Medicína
Věk prvorodiček roste. Stát to chce zvrátit

Za posledních deset let se věk prvorodiček zvýšil na 28,2 roku. Do roku 2050 má v Česku žít tři miliony seniorů nad 65 let. Stát připravil koncepci, jejíž pomocí hodlá zabránit dalšímu stárnutí populace. Čechy mají k zakládání rodin v nižším věku motivovat vyšší rodičovská, flexibilní úvazky a dostupné bydlení.
Výzkum příčin stárnutí posílil sicilský vědec

Cílem našeho výzkumu není prodlužovat lidský život, ale prodloužit zdravé období života, zlepšit je, říká Manlio Vinciguerra, jenž pochází ze sicilské Katánie. Do brněnského střediska se zkratkou FNUSA-ICRC přišel z University College London. Má přes 100 vědeckých studií a asi 2500 citací.
Grant Evropské výzkumné rady získalo 24 českých vědců v cizině

Spočítat přesný počet českých vědců, kteří získali grant Evropské výzkumné rady mimo svou vlast, není snadné, za pomoci expertů Technologického centra Akademie věd však LN sestavily první přehled oceněných Čechů.
Stát jako bojovník proti kouření? Na okraj protikuřáckého zákona
Nelze se ubránit dojmu, že skutečným účelem nového zákona proti kouření není proklamovaná ochrana nekuřáků před nedobrovolným vdechováním tabákového dýmu, nýbrž programové vytlačení kuřáků z prostoru veřejného pohostinství.
Čínské léčebné postupy vyžadují stejné studium jako západní

V Lidových novinách vyšel v sobotu 4. března 2017 článek K čemu ta adorace čínské medicíny? Leoše Kyši, šéfa českého klubu Sisyfos. Zareagovala na něj lékařka Ludmila Bendová, která se tradiční čínské medicíně věnuje 25 let. A ptá se: Jak docílit rovnováhy mezi nekritickým přijímáním a dogmatickým odmítáním tradiční čínské medicíny?
Jak zabránit nezdravému stárnutí

Prodloužení lidského života o desítky až stovky let by změnilo společensko-kulturní paradigmata. A přináší otázku: Jak dlouhou dobu bude člověk pracovat?
Číňané do lázní investovat chtějí. Do roku 2019 ale nevzniknou

V jihomoravské obci Pasohlávky měly do roku 2019 vzniknout největší lázně postavené na zelené louce ve střední Evropě. Dnes se však termín dokončení nejeví reálně. Finance na projekt měly z velké části přitéct z Číny. Jenže plány jsou mlhavé.
Nežijeme v dostatku ani nedostatku. Spíše v nekonečné nabídce

Dostatek ani nedostatek neexistuje. Existuje pouze dnešní „málo“ a budoucí „stále více“. Společnost má ve svých genech zakódován růst bez konce – jde o společnost nekonečna.
Pouze mravní kritéria zaručují konzistentnost společnosti

Umělou bytost stvoří jediný tvor, jenž je nositelem morálky. Dokud bude lidstvo přesvědčeno o etické nepřijatelnosti klonování, dotud musí být toto přesvědčení podepřeno právní zábranou ukotvenou státem.
Malým obcím chybí praktičtí lékaři. Nedaří se jim získat mladé

Nedostatek praktických lékařů Česku nehrozí. Čerstvě vystudovaní doktoři však nechtějí pracovat na venkově. I proto je věkový průměr venkovských lékařů okolo 65 let. Mladý medik by si ale měl zkusit práci i mimo velké město.
Honzák: Sebevrah o sebevraždě nemluví? Velký mýtus

Listopad je po dubnu měsícem s nejvyšší sebevražedností. Zvláště pro lidi trpící depresemi je rizikovým obdobím. Proč tomu tak je a jak člověka ohroženého sebevraždou poznat? I o tom mluví v rozhovoru psychiatr Radkin Honzák.
Naše společnost je blízko explozi. Přichází čas „hraničářů“

V minulém týdnu v obchodním centru v Praze na Andělu ubodala žena, která téhož dne byla propuštěna z bohnické psychiatrické nemocnice, jinou ženu. Všichni se ptají: Kdo za to může? Psychiatr Radkin Honzák debatu o „chybě“ odmítá a v rozhovoru poukazuje na mnohem hlubší společenské procesy, které jsou příčinou této tragédie.
Cena náhradní matky? Až půl milionu.

Zájem o náhradní mateřství v Česku roste. Zákon není proti, odborníci však varují před riziky. Lékaři sice upozorňují, že důvod využití náhradního mateřství musí být medicínský, a nikdy jen kosmetický, ale realita center reprodukční medicíny je jiná.
Svět zítřka? Radikální technologické změny i riziko přelidnění.

Veřejnost si zatím ani moc neuvědomuje, jak rychle a zásadně se mění svět kolem ní. Zatímco vědci vedou učené disputace, zda je přípustné editovat lidská embrya (protože to již umí), politici ani občané se debat neúčastní. Ale asi by měli.
Seniory neohrožují na zdraví jen nemoci, ale i jejich léky

Lidé, kteří žijí v domovech pro seniory, jsou ohroženi nevhodnými kombinacemi medikamentů. Naopak některé přípravky jim vůbec předepsány nebyly, přestože by je potřebovali.