Listopad 1989

Vladimír Merta: Církevní restituce ať platí komunisté, ne národ!

Úryvek rozhovoru s českým písničkářem, jenž se uskutečnil krátce před výročím 17. listopadu 1989.

Jsme kočovné národy?

Dvě teze ke zprávě, že polovina českých občanů by v roce 2012 raději žila jinde.

Petr Placák: I dávné zločiny je třeba postihovat, kvůli budoucnosti

Podle historika Petra Placáka se pozůstatky komunismu rychle vymýtit nedají.

Rozhovor s českým spisovatelem a publicistou o jeho soudním procesu s bývalými příslušníky StB a vyrovnávání se s komunistickou minulostí.

Nová „rudá záře“ nad Českem?

Na „premiérový“ projev šéfa komunistů Vojtěcha Filip na prvomájových oslavách ČSSD v Chomutově zareagoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chladně. Je třeba vyčkat, až si ČSSD a KSČM vyjasní vzájemný vztah a „velké“ volby je donutí vyjít s barvou ven.

Pokud by se mělo stát posilování dvou levicových stran trendem, mohli bychom se jejich společné vládě přiblížit nejvíc od listopadu 1989.

Holešovská výzva: První útok na demokratický systém od listopadu 1989

Holešovská výzva vznikla nenápadně na konci loňského roku. Prozatím má podobu demonstrací s někdy až několikatisícovou účastí, jež se počínaje 15. březnem opakovaně konají v Praze a dalších městech republiky.

Odboráři a především ČSSD mající snahu se k příštím demonstracím připojit, by měli dvakrát měřit, než se ztotožní s protiústavním hnutím.

Příběh skromného velikána Josefa Škvoreckého se naplnil (II. část)

Josef Škvorecký miloval jazz a občas hrál na saxofon.

Slavného českého spisovatele na sklonku života čím dál víc zrazovalo tělo, jeho brilantní mysl však nijak neochabovala. Vzpomíná jeho přítel Ota Ulč.

Zemřel významný makroekonom Miloš Pick

Miloš Pick (1926-2011) s vnučkou Týnou.

Po listopadu 1989 působil jako ekonomický poradce, byl i jedním z nejerudovanějších kritiků společenského vývoje v posledních dvou dekádách.

Bylo, nebylo sametové spiknutí

V diskusi o listopadu 1989 utrpěla prestiž ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Oldřicha Tůmy, senátora Petra Pitharta i historika Pavla Žáčka