Nacismus
Odkaz reakcionáře s averzí k populismu: Historie jako detektivka

Americký historik maďarského původu John Lukacs, který v 95 letech zemřel letos 6. května v Pensylvánii, nepovažoval za nejsilnější ideologii 20. století liberalismus, komunismus ani nacismus, ale nacionalismus. Lukacs měl jen jednoho hrdinu 20. století – Winstona Churchilla.
Pakt Molotov-Ribbentrop: Od neúplně informace k dezinformaci

Jan Schneider na základě článku „Hrdost přebíjí fakta. Na ruskou interpretaci paktu Ribbentrop-Molotov dohlíží i rozvědka“ polemizuje s médii vyvolávaným dojmem, že Hitler a Stalin v sobě našli zalíbení a poslali své ministry zahraničí, aby se objali a dohodli, že si rozdělí Polsko.
Jak se (ne)stát nacistou

Nacismus se mnohem více než hrou na city snažil přesvědčit vědeckostí a normálností. Nacisté byli posedlí vědou a snažili se dokázat, že jejich teorie mají vědecký základ. Nacismus je zvrácená, ale vnitřně soudržná doktrína s uceleným pohledem na svět. Právě tyto dva aspekty umožňují pochopit, proč se jím mnoho Němců nechalo svést.
Přestaňme být posedlí fašismem

Skutečným nebezpečím, jemuž jsou západní společnosti vystaveny, není fašismus ani návrat do třicátých let 20. století, ale rozmělnění demokracie, její vyprázdnění, ritualizace, čehož názorným příkladem je maďarský premiér Viktor Orbán, konstatuje v rozhovoru britský teoretik fašismu a emeritní profesor moderních dějin Roger Griffin.
Hodnota zkonfiskovaných majetků Židů nedosáhla očekávání nacistů

Padla Hitlerova antisemitská teze, že bohatí Židé ovládali více než pětinu majetku Německa, jejich podíl na populaci v roce 1933 netvořil ani procento.
Padevět: Nynější demonstrace jsou i sérem proti budoucím lágrům
„Člověk si rychle zvyká na lepší. I proto se snažím připomínat, že tu poměrně nedávno existovaly tábory protektorátní, nacistické nebo komunistické,“ říká v rozhovoru historik Jiří Padevět.
Karl Jaspers: Filozofování učí žít i umírat

Jeden z nejvýznamnějších německých filozofů 20. století Karl Jaspers, jenž zemřel před 50 lety, patřil k intelektuálům, kteří se postavili nacistickému režimu. Dle něho k nacismu a komunismu vedl úpadek humanismu.
Tvrdohlaví mlynáři softwarového podnikatele

Román Michala Vaněčka není jen o tvrdohlavých mlynářích Karlovi a Františkovi, ale i sága zobrazující české 20. století na příkladu dvou nepoddajných chlapů vázaných slibem svému umírajícímu otci, že ochrání rodinný mlýn proti všem, a budou na něm hospodařit. A tento příběh ústí v otázky, zda je možné a správné takový slib dodržet.
Co znamená být konzervativcem ve střední Evropě

Konzervativci mohou být šťastní, neboť nejsou ideologové, a musejí být zejména proti ideologiím, jako je nacismus, komunismus, multikulturalismus, genderismus či transgenderismus. Díky tomu odsunou politickou korektnost a pokrokářství na smetiště dějin.
Živnobanka aneb Smutný konec 150leté legendy
Živnostenská banka, jež letos slaví 150 let svého vzniku, byla za první republiky nejen největší československou bankou, ale i jednou z největších ve střední Evropě. Po listopadu 1989 Živnobanka ztělesňuje osud českého bankovního odvětví. Dostává se do zahraničních rukou a její značka před jedenácti lety zřejmě definitivně zanikla.
Dnešek je nejbezpečnější za sto let Československa či Česka

Za sto let své existence byla naše armáda v roli hrdého lva odhodlaného bránit svou zemi i beránka, jehož klaun s rudým nosem krmil k obětování.
Středoevropská mocnost by možná zabránila nacismu a bolševismu

V první polovině roku 1918 se státy Dohody odklonily od programu středoevropské federace a přiklonily se ke „cordon sanitaire“ neuhájitelných států, z nějž vznikla i Československá republika.
Jak multikulturalismem subtilně ovládat společnost

Označování odpůrců populismu za liberály a populistů za fašisty neodpovídá realitě. Nejde totiž o střet liberálních a neliberálních sil, ale dvou postliberálních demokratických konceptů – multikulturně zaopatřovacího s národním.
Není radno poddat se řádu ani chaosu

Protijed proti chaosu netkví ve skupině, ale v jedinci a v přebírání osobní odpovědnosti za sebe, své blízké a svět. Nikoliv skupina, ale jedinec je společenskou jednotkou, na níž stojí a padá budoucnost světa.
Memento politologa: Stará pravidla vztahů mezi státy už nefungují

Liberální demokracie je dnes napadána ze všech stran. Francouzský filozof Pierre Hassner, který zemřel 26. května ve věku 85 let, tvrdil, že stoupenci liberální demokracie vyklízejí zbytečně pole. Nejsou na výši a zůstávají pasivní.