Huawei
Technologický gigant Huawei si může prozatím oddechnout

Americký prezident Donald Trump po skončení summitu G20 na konci června v japonské Ósace prohlásil, že Huaweii dovolí nakupovat komponenty od amerických dodavatelů. Prohlášení přišlo po schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, s nímž se dohodl, že diplomaté opět zasednou ke stolům a pokusí se vyjednat ukončení obchodní války.
Čínské technologické koncerny předstihly své americké konkurenty

Vzestup Číny k digitální velmoci trval 20 let. Z levné montovny výrobků vymyšlených jinde se stala inovační dílna, jež nejen konkuruje americkým technologickým gigantům, ale i skupuje po celém světě vše, co pomáhá jejímu vývoji. Čína transformuje svou ekonomiku a společnost podle potřeb digitální éry, přičemž postupuje podle plánu.
Sítě 5G způsobí revoluci. Je třeba se připravit na obří rizika

Odhady tvrdí, že internet na sítích příští generace poběží stokrát rychleji než nyní. Dle světových expertů, kteří se sjeli na počátku května do Prahy, na nich budou záviset doslova naše životy. Bezpečnost sítí 5G a jejich odolnost před útoky zvenčí je proto klíčovou výzvou pro vlády, byznys i pro běžné uživatele.
Huawei se chce stát jedničkou na trhu. V bezpečnosti 5G si věří
Po představení nových smartphonů Huawei P30 se šéf mobilní divize čínské značky Richard Yu potkal s novináři. Řeč přišla i na zákazy produktů Huaweie na některých trzích. „Ano, na trzích v USA, ale třeba i Koreji, je naše přítomnost omezena kvůli určitým politickým tlakům. Ale celosvětově máme velmi silnou pozici,“ zareagoval Yu.
Kauza Huawei není o závislosti, ale o bezpečí
Skandál okolo firmy Huawei rozproudil diskusi o technologické závislosti. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Chápete obavy Západu z technologické závislosti na cizí velmoci? Co může ekonom říct o pojmu technologická závislost?
Nový čínský světový politický a ekonomický řád

Skandál technologického obra Huawei je nepochybně součástí obchodní války, již vede Čína proti nám. Průmyslová špionáž je přitom jen špičkou ledovce.
Česká diplomacie myšlenku dvourychlostní Evropy odmítá

„Samotný motor auto netvoří, potřebujete volant, kola a další. Tudíž Česko bude usilovat o prohloubení spolupráce s Francií i Německem. Chceme posilovat svůj vliv při rozhodování v EU,“ komentuje v rozhovoru ministr zahraničí Tomáš Petříček sílící německo-francouzskou spolupráci.
Kauza Huawei: Zemanova kritika bezpečnostních sil byla zavádějící

Prezident Miloš Zeman se v kritice Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Bezpečnostní informační služby (BIS), protože kampaní proti Huaweii ohrozili ekonomické zájmy Česka, dopustil tří omylů. Před technologiemi Huawei nevaroval první NÚKIB, ale BIS, nepřesný byl také o odvetných opatřeních a číslech.
Čínský Huawei má stop v USA. Evropské země zatím jednotné nejsou
V USA se čínská společnost Huawei dostala do potíží již v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro Kongres ukázala, že je úzce spojena s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Spolupráci s ní zakázaly či omezují také Austrálie, Nový Zéland či Japonsko. Žádná evropská země tak daleko jako USA zatím nezašla.
Huawei má velmi otevřenou kybernetickou bezpečnostní politiku

„Kdo by získal na tom, kdyby se čínský technologický gigant nemohl účastnit výběrových řízení?“ ptá se v rozhovoru Radoslaw Kedzia, šéf Huawei, odpovědný za aktivity společnosti v Česku a na Slovensku. A je přesvědčen: „Nezískají na tom ani naši klienti, ani obyvatelé České republiky.“
Telefónica v rukou PPF: Lepší služby, ale hrozba pro bezpečnost?

Koupě českého O2 skupinou Petra Kellnera je zřejmě dobrou zprávou pro zákazníky. Bezpečnostní služby však tíží obavy kvůli Rusku a Číně.
Využívají byznysmeni české výzkumné kapacity? A když ne, co tomu brání?

ČESKÁ POZICE spolupořádala dvě konference, na nichž se k titulní otázce vyjadřovali odborníci ze základního výzkumu i z průmyslu.
Číňané si s Němci rozumějí. Chtějí s nimi vytvořit tým snů.

Německo je největším obchodním partnerem Číny v Evropě. Čínsko-německý obchod tvoří téměř třetinu z jeho celkového objemu Říše středu a EU.
Česko-čínské lobbisty už nereprezentuje exministr Kohout

Bývalého ministra zahraničí Jana Kohouta ve funkci prezidenta komory nahradil vlivný sociální demokrat Jan Birke.
Musím končit, jsem v metru. O volání z tunelů pražské podzemky můžeme dál jen snít.

V barcelonském metru si zavoláte i za jízdy. Proč to nejde v Česku? Dle mobilních operátorů kvůli stamilionovým počátečním investicím.