George Orwell

Zpravodajství ČT jako služba veřejnosti, nebo spíš služba politikům?

Petr Dvořák, the new general director of Czech public television (ČT)

Generální ředitel České televize Petr Dvořák se dle svědectví Daniely Drtinové dotazoval politiků, jak hodnotí práci moderátorů.

Totalitní režim si přejí politici nalevo i napravo

Exministr a exporadce Martin Říman se vyjádřil k tématu médiokracie.

Nedávný šéfporadce premiéra Nečase Martin Říman a místopředsedkyně SPOZ Dita Portová živí společnou nenávist ke svobodným médiím.

Dosud nejfunkčnější totalita je na dosah

Plakátek objevený letos v dubnu v Berlíně.

To, čeho se minulé režimy pokoušely dosáhnout násilím, zařídily moderní technologie a městský život zcela nenásilně a přijímáme to s nadšením.

Stává se internet den ode dne uzavřenější?

Nikoli budoucnost, ale už přítomnost internetu: Šifrovat by se měl naučit každý. I ten, kdo si myslí, že nemá co skrývat.

Konec světa: Šifra Mistra Erika Arthura Blaira

Datum není rozhodující. Ani si pod pojmem konec světa nelze představovat jadernou či vesmírnou katastrofu, tak to Mayové nevymysleli.

Lifelogging: Cesta ke ztrátě soukromí dlážděná pošetilostí

Projekt Memoto Camera nepatří do světa Orwellova, je svým způsobem rizikovější. Vyvolává spíše vzpomínku na Konec civilizace.

Jáchym Topol – foglarovec, kotlíkář a lesní duch kandiduje do Senátu

Dle spisovatele Jáchyma Topola všichni vězíme v politice, ať chceme, či nechceme, a tudíž to, že dostihla právě jeho, není až natolik unikátní.

Rozhovor s českým spisovatelem a publicistou o důvodech jeho vstupu do politiky. Stal se totiž kandidátem na senátora za Stranu zelených.

Kyberpohled do budoucnosti: Svět je pekelná noční můra

Velká města jsou minulostí. Devadesát procent světové populace zemřelo na následky jaderné války nebo hladomoru. Inženýři jsou zaneprázdněni budováním silnic, aby se vojska dostala na frontu. Nezbývá čas na čištění močálů či odstraňování radioaktivního o

Počítačová hra Civilization II ukázala, že Orwellova dystopie není tak vzdálená realitě, jak by se mohlo zdát.

Jean Malaquais: Život na hranici ilegality

Francouzský spisovatel polského původu Jean Malaquais (1908–1998) pocházel z emancipované, nepraktikující a kultivované židovské rodiny, která se celá stala obětí holocaustu.

Francouzský spisovatel polského původu se drsností popisu vyrovná Louisi-Ferdinandovi Célinovi a důsledným antitotalitarismem Orwellovi.

Martin Hybler 26.10.2011

Poselství 19. století: Jak nahradit dějiny oslavováním a zábavou

U skutečného spisovatele hraje rozhodující roli vztek, vzpoura proti vyumělkovanému „páchání dobra“, byť za cenu rizika nihilismu a násilí.

Prague Fringe festival celebrates 10 years

Andi Neate has performed at nine out of ten Prague Fringe festivals and built a loyal fan base

Over 10 years the Prague Fringe theater and performance festival has grown, but it still retains much of its original anarchic charm

Klaus a Ideozločin

Bylo by možná dobré, kdyby čeští neoanarchisté více četli Klausovy projevy.

Tento opus pochází z dílny českého neoanarchistického hnutí. Panu prezidentovi však křivdí.