Rakousko

Záplavová vlna z Německa: Gastarbeiteři i studenti proudí do Rakouska

Nejpočetnější skupinou zahraničních pracovníků v Rakousku jsou bezkonkurenčně občané sousedního Německa.

Generace identity: Vyhlášení války přistěhovalcům a vlastním rodičům

Dle hnutí mladých lidí západní společnost nepřežije, nevrátí-li se do ní důvěra v tradici, evropské hodnoty a kulturu, církev i stát.

Rakousko: Populistická strana Team Stronach je na odpis

„Frank“ celostátní politiku brzy opustí. Nikdy prý neměl zájem o žádný úřad, chtěl jen uvést své hnutí do pohybu a přetvořit jej v dynamickou a finančně soběstačnou politickou sílu.

Miliardář Frank Stronach chce po volebním zklamání skončit s politikou a získat zpět aspoň část peněz, jež do tohoto „byznysu“ investoval.

Rakousko: Ani historický propadák velkou koalici od vesla nedostane

Za vítěze rakouských voleb se může považovat Heinz-Christian Strache a jeho Svobodní (FPÖ).

Voliči vystavili tradičním stranám nelichotivou vizitku, třetinu hlasů dali pravicovým populistům, ale současná vláda bude pokračovat.

Předvolební Rakousko: Prázdná hesla, skandály a znechucení, ale...

Rakouské předvolební panoptikum a jeho lídři (odleva nahoře po směru hodinových ručiček): současný kancléř Werner Faymann (SPÖ), Michael Spindelegger (ÖVP), Eva Glawischnigová (Zelení), Frank Stronach (Team Stronach), Josef Bucher (BZÖ) a Heinz-Christian

Rakušané zřejmě znovu zvolí to, co už mají. Znesvářenou velkou koalici, jejíž jediný viditelný politický cíl je snaha udržet se u moci.

Na co Západ slyší aneb O kazašském oligarchovi a lidských právech

Zadržený kazašský podnikatel Muchtar Abljazov čelí obvinění ze zpronevěry šesti miliard dolarů a pravděpodobně bude vydán z Francie na Ukrajinu.

Muchtar Abljazov se po porušení nepsané dohody s vládnoucí mocí uchýlil do opozice, aby tím zachránil svůj majetek, a posléze do exilu.

Měli by učitelé znát ministra školství, nebo je to putna?

Dalibor Štys zatím vedl na ministerstvu školství odbor výzkumu a vývoje.

Čeští kantoři zažili za dvě dekády již čtrnáct ministrů školství, čekají patnáctého, zatímco třeba Němci a Rakušané měli během té doby jen čtyři.

Problém židů a muslimů v Evropě: Ohrožení náboženské svobody

Muslimské a židovské komunity by mohl přivést k většímu porozumění společný zájem o témata, jako je zákaz rituální porážky zvířat a obřízky.

Co dělat v případě napadení Česka v srpnu 2013?

Čtyřicet pět let od srpnové invaze jsme stále stejní: nesvedeme čitelně definovat své národní zájmy. Netroufáme si na to už celé století.

Rakouský pastafarián: Česko není demokratickou zemí!

Dle Nika Alma náboženské církve a spolky profitují z dlouhé řady výjimek, práv, privilegií a podpor, pro něž neexistuje logické vysvětlení.

Jak bude přírodě v rukou diplomata?

Podle lidí, kteří s ním přišli do styku, je Tomáš Podivínský v jednání přátelský a otevřený. Je aktivně věřící.

Nového ministra životního prostředí Tomáše Podivínského čeká řada tvrdých prověrek. Například rozdělit evropské peníze.

Kauza PRISM: Rakušan zažaloval Facebook, Apple, Microsoft, Skype a Yahoo

Spolupráce internetových gigantů s americkou Národní bezpečnostní agenturou prý porušuje evropské právo na ochranu osobních údajů.

Fiasko pro EU: Projekt Nabucco končí

Plyn z kaspického regionu se na unijní trh zanedlouho přece jenom dostane, ovšem nikoli plynovodem Nabucco West. Azerský plyn skrze plynovod TAP napomůže energetické diverzifikaci Řecka a Itálie.

Zemní plyn z kaspického regionu poteče Transjadranským plynovodem do Itálie. Střední Evropa tak zůstane dál energeticky závislá na Rusku.

Gusenbauer: Rakouský kancléř či kazašský špion?

Mezi klienty Alfreda Gusenbauera (vlevo) je i kazažský prezident Nursultan Nazarbajev.

Bývalý vrcholný politik a nyní spolupracovník prezidenta Nazarbajeva je vyšetřován s podezřením, že předal tajné informace kazašské rozvědce.

Co nám to vnucují? Učňák?

Německý a rakouský model duálního vzdělávání je evropským hitem. Velké téma pro Česko…

Jan Žižka 10.6.2013