Národní divadlo

Může kultura vyhrát nad nevzdělanými a hloupými politiky?

Jak je to s tím Národním divadlem? „Nebyla odvaha si klíčové otázky jednoznačně položit a stejně jasně na ně odpovědět, protože by se muselo nahlas říct, kolik taková věc stojí,“ tvrdí JIří Šesták.

Potřebujeme nejlepšího ředitele Národního divadla a je jedno, jestli má blíž k ČSSD nebo k ODS, míní šéf Jihočeského divadla Jiří Šesták.

Kde najít ředitele Národního divadla? Každá rada marná.

Zarážející je, že o osud Národního divadla nejeví zájem hlavní město Praha, které z jeho činnosti ekonomicky i kulturně profituje.

Hraje se nejen o šéfa Národního divadla, ale znovu i o samostatnost Státní opery

Ministryně kultury Alena Hanáková se chystá vypsat nové výběrové řízení na šéfa Národního divadla za nových podmínek. Ty by mohly přesvědčit Daniela Dvořáka (vlevo), nyní ředitele Národního divadla Brno, aby se o post ucházel. A naopak by mohly ztížit po

Podmínka, aby budoucí ředitel respektoval sloučení obou kulturních institucí, by mohla z nového výběrového řízení zmizet.

Dění kolem výběru nového šéfa Národního divadla zavání fraškou

Ministerstvo kultury překvapivě zrušilo výběrové řízení na šéfa divadelního svatostánku, ale brzy chce vyhlásit další. Snad se věc povede.

Jak zkrotit ten zlý globální finanční trh

Anglická dramatička Lucy Prebble zachytila vzestup a pád Enronu. Její hru nyní uvádí Národní divadlo.

Transformace pražských oper: Argumenty proti na stole jsou, paní ministryně

Dosud nikdo nepřinesl na stůj argumenty, které by vyvrátily přínosy transformace pražský operních scén, tvrdí Alena Hanáková. Nemá pravdu.

Ministr kultury nemusí být nutně umělec. Ale ani Besser.

Odcházející ministr kultury Jiří Besser.

Jiří Besser rezignoval. Měl v čele ministerstva dobrý úmysl: udělat v kultuře pořádek. Otázkou zůstává, co by z té kultury nakonec zbylo. 

The art of sitting in Prague

Nová Scéna by the landmark Czech national theater promotes ‘loitering’ in Prague, puts on shows with latest outdoor installation

Hanging Out in the Sunshine

Like a ray of sunshine in furniture form plunked down in the middle of the Nová Scéna piazzeta; Sit On! is a tempting place to wile away a summer afternoon in Prague. The furniture installation is the latest project in the theater’s aim to liven up the seemingly dead space between their building and the National Theater.To learn more, read the full article: The art of sitting in Prague

22.8.2011

Chce ministr Besser ušetřit, nebo držet šéfy kulturních institucí pod krkem?

Jiří Besser chce schvalovat veškeré nákupy podřízených příspěvkových organizací. Ztratil snad důvěru v jejich ředitele?

Ministr kultury vydal příkaz, který dle řady ředitelů příspěvkových organizací výrazně omezuje jejich rozhodovací pravomoci.

David Kasl 22.6.2011

Ministr Besser už ví, že opera není fabrika

Plán na spojení Národního divadla a Státní opery je paskvil, nikoli reforma, jež zlepší podmínky umělcům a zvýší efektivitu hospodaření.

Klopotně ohřívaný operní kaštan

Ministr kultury Jiří Besser by se měl vyvarovat mechanického postupu slučování obou scén.

Slučování Státní opery a Národního divadla komentuje profesor AMU a operní hudební skladatel Vladimír Franz. Sloučením dvou šlendriánů by vznikl jen další šlendrián.

Ministr Besser to ví: Parsifal nejsou Kabáti, i když je to trajler

Ministr kultury Jiří Besser si na operní událost sezony v Národním divadle čas neudělal. Je to ostuda.

Na premiéře opery Parsifal, vrcholu sezóny v Národním divadle, vysocí politici zkrátka neměli chybět.  Třeba se špunty v uších a hokejkou.

Čestmír Klos obdržel českou sluneční cenu

Laureáti letošní sluneční ceny: Čestmír Klos (vpravo) a za Národní divadlo jeho ředitel Ondřej Černý (vlevo) a energetický manažer Miroslav Růžička.

Reportér ČESKÉ POZICE se stal laureátem 10. ročníku cen sdružení Eurosolar, udělovaných za podporu obnovitelných energií v Česku.

David Kasl 10.12.2010