Socialismus

Politická strana jako automobilka

To, co ve světě spotřebního zboží vypadá jako nabídka nového produktu, působí v politice jako chaos a neschopnost držet se kurzu.

Kam půjde uhlí vytěžené za územními limity?

Obnovovat uhelné elektrárny se příliš nevyplatí. Platí to i pro uhelnou elektrárnu v Počeradech?

Generální tajemník KSČ Milouš Jakeš komentoval činnost socialistického hornictví: „Porád by jen hrabali a hrabali!“ Bohužel platí i dnes.

Poselství 19. století: Jak nahradit dějiny oslavováním a zábavou

U skutečného spisovatele hraje rozhodující roli vztek, vzpoura proti vyumělkovanému „páchání dobra“, byť za cenu rizika nihilismu a násilí.

V USA se prodávají iPady jako favority u nás za totáče

Buď je to geniální marketingový tah Applu, nebo soudruzi z USA udělali někde chybu a samým rozvíjením kapitalismu se dostali až do socialismu.

Vyznání pravicového keynesiánce

Součástí Sojkovy knihy je i 40stránkový hold, jejž mu vzdali jeho spolupracovníci a současníci – přední čeští ekonomové.

Milan Sojka byl pravicovým ekonomem, což byla v Česku v uplynulých 40 letech nevděčná role. Jeho práce se však zúročila i v mimořádné knize.

Chceme zachránit vzdělání?

Postoj k roli učitele ve vzdělání dětí svědčí o plíživém návratu socialismu, protože se rodiče vzdávají odpovědnosti ve prospěch státu.

Kapitola 12. Ztráta ideové pevnosti konzervativních stran

Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron ztělesňují „středovou pravici“, jež se přizpůsobuje levici.

V důsledku působení nové levice se konzervativní strany postupně mění v liberální a přestávají být schopné jí čelit.