Policie
GIBS pod Murínem. Jaká bude?

Nový šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín musí provést změny a svému úřadu v první řadě zajistit důvěryhodnost. Pokud se mu to nepovede a změna na postu ředitele bude jen kosmetická, může se stát, že před třemi lety s pompou založený úřad s více než dvěma sty lidmi přestane mít význam.
Kauza Oleo: Policie chtěla získat klíčovou účetní za peníze

U Městského soudu v Praze začalo hlavní líčení v kauze Oleo Chemical. Podle jedné informace ale protimafiánský útvar získával svědky za peníze.
Občanům EU má zajistit bezpečnost sledování jejich cestování
Pohyb osob po Evropě by měl ohlídat systém několika sdílených databází, které by umožnily sledovat a uchovávat digitální stopy Legislativně je elektronický Velký bratr připraven – byť dosud neprošel přes odpor Evropského parlamentu i některých zemí.
Varování německé policistky: Multikulturalismus je nebezpečný

Tania Kambouriová, 32letá policistka z Bochumi řeckého původu, píše ve své knize Německo v modrém majáčku o těžkém životě policistů i imigraci bez předsudků. Dle ní imigranti stále méně ctí základní německé hodnoty, vytrácí se vůle k integraci a některé kulturní a náboženské tradice nelze sladit.
Německým městům hrozí zóny bez práva

Podle 32leté policistky Tanii Kambouriové, dcery řeckých imigrantů, vytvářejí muslimové v Německu paralelní struktury k policejním a soudním orgánům. Její negativní zkušeností především s muslimskou komunitou však někteří odborníci považují za trochu jednostranné.
GIBS ve střetu s policejní chobotnicí těžce tápala

Mizerná pověst Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) není mezi lidmi z branže novinkou. Naopak. Státní zástupci, soudci, ale i policisté a dokonce samotní příslušníci GIBS kritizují především skutečnost, že se nevěnuje zásadním systémovým selháním policie, ale z valné většiny banálním případům.
Bez převaděčů a „bankéřů“ by se uprchlíci do EU nedostali

Cesta migrantů ze Sýrie do Turecka není jednoduchá. Ani její pokračování například z města Izmir, Las Vegas tureckých převaděčů, na řecké ostrovy. Hlavní proud uprchlíků už nepřevážejí pašeráci lidí na svých lodích. Nenamáhají se na otevřené moře, ale posílají uprchlíky v gumových člunech, které nechtějí vrátit.
Guatemala: Vzor v boji s korupcí – nejen pro Latinskou Ameriku
Guatemalský prezident Otto Pérez Molina je obviněn, že byl šéfem skupiny, která okrádala stát při placení cel. Dobrá práce domácích i zahraničních expertů a rozhořčenost guatemalských občanů mu neumožnily, aby jeho případ zůstal nešetřen, jak se ve Střední Americe často stává. Místo toho se ocitl ve vězení kvůli korupci.
Brazílie: Akce Myčka aut hodlá vyčistit demokracii od korupce
Brazílie je v hospodářské recesi, ale její politici nemají čas na její řešení - musejí se bránit rostoucímu počtu úplatkářských afér. Jedna dopadla i na oblíbeného exprezidenta Lulu da Silvu. Ohrožena je i současná hlava země Dilma Rousseffová.
Skryté hovory nejsou pro policii nedostupné

Únik informací z firmy Hacking Team odhalil, že české bezpečnostní služby vidí i slyší dál, než se obecně soudí. Programy, jako je Viber, WhatsApp nebo Skype, jež umožňují skrytou komunikaci, totiž umí policie překonat.
Jak skupina Bilderberg vyvolává konspirační teorie

Hitem letošního 63. setkání bilderbergského klubu v rakouském městečku Telfs-Buchen se stal skandál ohledně policejní buzerace redaktora britského deníku The Guardian. „Upozornil jsem je, že když už se k novináři chovají jako ke zločinci, pak v hotelu, který mají střežit, jsou přítomni skuteční kriminálníci,“ napsal Charlie Skelton.
Německé aféry SZLeaks a Tazgate: Jak sledovat média
Nedávné zprávy z německé mediální scény připomínají detektivku. V jejím centru se ocitají deníky Tageszeitung a Süddeutsche Zeitung, přičemž jejich kauzy propojuje investigativec Sebastian Heiser. Novináři si možná budou muset zvyknout na myšlenku, že ve světě s prakticky neomezenými možnostmi sledování budou přicházet stále nové hrozby.
Mexiko: Zatčení šéfa Kartelu ze Sinaloy pašování drog nesnížilo
Před rokem 20. února mexičtí mariňáci dopadli nejhledanějšího zločince na světě – Joaquína Guzmána Loeru alias Chapa (Prcka). Pro prezidenta Peñu Nieta to sice bylo velké vítězství, ale nejvýznamnější mexická obchodní firma bez Prcka v čele neztrácí čas restrukturalizací a věnuje se svým drogovým zákazníkům. Píše Tomáš Nídr.
Británie: Vražda agenta Litviněnka jako špionážní thriller

Brity ohromila odhalení při soudním vyšetřování smrti ruského zpravodajského důstojníka Alexandra Litviněnka, jenž před více než osmi lety zemřel na otravu radioaktivním izotopem polonia 210.
Směřujeme ke kontrolně-sledovacímu kapitalismu?

Podle americké socioložky Šošany Zuboffové nové stadium ekonomiky charakterizují tři zákony. Vše, co bude možné automatizovat, bude automatizované. Vše, co bude možné proměnit v digitální informaci, bude digitalizované. Každá informační technologie, již bude možné použít ke kontrole, nebude-li regulovaná, k ní bude použita. Píše Petr Pietraš.