Lisabonská smlouva

Evropská myšlenka vítězí nad hmotou

Středeční telekonference řeckého premiéra Jorgose Papandrea s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym nic nového nepřinesla – jen stará dogmata, omšelé sliby a vážná varování.

Rozpad eurozóny by mohl vést ke konci EU. Asi ano. Zachovávání současné formy Evropské měnové unie však její rozpad způsobí zaručeně.

Podraz na Klause: výjimka z Lisabonské smlouvy asi nebude

Hlasování o vstupu Chorvatska do EU nelze spojit s českou výjimkou z Lisabonské smlouvy, jak dříve předpokládala vláda a prezident.

Habsburský odkaz: Lepší Otto nežli toto!

Otto von Habsburg, který zemřel 4. července a tuto sobotu jsou jeho ostatky ukládané do Kapucínské krypty ve Vídni, byl skutečným evropským aristokratem, jenž bojoval celý život za vizi sjednocené Evropy. Se svou manželkou Reginou princeznou Sasko-Meinin

Dnešní Evropská unie je spíše dědicem Francouzské revoluce než Rakouska-Uherska. Možná i to je důvod jejích obrovských problémů.

Italská atomová puma

Itálie se jako jádrová země Evropské měnové unie tvářila, že se k akronymu států s finančními problémy PIGS (Portugalsko, Irsko, Řecko, Španělsko) svým I nepřipojí. Od konce minulého týdne je to však PIIGS.

Evropskou unii by snad mohlo učinit věrohodnější stažení Lisabonské smlouvy a eura z oběhu. A návrat před Maastrichtskou smlouvu.