Průmysl
Digitalizace průmyslu, nebo montovna?

Česko je v otázce podpory nových technologií na křižovatce, tentokrát by si ale mohlo vybrat správný směr. Experti připravují strategii pro novou vlnu průmyslové revoluce po německém vzoru.
Silný frank dává Švýcarsku zabrat

Koncem července Švýcarská národní banka oznámila ztráty za první pololetí ve výši 50,1 miliardy franků. Ty budou chybět jí i kantonům, což s očekávaným poklesem vývozu a růstem nezaměstnanosti může ovlivnit parlamentní volby 18. října.
Rostoucí digitalizace zaměstnanost neohrozí

Robotů se zaměstnanci bát nemusejí, Česko však musí změnit zastaralý systém vzdělávání, říká šéf česko-německé obchodní komory Bernard Bauer. Nová ekonomika totiž nebude vyžadovat jen znalosti ve výrobě, ale i v oblasti digitálních řídicích systémů.
Střední Evropa včetně České republiky by mohla mít lepší značku

Ekonomický i technologický vývoj pokročil do 21. století, ale systémy státu zaostávají, říká v rozhovoru Peter Stračár, šéf společnosti General Electric pro střední a východní Evropu.
Milan Zelený: Neprožíváme krizi, ale změnu ekonomického systému

„Přirozená evoluce se proměnila v kulturní. Nemění se naše schopnosti – lidé před tisíci lety měli stejné mozky jako my. Mění se kultura. Evoluční kultura zrychluje. Ale řada lidí, kteří by se o to měli zajímat, této akceleraci nerozumí, nebo jim nevyhovuje. Rozhodně o ní nemluví,“ říká v rozhovoru česko-americký ekonom Milan Zelený.
Brazilské São Paulo čeká na déšť. Nastane společenský chaos?

Největší jihoamerické město a stát São Paulo už několik měsíců sužuje sucho, a proto se připravují na život bez vody. Hrozí katastrofa způsobená klimatem i teror v důsledku nedostatku potravin a elektřiny.
O obchodní dohodě EU a USA nerozhodne ideologie, ale fakta

Transatlantické obchodní a investiční partnerství musí vést k odstranění cel, otevření trhu s veřejnými zakázkami či k posílení spolupráce regulačních agentur. Podpora této dohody zapadá do naší osvědčené strategie v oblasti obchodní politiky.
Chystá se bianco šek k zabetonování krajiny

Okamžitě poté, co začalo v roce 2010 platit dnešní znění zákona na ochranu zemědělského půdního fondu (ZPF), zahájili developeři s průmyslovou lobby všeho typu mohutnou ofenzívu s cílem zásadně snížit poplatky za vyjímání pozemků ze ZPF. A zdá se, že by mohli být úspěšní, píše Petr Havel.
3D tisk: Když se obr chopí kormidla

Boom prostorového tisku přinesl řadu nových hráčů, ale až nyní se objevuje hegemon, který může změnit pravidla hry. Stane se platforma Spark firmy Autodesk standardem v oboru?
Řemeslo i práce ztrácejí morální hodnotu i úctu
Pracovní model, kterým se řídila ještě generace po druhé světové válce a kdy bylo možné odhadnout kariérní postup od mládí až do penze, už neexistuje. Nahradilo jej několik spolu nesouvisejících krátkodobých zaměstnání. V důsledku toho stagnují reálné platy.
Přinese 3D tisk další průmyslovou revoluci?

Trojrozměrný tisk není žádnou technologickou novinkou. Nové jsou ale jeho cenové relace, které se přiblížily i kapsám běžných spotřebitelů. S rozvojem konkurence v segmentu si potenciál 3D tisku ve větší míře začínají uvědomovat i podniky ze zpracovatelského průmyslu nebo maloobchodu. Míra přicházející změny není známá, ale rozhodně se dostaví.
Důsledek ukrajinské krize: Lepší evropská spolupráce s Íránem?

Íránci mohou být spojenci Evropanů na Blízkém východě a částečně energetickou protiváhou Ruska v čele s prezidentem Vladimirem Putinem.
Jak pomoci opatrnému našlápnutí k růstu

Jsme svědky velmi křehkého oživení české ekonomiky. Jaké jsou její perspektivy ve světle programového prohlášení vlády?
Výzkumné středisko AdMaS jako stamilionový průšvih?

Stavařský projekt v Brně, na nějž jde z evropských fondů 818 milionů korun, se vážně zpožďuje. Padlo už i trestní oznámení.
Zvítězí ochrana půdy nad průmyslovou lobby?

Současný návrh novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu opět snižuje poplatky za vyjímání pozemků k nezemědělským účelům.