HDP
Čínský vývoj, americko-evropský výzkum

Investice do výzkumu a vývoje rostou v Číně rychleji než ve zbytku světa. Do osmi let by mohly ohrozit dlouhodobé prvenství Spojených států.
Jak pomoci opatrnému našlápnutí k růstu

Jsme svědky velmi křehkého oživení české ekonomiky. Jaké jsou její perspektivy ve světle programového prohlášení vlády?
Důchodové reformy by neměly být ideologickou hračkou

Velikost důchodů je daná koláčem, kterým je ekonomika jako celek. A důchodový systém je jen mechanismus určující, jak se z koláče ukrajuje.
Až Polsko využije 82,5 miliardy eur z evropských fondů…

Vláda ve Varšavě dobře zvládla umění používat dotace EU. A zůstane i v letech 2014 až 2020 největším příjemcem unijní finanční solidarity.
Japonsko versus eurozóna aneb Přání otcem statistiky?

Opravdu byla dekáda eura hospodářsky ještě větší katastrofou než „ztracená dekáda“ v Japonsku?
Ocenění Miroslava Singera? Nesmysl, výsměch a pouhé PR...

V průzkumu ČESKÉ POZICE téměř polovina respondentů nesouhlasí, že guvernér ČNB je nejlepším evropským centrálním bankéřem pro rok 2014.
Nevěřte prezidentovi průmyslu a dopravy Hanákovi!

Zatímco podnikatelská sféra investuje do vlastního výzkumu a vývoje velmi málo, stát je k ní až příliš štědrý, píše Jiří Chýla.
Mír, radost a palačinky aneb Jak je na tom Rakousko doopravdy

Jedním z hlavních důvodů, proč tam dál vládne koalice lidovců a sociálních demokratů, je obecné přesvědčení o ekonomické stabilitě země.
Polsko nakonec také zasáhla finanční krize

Nad polskou koaliční vládou Občanské platformy a Polské lidové strany se už několik měsíců stahují černé mraky. Má nejvyšší čas na reformy.
Rachejtle byly předčasné, HDP opět padá

Předběžné výsledky HDP v eurozóně utlumily optimismus, který přineslo druhé čtvrtletí. Konec recese se nekoná.
Dluh: Strašidlo či skutečná brzda ekonomiky?

Státní dluh má negativní dopad na reálnou ekonomiku jen tehdy, je-li zadlužený i soukromý sektor. Českou republiku netrápí ani jedno z toho.
Měli bychom v zájmu úsporných opatření seškrtat i demokracii?

Stát není jedna velká rodina. V jeho případě je rozumné chování – politika utahování opasků – nejen pošetilé, ale i trestuhodným omylem.
Polský posun od Hayeka a Friedmana ke Keynesovi

Na 23. Ekonomickém fóru ve „východním Davosu“ – Krynici – téměř všichni jeho účastníci pomaleji nebo i ostřeji zatáčeli doleva.
Česko je venku z recese! Nebo není?

Po šesti čtvrtletích poklesu máme pouhá dvě čtvrtletí velmi nízkého růstu. Neměli bychom počkat se soudy, že „jsme z nejhoršího venku“?
Jak se vyvinul homo debitor – člověk zadlužený

Je dluh jen ekonomický problém, nebo je součástí neviditelné mocenské mašinerie definující životy, aniž bychom jí věnovali adekvátní pozornost?