Literatura

Vzpomínání na jazzového publicistu Lubomíra Dorůžku

Smutním za mužem, který byl mým učitelem tolerance a jenž nečekanou nabídkou místa v hudebním časopise Melodie zásadně ovlivnil můj život.

Životní pouť Jaroslava Putíka na konci: Jak se zbavit nemoci stalinismu

Český spisovatel, jenž zemřel v 90 letech 31. října, je symbolem opěvovatelů nového řádu, kteří později sami podemílali komunistický režim.

Přemysl Houda 22.11.2013

Když ještě mezi námi žily bohyně

Žítkovské bohyně dál sklízejí ovace. Nejsou veselým čtením a místy jsou plné krutosti. Přes všechen zmar je ale v podtextu cítit naděje...

Jan Brabec 24.9.2013

Život jako sen aneb Mannové, nacismus, holocaust a komunismus

Jindřich Mann, potomek slavných spisovatelů, vypráví ve své knize Poste restante nejen vlastní příběh, ale i unikátní historii své rodiny.

S jadernou elektrárnou až na krev

Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš (uprostřed) a člen předsednictva a tajemník ÚV KSČ Karel Hoffmann (částečně skryt vlevo za Jakešem) na staveništi jaderné elektrárny Temelín v červenci 1988.

Román Jiřího Hájíčka nazvaný Rybí krev vypráví nejen o tom, jak drasticky zasáhl temelínský projekt do života stovek místních obyvatel.

Jan Brabec 24.7.2013

Miroslav Kovářík: Poezie dnes není mediálně výhodný žánr

„Během těch desetiletí se poezie tematicky silně detabuizovala. Nástupem internetu došlo k rozvolněnosti, která smetla z poezie ono tajemno, kdy čtenář věděl, o čem se píše, kroužil kolem ,zakázaných zón‘ a vychutnával si ve své asociativní fantazii všec

„Básník“ je starobylý pojem, málo schopný být vřazen mezi freestylové disciplíny, říká v rozhovoru recitátor a popularizátor poezie.

Jaroslav Rudiš: O válečníkovi z českého paneláku

Kniha Národní třída je možná i testem čtenářovy tolerance, kam až je schopen zajít a jaký lidský příběh je ochoten vzít vlastně na vědomí.

Skrytá síla humoristy Franze Kafky

Kafkovo výročí vzpomněl i vyhledávač Google ve svém „doodlu“.

O jednom z důvodů, proč je Franz Kafka adorován (nejen) mladými lidmi, kteří dodnes často souhlasně pokyvují hlavami, že jim mluví z duše.

Mají vědět maturanti dokonce i o Buchenwaldu?

Navzdory pochopitelné únavě pedagogů, studentů i rodičů by stálo za to diskuzi o maturitních zkouškách znovu a třeba i radikálně otevřít.

Ernesto Sabato: Jak probudit člověka odváženého na popraviště

Celým dílem argentinského spisovatele Errnesta Sabata, který zemřel letos 30. dubna ve věku nedožitých sta let, prostupuje kritika přetechnizované masové společnosti.

Teorie dvojího zla argentinského spisovatele Sabata klade na stejnou úroveň levicový partyzánský extremismus a vojenský státní teror.

Dámy a pánové, Rudolf Battěk!

Rudolf Battěk na archivním snímku z roku 1992.

Zemřel Rudolf Battěk. Nestává se však často, aby vzpomínka na právě zesnulou osobu vyloudila bezprostřední úsměv na tváři.

„Jsem Němec, jsem Čech, jsem Žid.“

O vrcholu pražské kultury začátku 20. století. Většině současníků se vybaví jen Kafka, jsou však i Werfel, Brod, Rilke, Leppin... Kam vlastně patřili?

Staronový arménský prezident, společenský smír a ázerská touha po odplatě

V prezidentských volbách v Arménii v pondělí 18. února byl již v prvním kole s bezpečnou převahou znovu zvolen Serž Sargsjan.

Představa Serže Sargsjana o blahobytné Arménii má možná větší šanci na úspěch než vyřešení konfliktu s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

Z magického realismu čínského venkova vysvobozuje jen smrt

Mo Jenův román ukazuje, že komunismus je v Číně prázdný pojem. Lepším popisem jejího politického režimu by byla svévolná úřednická nadvláda.

Bláhové snění (50.) O třech náboženstvích, jež si rozdělila Řím

Od Ježíšovy popravy po nastolení státního náboženství křesťanství se v Římské říši střetává a mísí obrovská škála idejí, nápadů a zjevení.