Školství

Jáchym Topol – foglarovec, kotlíkář a lesní duch kandiduje do Senátu

Dle spisovatele Jáchyma Topola všichni vězíme v politice, ať chceme, či nechceme, a tudíž to, že dostihla právě jeho, není až natolik unikátní.

Rozhovor s českým spisovatelem a publicistou o důvodech jeho vstupu do politiky. Stal se totiž kandidátem na senátora za Stranu zelených.

Je možné být převzdělán? Úvaha nad otázkou, proč a jak diverzifikovat vysoké školy.

Diversifikace škol.

Dualita odbornost-vzdělanost způsobila současnou ideovou vyprázdněnost vysokého školství. Stát by měl v různé míře podporovat oba typy škol.

Spor čtyř odborníků: Bude Čína vládnout světu?

Dle Henryho Kissingera a Fareeda Zakarii nebude po americkém 20. století následovat století čínské.

Petr Pietraš 21.6.2012

Jak Nečas dostal sardel

Za svůj výrok o mrtvém modelu státních maturit si premiér Petr Nečas slízl od médií nepěknou smetanu. Prý je alibista i zametač.

Vždyť trocha moralizování nikoho nezabije aneb Jak vyhovět Lence Bradáčové

Úpadek etických norem ohrožuje svobodu. Společnost musí být schopná se tomuto mocnému a destruktivnímu vnitřnímu nepříteli ubránit.

Účet za nevzdělanost? Prý až 169 miliard korun ročně.

Podle studie CERGE-EI by stačilo, aby se úroveň vzdělanosti vrátila do roku 2003 a ročně by to český HDP zvedlo o desítky miliard korun.

Kyrgyzská hra s vojenskými základnami

Letecká základna Manas nedaleko Biškeku slouží Američanům především k tomu, že odtud vypravují své vojáky do Afghánistánu.

Vláda v Biškeku se snaží využít soupeření velmocí ve střední Asii k naplnění státní pokladny.

Šílená vize pro Evropu: střet generací kvůli práci

Nenajde-li se řešení pro pracovní trh, nebude se příští boj odehrávat mezi proletariátem a kapitálem, ale zaměstnanými a nezaměstnanými.

Václav Vlk 4.5.2012

Bude internet předvídat, co vlastně chceme?

Vyhledáváním dostáváme informace „na míru“. Tato filtrovací bublina posiluje koncentraci na vlastní zájmy, což ohrožuje veřejnou diskusi.

Policejní přepych: resortní školství

Potřebují policisté takové školství, které celkově zaměstnává ke dvěma tisícům zaměstnanců? Když se navíc dubluje? ptá se Zdeněk Ondráček.

Španělsko: Boj zaměstnaných proti nezaměstnaným

Na protest proti reformě pracovního trhu uspořádaly nejsilnější španělské odborové svazy 29. března generální stávku. A oznámily, že nevyhoví-li vláda jejich požadavkům, poškodí 1. května španělskou ekonomiku ještě masivnější demonstrace.

„Staří“ postupně ztrácejí klídek. A vedle nich vyrůstá „mladá“ ztracená generace, jež nemá budoucnost.

Václav Vlk 5.4.2012

Novinky o tom, jak se lidé vzdělávají za „kopečkama“

Jak se vzdělávají vysokoškoláci ve světě? Své by věděl i vybírající čtenář poblíž tokijské univerzity Waseda. Nový web může přenést dobré zkušenosti z ciziny do českých studoven.

Experti Pedagogické fakulty UK spustili zpravodajské stránky o vysokoškolském vzdělávání ve světě. Česku to může jenom prospět.

Akreditační komise: Strážce vysokoškolské kvality, nebo malá inkvizice?

Spor o pečeť kvality s otiskem Vladimíry Dvořákové hýbe Českem a zdejším školstvím.

Ministerstvo školství kvůli plzeňské kauze komisi tvrdě kritizovalo, k plánům na vznik Národní akreditační agentury ale zarytě mlčí.

Profesor, který se stydí, a výzva našim vzdělancům

V průběhu Týdne neklidu debatovali na ČVUT se studenty prorektor UK Stanislav Štech a také ČVUT Vojtěch Petráček, sekundoval jim v černém svetru i ostravský sociolog Jan Keller.

V době, kdy se v českém školství dějí věci vskutku pozoruhodné, se nenajde mnoho akademiků, kteří by vstoupili do veřejné debaty.

Dobešova plzeňská klička. Takže teď je to válka.

Ministr Josef Dobeš dnes přednesl jedno ze svých zatím nejtěžších rozhodnutí.

Ministr školství Josef Dobeš vyhlásil válku Akreditační komisi. Její šéfka Vladimíra Dvořáková hovoří o rozvracení vysokého školství.