Irák
Syrská válka je cynickou hrou velmocí
Chaos na pomezí Iráku a Sýrie lze interpretovat jako další pokus o změnu společenských poměrů v obou zemích, říká v rozhovoru Petr Markvart, který v Sýrii dlouhou dobu pobýval.
Podaří se Islámský stát zadusit tak rychle, jak se objevil?

Třicet států a organizací se počátkem týdne v Paříži shodlo na efektivním boji s džihádisty, kteří ovládají velké části Sýrie a Iráku. Výsledek tažení však bude více záviset na odhodlání lokálních aktérů.
Mezopotámští jezdci z apokalypsy

Islámský stát ve své komunikaci se světovou veřejností čerpá z technik marketingových firem, ve nichž se odrážejí některé rysy světa – těkavost, nestálost, klipovitost. A vyzývá muslimy k imigraci do právě ustaveného chalífátu. Píše Jan Čuřík.
Islámský stát je silnější, než se zdá

USA a Írán ocenily, že Irák našel nového premiéra, šíitského politika Hajdara Abádího. Ten dosavadní, Núrí Málikí, dle kritiků svou „protisunnitskou“ politikou výrazně nahrál extremistům z organizace Islámský stát (IS). Odborníci z regionu varují, že krize v severním Iráku je jen nejviditelnější částí hrozby, kterou IS pro Blízký východ představuje.
Irák ochromují džihádisté a boj o post premiéra

USA letecky útočí na postupující džihádisty a shazují potraviny prchajícím civilistům kvůli humanitární krizi na severu Iráku způsobené radikály z Islámského státu. To vše na pozadí politické krize, ke které přispěl dosavadní premiér Iráku Núrí Málikí.
Historie sankcí: Budou u Ruska efektivní?
Ruská federace sice není demokracií, ale i její prezident Vladimir Putin musí brát v úvahu mínění běžných Rusů. V minulých letech se tato podpora zakládala především na ekonomických úspěších. Ty by sankce mohly zvrátit, zejména pokud ruská ekonomika začala klopýtat už před jejich uvalením.
Americký precedent lži: Sestřelení íránského airbusu v létě 1988

Ať už malajsijské letadlo MH17 sestřelili východoukrajinští separatisté nebo ozbrojené síly Ukrajiny či Ruska, budou se nejspíše snažit zbavit zodpovědnosti stejně jako USA při incidentu před 26 lety nad Perským zálivem. O co tehdy šlo? Píše Břetislav Tureček.
Íránská nukleární apokalypsa, nebo uměle vytvářená krize?

Írán buduje jadernou bombu a je jen otázkou času, kdy ji sestrojí a použije – zejména proti Izraeli, ale i Západu. Tuto mediální mantru udržuje plejáda světových politiků, novinářů a lobbistů. V recenzi knihy Garetha Portera se snaží o nápravu Břetislav Tureček.
Mezopotámští džihádisté nejsou iracionální

Nihilisticky zbožní extrémisté z Islámského státu v Iráku a Levantě se ve financování svých aktivit nespoléhají na jednorázové kriminální činy. K získání finančních zdrojů využívají každou příležitost vyplývající z kontroly terénu. Píše Jan Čuřík.
Rozkládá se zažité uspořádání Blízkého východu?

Vývoj v severní polovině Iráku může mít pro celý region dramatické dopady. Postmoderní džihádisté z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) například chtějí zlikvidovat Sykes-Picotovu linii, jež vznikla za první světové války. Píše Břetislav Tureček.
Ošemetné téma: Špionáž a humanitární pomoc
Západní vlády někdy využívají „své“ humanitární a rozvojové organizace k nezákonné, nebo i poněkud nemorální činnosti. Nejsou pytle s moukou jen cynickým způsobem, jak snáze proniknout k populaci v zemích třetího světa?
Syrská válka: Cíle prezidenta Asada a radikálních islamistů jsou totožné

Může Asadův režim chránit „nábožensky tolerantní“ Sýrii před „teroristy“, pokud svou politikou nedávno pomohl jejich sítě přivést na svět?
Kdo se stane pro šíity příští náboženskou autoritou?

V zákulisní hře o nástupnictví po churavém iráckém duchovním Husajnu Alím Sístáním nejčastěji padá jméno íránského ájatolláha Šáhrúdího.
Přijede Obama kvůli Temelínu?

Čtvrtstoletí poté, co Praha přešla zpoza železné opony do sféry vlivu Washingtonu, pozbyla dvoustranná relace výjimečnost. Není ale od strategicky nezajímavé středoevropské zemičky vlastně trochu domýšlivé předpokládat, že s ní bude světová supervelmoc udržovat zvláštní styky?
Poselství Vladimira Putina: Krym je náš

Projev ruského prezidenta 18. března v Kremlu, v němž také vyzval poslance, aby ratifikovali návrh zákona k začlenění Krymu a Sevastopolu.