Irák
Čeští archeologové v Kurdistánu: Středověký islámský urbanismus i ze satelitu

Karel Nováček a Miroslav Melčák hovoří o svém průzkumu zhruba 18 zaniklých měst v severním Iráku, jež identifikovali ze satelitních snímků.
Obávaným šíitským půlměsícem dnes otřásají sunnitští radikálové

Dění v irácké provincii Anbár i v severní Sýrii má jedno společné – hlavními aktéry jsou sunnitské ozbrojené skupiny.
Íránská exilová sekta, Daniel Herman, politický marketing a český žvást

Bezpečnostním problémem Česka nejsou styky českého politika s Lidovými mudžáhidy, ale omezenost, provinčnost a neochota kriticky myslet.
Výbuch v Suchdole: Jsme součástí hry, nebo „jen“ překladištěm zbraní?

V rezidenci palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála v pražském Suchdole vybuchla na Nový rok nálož. Následující události ukazují, že výbuch asi nebude ojedinělý a podle všeho směřuje obrazně řečeno k řetězové reakci, píše bezpečnostní expert Ondřej Šlechta.
Tisíc dnů syrské války: Lze k tomuto násilí zaujmout hodnotící postoj?

Od 15. března 2011 do 10. prosince 2013, Dne lidských práv, se ze Sýrie stala možná nejrozsáhlejší, lidmi způsobená tragédie 21. století.
Ženevská dohoda USA a Íránu: Důležitý geopolitický posun?

Místo konspiračních teorií o tajném íránském vývoji jaderné zbraně se věnujme lidské důstojnosti, bez níž nelze v Orientě porozumět ničemu.
Saúdskoarabská ropa versus Ženevská dohoda s Íránem

Může královská rodina dlouhodobě obhájit zbrojní výdaje okolo deseti procent HDP své země jinak než udržováním a prodejem íránské hrozby?
Soukromé bezpečnostní agentury, Irák a drony aneb Jak zlepšit kontrolu lidí

Jakou roli by mohly v budoucnu hrát sledovací technologie, jež po roce 2001 na Blízkém východě masově používala například britská firma G4S?
Důsledek války v Sýrii: Staronový geopolitický pořádek Blízkého východu?

Turecko-izraelská špionážní aféra by mohla být začátkem aliance Turecka a Íránu s podporou USA jako do roku 1979. Možná se připojí i Izrael.
Íránští Modžáhedové v tichosti dobývají českou politiku

Radikální skupina patřila ještě loni k mezinárodně uznávaným teroristům. Dnes jsou s nimi zadobře zákonodárci z několika politických stran.
Írán před prezidentskými volbami: Země paradoxů a protikladů

Výběr z šesti kandidátů by mohl otevřít prostor pro mobilizaci Íránců, kteří se zdají být zahnaní do vlastních domovů a těžké schizofrenie.
Použila syrská armáda chemické zbraně? Tři důvody, proč ano.

Existují indicie opravňující k úvaze, že za útokem v Damašku byly ozbrojené síly prezidenta Bašára Asada. Nelze je však empiricky doložit.
Kam směřuje blízkovýchodní generace Y?

Dvě ze tří osob nedosáhly v zemích Blízkého východu 35 let. Dle nich nelze jít vpřed přes politické strany nebo jiné hierarchické struktury.
Česko má zájem o vojenskou technologii 21. století. USA nabízejí drony.

Ministerstvo obrany ČESKÉ POZICI potvrdilo, že naše armáda by mohla být v roce 2015 vyzbrojena bezpilotními letouny ScanEagle firmy Boeing.
Exšéf izraelského Mosadu: V případě Sýrie hazardují USA, Rusko i Írán

Dle Efrajima Haleviho zůstává syrský prezident Bašár Asad klientem Rusů, ale cílem Asadů byl vždy spíše Washington, kam lze jen přes Izrael.