Školství

Václav Pačes: Podpořme ve vědě a na vysokých školách kvalitu místo kvantity

Biochemik Václav Pačes byl předsedou Akademie věd ČR v letech 2005 až 2009.

S českou učeností to není až natolik špatné, jak si často stýskáme, míní někdejší předseda Akademie věd ČR profesor Pačes.

Harvard je on-line a zdarma. Přihlaste se!

Prestižní americké univerzity sázejí na vzdělávání po webu. Lze nahradit klasické přednášky postavené na dialozích profesorů se studenty?

Vypínač, věda & socialismus

Na pracovištích bývaly cedulky, jež vyzývaly zaměstnance k úsporám. Občas by se podobné výzvy hodily i těm nejvzdělanějším a nejchytřejším Čechům a Češkám.

Překvapuje, kolik vzdělaných a učených lidí nedokáže myslet ekologicky, ekonomicky a s ohleduplností ke společenským výdajům.

Jak vážně brát výhružky na internetu?

Ze střední školy v Zambii byli vyloučeni studenti, neboť na Facebooku uráželi své učitele. Je třeba se na něm chovat jako v běžném životě?

Petr Zelenka 1.8.2012

Švédsko: Vzdělávání dětí směřuje k totální státní kontrole

Severský model sociálního státu vyznávající antiteze evropských duchovních hodnot není v lepším stavu než sociální krizí zmítaný jih Evropy.

Michal Semín 28.7.2012

Jáchym Topol – foglarovec, kotlíkář a lesní duch kandiduje do Senátu

Dle spisovatele Jáchyma Topola všichni vězíme v politice, ať chceme, či nechceme, a tudíž to, že dostihla právě jeho, není až natolik unikátní.

Rozhovor s českým spisovatelem a publicistou o důvodech jeho vstupu do politiky. Stal se totiž kandidátem na senátora za Stranu zelených.

Je možné být převzdělán? Úvaha nad otázkou, proč a jak diverzifikovat vysoké školy.

Diversifikace škol.

Dualita odbornost-vzdělanost způsobila současnou ideovou vyprázdněnost vysokého školství. Stát by měl v různé míře podporovat oba typy škol.

Spor čtyř odborníků: Bude Čína vládnout světu?

Dle Henryho Kissingera a Fareeda Zakarii nebude po americkém 20. století následovat století čínské.

Petr Pietraš 21.6.2012

Jak Nečas dostal sardel

Za svůj výrok o mrtvém modelu státních maturit si premiér Petr Nečas slízl od médií nepěknou smetanu. Prý je alibista i zametač.

Vždyť trocha moralizování nikoho nezabije aneb Jak vyhovět Lence Bradáčové

Úpadek etických norem ohrožuje svobodu. Společnost musí být schopná se tomuto mocnému a destruktivnímu vnitřnímu nepříteli ubránit.

Účet za nevzdělanost? Prý až 169 miliard korun ročně.

Podle studie CERGE-EI by stačilo, aby se úroveň vzdělanosti vrátila do roku 2003 a ročně by to český HDP zvedlo o desítky miliard korun.

Kyrgyzská hra s vojenskými základnami

Letecká základna Manas nedaleko Biškeku slouží Američanům především k tomu, že odtud vypravují své vojáky do Afghánistánu.

Vláda v Biškeku se snaží využít soupeření velmocí ve střední Asii k naplnění státní pokladny.

Šílená vize pro Evropu: střet generací kvůli práci

Nenajde-li se řešení pro pracovní trh, nebude se příští boj odehrávat mezi proletariátem a kapitálem, ale zaměstnanými a nezaměstnanými.

Václav Vlk 4.5.2012

Bude internet předvídat, co vlastně chceme?

Vyhledáváním dostáváme informace „na míru“. Tato filtrovací bublina posiluje koncentraci na vlastní zájmy, což ohrožuje veřejnou diskusi.

Policejní přepych: resortní školství

Potřebují policisté takové školství, které celkově zaměstnává ke dvěma tisícům zaměstnanců? Když se navíc dubluje? ptá se Zdeněk Ondráček.