matematiky si zvolilo jen 3,3 procenta studentů.

Důvody zcela minoritní volby těžké maturitní zkoušky nejsou jen pragmatické, roli hraje též celospolečenská ztráta pozitivních vzorů.

Háky, krev, rozřezané jazyky i elfí uši... Rostou noví divoši?

Když v polovině 19. století portrétoval malíř George Catlin siouxské Indiány, jistě netušil, že v dalších stoletích se budou za kůži věšet i Evropané. Dokonce i ti v Praze.

Je v roce 2011 zavěšování lidí na háky rituálem přechodu, cestou z nudy, adrenalinovým zážitkem, perverzí či hledáním sebe sama?