Mexiko

Proč vlastnictví palné zbraně patří mezi základní lidská práva

Díky krásně a jemně opracovanému dřevu a přesně seřízené oceli se stávají z obyčejných lidí ti neobyčejní. Mohou totiž bránit svou svobodu.

Hazard je třeba omezit. Jinak místo do Německa směřujeme na Balkán.

Dle 79,6 procenta vrcholných manažerů by se v Česku mělo zakázat provozování hracích automatů všude kromě státem licencovaných kasin.

Villazónovi se to podařilo! Zpívá jako Villazón.

Rolando Villazón nahrává exluzivně pro Deutsche Gramophone od roku 2007. Jedním z nečekaných počinů bylo Villazónovo album s áriemi Georga Friedricha Händela.

Hvězdný tenorista vystoupí 13. dubna v Praze s pověstí v jeho oboru ne právě obvyklou. Povedl se mu comeback po operaci hlasivek.

Reálný pohled z venku: Evropo, postarej se o sebe sama!

Nad „starou dobrou“ Evropou se nikdo nedojímá. I evropští lídři si začínají uvědomovat, že vnější svět jí nepomůže.  

Kniha o Anonymous. Těžko ukázat něco, co není vidět.

Jak funguje decentralizované hnutí bez vůdce, jehož aktivisté jsou bezejmenní a neplatí pro ně žádná pravidla? Co je motivuje? Co chtějí?

„Zadarmo“ neexistuje

Naopak existuje cena lidského štěstí, cena ženy, cena politiky (ta dosahuje děsivé výše) či cena bezplatného spamu.

Jean Malaquais: Život na hranici ilegality

Francouzský spisovatel polského původu Jean Malaquais (1908–1998) pocházel z emancipované, nepraktikující a kultivované židovské rodiny, která se celá stala obětí holocaustu.

Francouzský spisovatel polského původu se drsností popisu vyrovná Louisi-Ferdinandovi Célinovi a důsledným antitotalitarismem Orwellovi.

Martin Hybler 26.10.2011

Odvrácená tvář internetové svobody

Představa, dle níž internet přináší víc svobody a demokracie, slouží pravdě a dobru a blogeři jsou novými disidenty, nevychází z reality.

Kdy skončí věk USA, když pilířem světové ekonomiky je stále americký spotřebitel?

Z prognózy Mezinárodního měnového fondu vyplývá, že dle parity kupní síly by v roce 2016 měl být čínský HDP vyšší než americký. A Čína by se měla stát největší ekonomikou na světě.

Někteří finanční analytici očekávají supercyklus světové ekonomiky - dlouhotrvající globální růst HDP poháněný rozvíjejícími se zeměmi.

Nezájem o Latinskou Ameriku. To je skandál! Nikoliv Klausův skeč s perem.

Rušení českých amabasád v Latinské Americe je obrovská škoda, ale podobně činí třeba i skandinávské státy, říká profesor Josef Opatrný.

Zatímco Čína je v Latinské Americe stále aktivnější, USA i Evropa včetně Česka vyklízejí své pozice, míní iberoamerikanista Josef Opatrný.

Konec západní dominance? Už máme itinerář.

Rozvíjející se země zatím objemem HDP zaostávají za vyspělými jak podle parity kupní síly, tak podle reálných směnných kurzů. Za 40 let už bude všechno jinak.

Globální krize urychlila sbližování vyspělých a rozvíjejících se zemí. Do roku 2020 bude mít Čína a Indie převahu nad USA a Japonskem.

Miliardář Slim chce investovat 8,3 miliardy dolarů v Latinské Americe

Mexický miliardář Carlos Slim Helú v posledních deseti letech investoval v zemích Jižní a Střední Ameriky více než 60 miliard dolarů.

Nejbohatší člověk na světě, Mexičan Carlos Slim Helú, hodlá investovat 8,3 miliardy dolarů v 19 zemích, většinou v Jižní a Střední Americe.

Bariéry proti imigrantům nejsou návratem do pravěku

Hadriánův val na severu Anglie je dodnes nejpatrnějším pozůstatkem staré římské hranice. Sloužil jako ochrana před barbary.

Vedle krize eura je dnes žhavé také téma zdí proti imigrantům. Kvůli zákonům přijatým Evropskou unií se týká i Česka.