Informatika

Zájem žen o informatiku se pozvolna zvyšuje

Žena u počítače - ilustrační foto.

Žen, jež míří na kdysi „pánské“ fakulty, přibývá. Z miniankety LN na českých vysokých školách vyplývá, že zájem žen o obory informačních technologií (IT) roste. Čísla dokládají, že pro řadu mladých slečen už počítače, technologie či programování nepředstavují „strašidelný svět“. Řada škol hovoří o stabilních, neklesajících počtech.

Nastává éra umělé inteligence

Umělá inteligence.

Roboti s umělou inteligencí a chytré počítačové systémy lidstvo neohrožují. Mělo by jen včas zareagovat na jejich příchod transformací sociálních a ekonomických vztahů.

Ohrožuje lidstvo umělá inteligence?

Nick Bostrom, Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies

Superinteligence by měla přemýšlet stejně rychle jako člověk, ale kvalitativně na vyšší úrovni. Kolektivní superinteligenci by pak mělo tvořit mnoho nižších inteligencí sestavených tak, že by jejich celkový výkon každou kognitivní inteligenci předčil.

Ovladatelné magnetické nanovíry jako budoucnost počítačových pamětí?

Výroba magnetických nanodisků (ilustrační foto).

„Paměťová buňka tvořená magnetickým vortexem může uchovávat dvojnásobek toho, co současné paměti,“ říká vědec Michal Urbánek.

Vladimír Mařík: Kybernetické centrum promění celé ČVUT

Ač většinu akademického života spojil Vladimír Mařík s pražským ČVUT, jeho zásluhy o výzkum v Česku byly před měsícem oceněny i na VUT v Brně, kde Mařík převzal čestný doktorát.

Nové pojetí technické univerzity by přineslo zisk všem – výzkumníkům, pedagogům i studentům, věří duchovní otec projektu.

Kybernetici z ČVUT budují robotické centrum za miliardu

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) by měl v pražských Dejvicích vyrůst do roku 2015.

Akademický senát ČVUT schválil záměr výzkumného institutu, jenž má sbližovat univerzitu s průmyslem. Založen bude k 1. červenci 2013.

Polemika: Kubice zrušil projekt z Johnovy éry zbytečně, fungoval bez výhrad

Kdyby ministr vnitra Jan Kubice projekt z dob svého předchůdce Radka Johna bezdůvodně nerušil, nemusel stát podle exnáměstka Michala Moroze přijít o desítky milionů korun.

Bývalý náměstek ministra vnitra Michal Moroz reaguje na článek o chybách v projektu na zvýšení efektivity úředníků z Johnovy éry.

Z IT projektu na vnitru profitovali lidé z firem spjatých s úředníky ministerstva

Zakázka na efektivní a transparentní řízení projektů za desítky milionů korun z dob exministra Radka Johna zavání střetem zájmů.

Nejsilnější počítače v Česku

Výpočetní centrum v německém Forschungszentru Juelich disponuje systémem Jugene od IBM, který je devátým nejvýkonnějším na světě.

Superpočítače u nás využívají zejména vědecké instituce, nejvýkonnější má ale Škoda Auto

Matfyz šedesátníkem. A víte, za jak dlouho ukápne asfalt?

Na věku nezáleží, jako by s karikovaným Albertem Einsteinem říkali mladíci mířící za řízením vědy.

Vědecký časopis Vesmír věnoval celé zářijové číslo jubileu pražské Matematicko-fyzikální fakulty UK. Přináší řadu atraktivních článků.

Hradecký rektor: Vysoká škola nemá být v každé vesnici, kde staví autobus

„Stačí se podívat do Turecka, jak tam masivně investují do školství. Pokud se školstvím něco zásadního neuděláme, budeme mít v budoucnu opravdu velký problém,“ říká Josef Hynek.

Univerzita Hradec Králové používá originální koncept, jak být v úzkém kontaktu s firmami a institucemi, vypráví rektor Josef Hynek.

Čtení myšlenek, žádná hesla a milovaný spam. Svět v roce 2016 podle expertů IBM.

Vědci ve službách Big Blue opět odhalují pět inovací, které změní náš život. Letos navíc můžeme poprvé posoudit, zda se nemýlí.

Petr Matějček 27.12.2011

Tři příběhy Steva Jobse

Zakladatel společnosti Apple Steve Jobs podlehl v 56 letech boji s rakovinou. Bohovi přibyla v nebi velká konkurence na postu CEO – iGod.

Digitální hnízda pro prvňáky

Několik českých škol směřuje k digitalizaci učiva už od prvních tříd, notebooky a interaktivní tabule se pro špunty stávají samozřejmostí.

Šestiletí školáci se experimentálně učí v počítačových skupinách. Systém zohledňuje individuální rozdíly i podporuje kooperativní chování.

Copak je krize věčná?

: Krize, která vypukla v roce 2008 a dlouho byla popíraná, začala na Wall Streetu, v americkém bankovním systému, odkud se rozšířila do celého světa.

Tažení finančního světa, který se nezakládá na práci a činnosti reálného hospodářství, by ukončila pouze sebevědomá společenství a národy.