Průmysl

Superman Kuba. Pane Kalousku, těšte se!

Vznik silného ministerstva hospodářství by vyhovoval Svazu průmyslu, premiéru Nečasovi i té části ODS, která vyzdvihuje jihočeského politika.

Jeden text k výročí 17. listopadu a proč ho autor cenzuroval

Třicet jedna úspěchů a sedm nenaplněných sametových ideálů polistopadové historie očima profesora Václava Hořejšího.

Hrst dobrých zpráv z českého výzkumu. A několik pochyb.

Výdaje na českou vědu a výzkum vzrostly dle ČSÚ loni o pětinu – na 71 miliard korun. Jak to asi bude s efektivitou jejich využívání?

Šéfporadce premiéra pro vědu: Vzájemné napadání nikomu nepomůže

„Současné bibliometricky založené hodnocení má sice určité výhody, ale na druhé straně ignoruje rozdíly mezi jednotlivými obory,“ říká Rudolf Haňka k chystané změně.

Rudolf Haňka bude od 1. srpna hlavním vědeckým poradcem premiéra Nečase. Chce hodně mluvit s vědci a změnit hodnocení českého výzkumu.

Pane premiére, zrušte NERV a zavolejte raději do Singapuru

Co můžeme čekat od NERVu při jeho složení? Proč v něm kromě finančníků ze zahraničních bank nesedí úspěšní čeští podnikatelé?

István Léko 26.6.2012

Bohaté Německo na cestě k energetické chudobě

Německá kancléřka Angela Merkelová 16. května odvolala ministra životního prostředí Norberta Röttgena (CDU). Záminkou byla drtivá porážka CDU ve volbách 14. května v největší spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku. Skutečným důvodem však „energetická c

Výrok o nedostupnosti elektřiny pro údajně desítky tisíc německých domácností vyvolal vážné diskuse o německé hospodářské politice.

Václav Vlk 16.6.2012

Voda jako strategický faktor ve střední Asii

Gigantická vodní elektrárna Rogun s přehradou vysokou 315 metrů by měla vzniknout sto kilometrů od tádžické metropole Dušanbe na řece Vakš, jež představuje čtvrtinu vod Amudarji.

Tádžikistán i Kyrgyzstán mají vhodné dispozice pro výstavbu vodních elektráren, ale jejich realizace je možná pouze s pomocí ze zahraničí.

Květen začal výprodejem akcií, a to nejen z pověrčivosti

Recese v Evropě nekončí a problém vysoké nezaměstnanosti, rozpočtových škrtů a obecné nejistoty bude pokračovat zřejmě i v příštích letech.

Energetický regulátor chce zastavit podporu zelených zdrojů od roku 2014

Proud z obnovitelných zdrojů energie postavených po 31. prosinci 2013 by přišel o zvýhodněnou výkupní cenu.

Pavel Pokorný 25.4.2012

Francie: Čekání na nového Charlese de Gaulla

Hlavní body programu Françoise Hollanda se od cílů současného francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho příliš neliší.

Pokud nenastane překvapení, měl by se prezidentem stát buď socialista François Hollande nebo dosluhující hlava státu Nicolas Sarkozy.

Podraz na ovzduší, a to napříč partajemi

Na Ostravsku ke všem nepříznivým vlivům z dopravy a z domácích topenišť přistupují ještě mnohem nebezpečnější exhalace z průmyslu.

Velké firmy nebudou ničím nuceny přecházet na šetrné technologie. A na rozvoj drobných ekologických investic vyschnou zdroje.

Čestmír Klos 13.2.2012

Potrvá ekonomická krize až do roku 2031?

Z takzvané dlouhé krize (1873 až 1896) bychom si měli vzít větší ponaučení než z velké hospodářské krize ve třicátých letech 20. století.

Vznikne „parlament“ vědců

Řekl bych, že se premiéru Petru Nečasovi podařilo dobře nakombinovat tým, aby vědní rada mohla pracovat kolegiálně, dělně a skutečně ve prospěch českého výzkumu, říká hlavní vědecký poradce premiéra Petr Fiala.

Profesor Fiala: Vládní rada pro výzkum bude řešit rozpočet, situaci v Technologické agentuře ČR i změny v hodnocení české vědy.

Babiš dostal dvojitou nakládačku

Ekonomický týdeník Euro věnoval podnikateli Andreji Babišovi a začínajícímu politikovi 15 stránek a čtyři texty, týdeník Respekt má v obálkovém speciálu jen dva babišovské články.

Podnikatel Andrej Babiš obdržel k Mikuláši šest článků: z Bakalova Respektu a z týdeníku Euro, které se loučí se skupinou PPF.

Martin Rychlík 6.12.2011

Proč jsme se nestali druhým Švýcarskem

Čechům nikdy nikdo nic nesanoval. Jen stále sanují cizí dluhy a vlastní chyby.