Liberalizace
Transformační scénář není import ze zahraničí, ale vznikl u nás

„Žádnou zásadní chybu v navrženém scénáři transformace a jeho realizaci nevidím. Liberální základy tržní, otevřené, reálně kapitalistické ekonomiky byly na počátku devadesátých let položeny správně a pevně. A navzdory následujícím peripetiím z nich těžíme dodnes,“ říká v rozhovoru bývalý ministr dvou polistopadových vlád Karel Dyba.
Francie potřebuje liberálního reformátora

Ve Francii se odehrávají protesty „žlutých vest“. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je možné ve Francii prosadit nižší daně, větší podnikavost, flexibilnější trhy, menší stát a vyrovnané finance?
Česko po zhruba 29 letech: Máme na víc!
Bylo by dobré, kdyby si přicházející nová generace politiků začala více věřit a konečně přestala jednat a rozhodovat – nejen v oblasti hospodářství, ale i mezinárodní politiky – na základě hesla Máš na míň! A až se narodí nový Alois Rašín, případně Jaroslav Preiss, Česká republika bude mít opět banku s velkou pobočkou na Wall Street.
Finanční krize změnila společnosti, politickou scénu i svět

Finanční krize zničila konsenzus, že finanční a ekonomický liberalismus je správnou cestou. Politická scénu se polarizuje, levicoví a pravicoví extremisté získávají stále větší politickou moc. Dřívější převládající přesvědčení o evropské integrace je na ústupu, pověst liberálních demokracií utrpěla ránu.
Vláčný ředitel je bonus. A to i v případě ERÚ.

Postoj šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové v případě solárních dotací se pro politiky stal varováním, že by nemusely být prosazeny jejich politické zájmy. Bude-li to takto pokračovat, všichni nezávislí se stanou závislými na vládě, ať je jakákoliv. Na čem pak ale bude závislá vláda?
Původ potíží jihu Evropy: Spíše minulost než přítomnost

Teoreticky se řecký scénář v Itálii zopakovat může, ale není to pravděpodobné. Byť jsou příčiny hospodářských potíží obou zemí podobné.
Opravdu thatcherovské reformy selhaly?
Podle cambridgeských vědců měla liberalizace ve Velké Británii slabý pozitivní ekonomický dopad a růst britské produktivity práce se po roce 1979 jasně zpomalil.
Ruská ekonomika a plyn: Zhasnuté světlo na konci tunelu
Rusko je schopné ovlivňovat vnitřní politiku řady evropských zemí. Pokud však Evropa zůstane vůči němu jednotná, Rusové nic nezmůžou. O to důležitější je soubor pravidel a předpisů striktně upravujících liberalizovaný evropský trh s plynem a elektřinou.
Ivan Mikloš: Ukrajina byla v zajetí oligarchů. To končí.
Pomoc Ukrajině už není čistě ekonomickou záležitostí. „Je také o tom, zda bude Západ akceptovat chování, jaké předvádí putinovské Rusko,“ říká v rozhovoru strůjce slovenských reforem a bývalý ministr financí Ivan Mikloš. Nyní radí kyjevské vládě, jak na ekonomické reformy a jak je politicky prosadit.
Papež František v Brazílii: Stane se Gayem I.?

Nový římský biskup se výrokem „není problém mít gayovské sklony“ dostal do střetu o katolickou identitu se svým předchůdcem Benediktem XVI.
ČEZ se možná připletl k zúčtování s bulharskými energetickými šíbry

Dle šéfa parlamentního protikorupčního výboru Jane Janeva prý státní zástupci odkládali kauzy týkající se vývozu elektřiny pod tržní cenou.
Zrušení dotací na jízdné pro studenty má vyřešit volný trh

Ministerstvo dopravy se chystá zrušit studentskou slevu ve výši čtvrtiny ceny jízdenky. Dopravci ji mají pokytovat dobrovolně. Učiní to?
Pošta a „nepošta“ na poštovním trhu aneb Liberalizace po česku

Od 1. ledna by měl být trh poštovních služeb v Česku liberalizován. Čeká ho stejný osud jako v případě mobilních komunikací?
Proč bude další čtyři roky americkým prezidentem Barack Obama?

Nad tím, co z Obamova vítězství v prezidentských volbách vyplývá pro současnost i budoucnost USA, se zamýšlí Roman Joch.
Lobby poštovní konkurence je silná, veřejný zájem by však měl být mocnější

Je pravděpodobné, že bez regulace bychom se od monopolu ze zákona dostali spontánním vývojem trhu opět k monopolu, ovšem přirozenému.