Sociologie

Cyklistický registr aneb O projevu dobového šílenství

Všechna kola - i ta dětská - povinně očipujeme, zaevidujeme do elektronických registrů, které nádavkem chytře zpeněžíme. Už jsme vám říkali i o tom bezva nápadu na zavedení kolného?

Nápad na zřízení povinného registru bicyklů v ČR naštěstí zhynul hned v samém zárodku, ale kdo ví, jaké zlepšováky ještě přijdou...

Halík rektorem Univerzity Karlovy? Osloven byl...

„Je bohužel pravděpodobnější, že zanevře na akademický svět podobně, jako na něj zanevřel Klaus a ještě více se opře o svět Jiřinky Bohdalové a hospody v Novém Veselí, svět, který ho vynesl do prezidentského křesla,“ říká na adresu Miloše Zemana.

K aspirantům na rektora tradiční univerzity zatím další nepřibyl. Svůj zájem přímo potvrdili jen Tomáš Zima a Michal Stehlík.

Jak se západní člověk proměnil v hororovou postavu

O zrodu moderního člověka-egoisty vypráví kniha Franka Schirrmachera. Z původní vojenské hry povstal novodobý Dracula.

Jak jsou ženy ve vědě odstrkovány a souženy

Moderní výzkumná centra, jako je třeba CEITEC v Brně (na snímku), usilují o nadané ženy ve svých laboratořích. Nabídnout jim k vědě i mateřství dobré podmínky není vždy snadné.

Prestižní magazín Nature pojal své nejnovější číslo jako speciál, který vznáší otázky ohledně překážek pro uplatňování žen ve výzkumu.

Co znamená být ve Francii muslimem

Nárůst viditelných projevů muslimské zbožnosti je výrazem spíše nenaplněné snahy o účast ve veřejném životě než odmítání principů republiky.

Jan Čuřík 18.2.2013

„Skandální“ výstava v DOX: Test médií i společnosti

K vidění je i projekt Suzanne Lacy nazvaný Potetovaná kostra (2011), jenž upozorňuje nejen na společenskou problematiku násilí konaného na ženách.

Pod povrchem výstavy, jež upoutala pozornost experimentem s mobilními čísly politiků, nalézáme naději.

Martin Rychlík 28.12.2012

Štědroň, potlač, krystyndle a všechny dary světa

Fenomén dávání darů není žádným dáváním, ale vyžaduje si oplácení téhož. Něco se dává za něco; vlastně i o Vánocích a v případě dětí.

Šéf Grantové agentury: Snažíme se omezit vliv „malého domácího rybníku“

Sociolog Petr Matějů k 1. říjnu rezignuje na post předsedy Grantové agentury ČR.

Dodnes nevíme, zda finální kolizi, jež na jaře shodila celý IT systém pro žádosti o granty, někdo nepomohl, říká Petr Matějů.

Miloslav Petrusek: Profesor, který mohl být prezidentem

Profesor Miloslav Petrusek (1936–2012) patřil k nejvzdělanějším Čechům naší doby se vším, co to znamená. Nezůstával jen u vědeckých svazků, jeho sečtělost v beletrii byla neskutečná.

Své největší dílo, jež avizoval jako „vše, co vím o sociologii“, už nedokončí. Přinášíme alespoň jeden z jeho posledních esejů.

Češi v roce 2012: Mezi Anděly a Ďábly

Proč jsme znechuceni politikou a jejími protagonisty? O naději, že být Andělem se vyplatí, i když Ďáblové dočasně získávají, píše Vít Kučík.

Vít Kučík 14.9.2012

Jak se smířit s vlastní bezmocností

Měli bychom být připraveni na události, v nichž schopnosti a pracovitost nemohou hrát žádnou roli.

Rozkradená společnost

Tak se ptá anonymní hanácký občan.

V jediném nápisu na hanácké zvoničce se mísí smutek, údiv, ale i naděje. 

Český vysokoškolský systém? „Pěkná“ 26. příčka!

Komparativní studii vysokoškolských systémů publikovalo sdružení Universitas 21.

Organizace Universitas 21 nabízí srovnání vysokých škol, ale nikoliv jednotlivě, nýbrž u celých národních vysokoškolských systémů.

Václav Klaus už přece všechno vysvětlil

Kdo má zájem znát prezidentův postoj ke kritické studii o důsledcích privatizace, ať se pustí do četby jeho více než 40 knih.

Naše roztěkaná společnost

Homo informaticus interruptus se pod vlivem všudypřítomných technologií mění v jiný druh.

Neustálý informační příval z mobilů, komunikátorů a internetu v on-line čase mění člověka v těkající a neklidné bytosti. Je to k lepšímu?