Medicína

Jak si vedou čeští biovědci? Už dohánějí Evropu?

K přilákání vědců z ciziny nestačí pouze výplaty, ale také renomé institucí, přístrojové vybavení i kvalitní gastronomie v místě a mateřské školky.

Květnový časopis Vesmír porovnal citovanost českých vědců v živých vědách. Za evropskou špičkou i srovnatelnými zeměmi Česko zaostává.

Miliardová šance česko-amerického výzkumu aneb Jak vplout do nových dimenzí

Americký Úřad pro námořní výzkum (Office of Naval Research, ONR) funguje v Praze od roku 2010. Nyní se zájem obou vědeckých stran má posunout i k jiným výzkumným tématům.

V Praze se 5. až 6. března uskuteční strategická vědecká konference, která má spojit české a americké výzkumníky.

O lécích na rakovinu a neetickém nafukování vědeckých výsledků

Je v pořádku, když se mluví o pokrocích základního výzkumu. Vždy je však třeba jasně říci, jak velice daleko je k případnému skutečnému léku.

E15: Petr Kellner má lék na rakovinu prostaty

Biofarmaceutická společnost Sotio vyvinula dle deníku E15 léky na rakovinu prostaty. Osobně se projektu věnuje miliardář Petr Kellner.

Vědecké pecky roku 2011

Jeden z nových nejzajímavějších druhů roku, mořského slimáka či humra bez krunýře (Nembrotha nudibranch), objevili kalifornští biologové na Filipínách.

Do výběru časopisu Time se dostalo klonování kmenových buněk, plísní „zombifikovaní“ mravenci či diamantová planeta.

Jak se krade v české vědě: Návod biotechnologický

Okrást stát a Evropskou unii je překvapivě snadné. Stačí využít chytrý mechanismus a zabalit jej do hyperexpertních pojmů. Pak je zlodějina takřka neodhalitelná.

Síť nejméně pěti biotechnologických firem v Brně našla způsob, jak vyvádět desítky milionů ze státních dotací.

Varnsdorfské zjevení děkana právnické fakulty v Plzni

O vysvětlení, kam a proč se o víkendu ztratil děkan Květoslav Růžička, má zájem i rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová. V týdnu má děkan Růžička už učit čtyři hodiny mezinárodního práva.

Už podruhé se letos Květoslav Růžička ztratil a našel. Může snad za jeho zmizení vážný zdravotní stav? Nebo potíže jen předstírá?

Vědecky potvrzeno: Četba na WC je naštěstí „neškodný a nezhoubný“ zvyk

Podle izraelských lékařů se nemusíme bát ani baktérií na odloženém čtivu vedle toalety.

Izraelský tým gastroenterologů prozkoumal fenomén toaletního čtení. Jen v Izraeli čte na „onom místě“ 52,7 procenta populace, častěji mužů.

Martin Rychlík 23.10.2011

Ožijí klonové války?

Kmenové buňky a jejich klonování pro konkrétní pacienty jsou gigantickou nadějí pro léčbu řady nemocí, ale podle konzervativních kritiků si lidstvo zahrává s božským tvořením.

Americkým vědcům se podařilo získat embryonální kmenové buňky z lidského vajíčka. Podle odborníků mohou ožít spory o etiku klonování.

Nobelova cena za medicínu: Přes octomilky k léčbě nádorů

Letošní lauráti Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii: zleva Jules Hoffmann, Ralph Steinman a Bruce Beutler.

Možný průlom v léčbě některých typů dosud obtížně léčitelných nádorů vysvětluje profesor Václav Hořejší.

Nobelovu cenu za medicínu si dělí imunologové. České tužby pohasly.

Nobelovy ceny za medicínu se udílejí od roku 1901.

Aktualizováno: Plaketu získali tři imunologové: Bruce Beutler, Jules Hoffmann a Ralph Steinman. Přispěli k poznání imunitního systému.

Kapitola 39. Čtyři tisíce inovátorů

Americký politický vědec Charles Murray uvádí v knize Úspěchy lidstva 4002 vynikajících osobností, které v historii od roku 800 před naším letopočtem do roku 1950 celosvětově dramaticky přispěly k mimořádnému úsilí o skvělost v uměních a vědách.

Bez vynálezů, objevů a tvůrčích děl bílého muže by se svět dodnes brodil bažinami ignorance, bídy a primitivního života.

Profesor Bártek: Bylo mi „velmi výrazně doporučeno“, abych v ČR skončil

Respektovaný český vědec Jiří Bártek poprvé veřejně zareagoval na obvinění ze špionáže, s nímž přišel deník Mladá fronta DNES.

Kauza profesora Bártka a Státní bezpečnosti: Kmenta a Helcl vytvořili z trusu trus

Ze spisu Státní bezpečnosti na profesora Jiřího Bártka jasně vyplývá, že materiály neposílal do ČSSR pro StB, ale na vlastní brněnské pracoviště či pro další kolegy v Československu, kteří spolupracovali s laboratořemi v zahraničí.

Marián Hajdúch, přímý nadřízený českého vědce, který se zapletl s StB, kritizuje práci redaktorů MF DNES a zastává se svého kolegy.

Nejcitovanější český vědec Jiří Bártek spolupracoval s StB. Kdo asi udal jeho?

„Mladí mají štěstí, že se jim nic takového nemůže stát. Vůbec takovou volbu nemusejí podstupovat,“ říká Jiří Bártek, prakticky jediný český adept Nobelovy ceny.

Přiznaná spolupráce rozděluje vědeckou komunitu. Kritice Bártek neušel, ale hájí jej i expředseda Akademie věd ČR Václav Pačes.