Romové
Nejde jenom o Lety

Dvacet let diskuse o táboru v Letech u Písku naznačuje, že ve skutečnosti jde o cosi mnohem hlubšího a komplexnějšího. Pokusy získat účelově z historie politický kapitál jako v případě bývalého romského tábora jsou však kontraproduktivní..
Kriminál naučí důsledné sebekontrole

Na měsíce strávené ve věznici v Ostrově nad Ohří nevzpomíná Vít Hassan, jehož se zastal Ústavní soud, díky čemuž se ocitl na svobodě, zrovna s nadšením. Teď zvažuje, že bude žádat odškodnění.
Rehabilitace Romů

Jak se žije Romům v Česku čtvrt století od pádu socialistické diktatury? Jeden z jejich hlavních představitelů Karel Holomek líčí neradostný polistopadový přístup státu k romské menšině.
Miroslav Hudec: Diskuse o Charlie je spíše o naší civilizaci

Článek „Proč nejsem Charlie“ v LN teologa Tomáše Halíka vyvolal řadu kritických i vstřícných ohlasů. Ten se s nimi vyrovnal v přípěvku „Případ Charlie“ na ČESKÉ POZICI, na nějž zareagoval svým článkem diplomat Michal Žantovský. Všechny pak přiměly k reakci psychologa Miroslava Hudce.
Roman Joch: Svoboda projevu aneb Proč jsem i nejsem Charlie

Komentář kněze Tomáše Halíka v Lidových novinách Proč nejsem Charlie vyvolal řadu reakcí, jež LN postupně publikují. „Halík se nebezpečně přibližuje relativismu a obviňovaní obětí ze zločinu, jehož oběťmi se samy staly,“ píše Roman Joch.
Duchcovský sociální experiment: Tady je šerifovo

V části severočeského Duchcova, která loni naháněla místní do průvodu extremistů, se dnes odehrává sociální experiment. Stanislav Spurný je svého druhu zákon. Půjčuje Romům peníze, pomáhá jim s dluhy, dává jim bydlení i práci, hlídá pořádek.
Zoltán Balog: V Maďarsku nehovoříme o minoritách, ale o národnostech
„U nás imigraci neřešíme. Co se ale týče integrace Romů, mohli bychom vyprávět. Máme unikátní systém soužití s národnostmi,“ tvrdí maďarský ministr pro lidské zdroje a autor evropské strategie pro soužití s Romy Zoltán Balog.
Romská cesta „naším“ životem

O tom příběhu se napsaly stovky článků, věnují se mu sociologové, a pořád jako by to k ničemu nevedlo. I když ho zná snad už každý, pořád vyráží dech. Je o místní komunitě Romů a jejich postavení v rámci našeho společného soužití, pro něž se vžil neveselý termín: „sociální vyloučení“. Tomuto fenoménu, zápasu s ním a vnitřní síle, hrdosti a vzdoru se věnuje nový film režiséra Petra Václava Cesta ven.
Polemika: Absence (auto)cenzury přispívá k diskriminaci menšin

Tomáš Profant polemizuje s výhradami Romana Jocha k jeho postoji k rasismu. A zaměřuje se na obecnou kritiku omezování rasových stereotypů.
Tomio Okamura aneb Takový populismus po česku

Šéf Úsvitu velmi brzy pochopil, že k úspěchu v politice vede nejen dostatečné množství financí, ale zejména příběh, jehož je nositelem.
Protesty v Bosně a Hercegovině: Roznětkou i únava z nacionalismu

Není výhodou Bosňanů, že se téměř všem vede špatně, a proto se jim obětní beránci vnucují mnohem hůř než dezorientované české střední třídě?
Červený Újezd: Zničit obec ubytovnou je snadnější, než se zdá

Případ Červený Újezd ukazuje ochotu státu přenechat neřešený sociální problém napospas podnikavcům i bezbrannost radnic.
Romský místostarosta: Musíme si vybojovat respekt

Problém si vytváříme, když děláme z Romů lidi bez tváře. Já jsem jednotlivec, neponesu odpovědnost za všechny Romy, říká Oto Váradi.
Oto Váradi: Je hloupé si myslet, že menšina má jiné žebříčky hodnot

„Problém si vytváříme, když děláme z Romů lidi bez tváře. Já jsem jednotlivec, neponesu odpovědnost za všechny Romy,“ říká místostarosta severočeské obce Ralsko.
V Česku je Rom parazit. Ve Velké Británii Transylvánec...

Otevření evropského trhu práce Rumunům a Bulharům vyvolalo také britskou a německou diskusi o Romech. Připomínají tu českou.