OECD
OECD má poradit se správným fungováním Česka. Za 28 milionů korun

Je česká veřejná správa nastavená tak, aby v ní prostí smrtelníci nebloudili? Trvalo pět let, než se Česko rozhodlo, že nabídku mezinárodní OECD přijme. Vláda si od ní objedná studii. A drahou.
Kolaps liberální demokracie je z dlouhodobého hlediska nutný

Sedm nezpochybnitelných faktů poskytuje znepokojivý obraz. Hlavním důvodem krize současných liberálně demokratických sil je, že nejsou liberální ani demokratické.
Jak zajistit finance pro české veřejné vysoké školy

Kvalita vysokého školství bývá posuzována počtem institucí terciárního vzdělávání, především univerzit, či jejich umístěním v kvalitativních žebříčcích. Otázkou je financování českých veřejných vysokých škol, zejména po ukončení evropských dotací.
Konzumace alkoholu souvisí s kulturní tradicí země

Spirits Europe zastupuje osm výrobců lihovin, jako je Diageo či Bacardi, a národní asociace producentů lihovin z 26 států EU. Její generální ředitel Paul Skehan v rozhovoru říká, že žebříčky, které řadí Česko na nejvyšší místa ve světové spotřebě alkoholu, nejsou objektivní: „Neukazují přesně míru závažnosti problémů s alkoholem.“
Malé obce se nevyplácí. Těžko s tím však hnout

V Česku jsou podle studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) velice malé municipality. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Má s tím Česko něco dělat? Nebo se spokojíme s tím, že jde o tradice, se kterou revolučně hýbat raději nebudeme?
Studie OECD: Čeští důchodci nejsou chudí

Podle studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj jen dvě procenta českých občanů nad 65 let spadají do skupiny chudých. Po nizozemských důchodcích jsou na tom Češi nejlépe ze všech. Čeští odborníci však studii tvrdě kritizují.
Češi jsou se svým životem spokojení. Slabinou je zdraví.

Podle studie OECD, která se zabývá úrovní života lidí v členských zemích, vidí Češi svůj život stále optimističtěji. Může za to vývoj ekonomiky i generační obměna. Nejvýrazněji Česko naopak zaostává v příjmech domácností, v úrovni zdraví, ve správě věcí veřejných nebo v občanské angažovanosti.
Zdravotníci ze zahraničí se do Česka nehrnou

Z Výroční zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za rok 2014 o mezinárodní migraci vyplývá, že cizince, kteří jsou lékaři či zdravotními sestrami, Česko neláká. Navíc má problém se stárnutím lékařů a nedostatkem sester.
USA mohou posílit postavení ropné velmoci

V důsledku břidlicové revoluce se USA staly světovou jedničkou v produkci ropy i zemního plynu. Kdyby platila tvrzení skeptiků, měli být dnes Američané na kolenou. Američtí těžaři sice zpomalili, ale nabírají síly a zvyšují efektivitu.
Německý hospodářský zázrak u konce s dechem
Hlavní německé hospodářsko-výzkumné instituce předpokládají, že rok 2017 bude zlomový. Po něm může německá ekonomika růst jen zvyšováním produktivity. Časovanou bombou pak pro zůstává Německo rychlé stárnutí obyvatel.
Komisařka Hedegaardová: Ambiciózní klimatická opatření jsou v zájmu Evropy

Představitelé světové ekonomiky konečně začínají chápat, že svět nečelí jen globální hospodářské krizi, nýbrž i krizi klimatu.
Německá energetika: Atomu zády, slunci a větru čelem

Bylo by naivní si myslet, že čtvrtou největší ekonomiku světa lze přepnout na zelený proud jako vypínač u dveří, píše Jakub Kučera.
Základní výzkum, ten se (prý) u nás má!

Chtějí-li být naši podnikatelé ve světě konkurenceschopní, musejí do výzkumu, vývoje a inovací investovat daleko více sami, píše Jiří Chýla.
Pravá ruka Bradáčové: Protikorupční specializace žalobců je jen formální

Náměstek na Vrchním státním zastupitelství v Praze Adam Bašný exkluzivně pro ČESKOU POZICI rozebírá, co brání odhalování korupce v Česku.
Krajně subjektivní volební sonda

Pětice ženských „jedniček“ na kandidátkách na Vysočině odpovídá v anketě týkající se výběru daní.